Vidékünkön az utóbbi hetekben, hónapokban mindennaposakká váltak a gépkocsitüzek. Igaz, a lángok már korábban is gyakran pusztították a járműveket. Olykor véletlenül, de többnyire szándékos gyújtogatás következtében lobbannak fel a lángok.
Míg a múlt század kilencvenes éveiben az alvilági körökben a vetélytársak, haragosok egymás likvidálásával oldották meg vitás ügyeiket, az új évezred elején a fizikai leszámolást felváltotta egy valamivel „humánusabb” módszer: egymás gépjárműveinek felgyújtása.
Az ilyen esetek felgöngyölítése igazi kihívást jelent a bűnüldözők számára. Úgy öt-hat évvel ezelőtt olyannyira elharapództak a gyújtogatások, hogy az akkori megyei rendőrfőkapitány külön akciócsoportot hozott létre a felderítésükre. Ám ezek az esetek többségében megoldatlanok maradtak. Ha megtalálnák a tetteseket, azok 3-tól 5 évig terjedő börtönbüntetést is kaphatnának szándékos anyagi kár okozásáért.
Napjainkban némileg módosult a helyzet. No nem az autótüzek lettek ritkábbak, hanem a rendőri hozzáállás változott. Az idén például a tűzoltók 43 alkalommal vonultak ki gépjárművekben keletkezett tüzek oltásához.
Íme a legfrissebb események nem teljes krónikája:
A técsői járási Alsóapsáról riasztották a tűzoltókat, mert lángra lobbant egy 2012-ben gyártott Toyota Land Cruiser. Aknaszlatináról és Taracközről vonultak ki az oltáshoz a lánglovagok. Tíz perc alatt végeztek az oltással, de a jármű így is használhatatlanná vált, teljesen kiégett a motorháza. Szerencsére senki nem sérült meg.
Munkácson az éj leple alatt egy parkolóban álló Skoda gyulladt ki egyelőre tisztázatlan okokból, de feltehetően szándékos gyújtogatás következtében. A lángokra egy rendőrjárőr figyelt fel. A városi tűzoltók nem tudták megmenteni a gépkocsit. Mire megfékezték a lángokat, a Skoda teljesen megsemmisült.
A megyeszékhely közelében lévő Mélyútról (Gliboke) egy tizennyolc éves VW Golfhoz riasztották a lánglovagokat. Az öreg gépkocsiban a műszerfal gyulladt ki. Ungvárról és Szerednyéről is érkeztek tűzoltók, de az utastér minden erőfeszítésük dacára teljesen kiégett.
Az ilyen balesetekről szóló hírekben újabban nem szerepel a baj oka. A hivatalos közleményekben csupán annyi áll: a vizsgálat megkezdődött. Mégis miért égnek oly gyakran a gépjárművek? A kérdésre a tűzoltóság szóvivőjéhez fordultunk. Fegyir Filip közölte, ők újabban nem illetékesek az okok kiderítésében. Munkájuk csak a lángok eloltásáig tart. Attól kezdve a rendőrség veszi kézbe az ügyet.
Volodimir Pavljuk, a megyei rendőr-főkapitányság sajtószolgálatának vezetője szerint valamennyi bűncselekménygyanús tűzesetet a bűnügyi szakértői egységük vizsgál.
A leggyakoribb az elektromos rendszer meghibásodása. Ez általában a kábelek sérülése, rágcsálók károkozása miatt fordul elő. A megoldás a jármű rendszeres ellenőrzése volna. Meglehetősen gyakori a szándékos gyújtogatás is. Az esetek közel harmadában kimutatják az idegenkezűséget. Felmerül továbbá a biztosítási csalás lehetősége is.
A szóvivő szerint egyre gyakrabban próbálkoznak ezzel a módszerrel. Ám ha a szakértői vizsgálat kimutatja a szándékosságot, a biztosító megtagadhatja a kártérítést. Nemrég volt egy kirívó eset, amire nem találtak magyarázatot. Egy munkácsi garázsban kigyulladt a tulajdonos méregdrága Mercedese. A tűz az autó motorházában éjszaka keletkezett. A garázs és a kocsi minden ajtaja zárva volt, a vizsgálat során semmi olyan nyomot nem találtak, ami szándékosságra idegenkezűségre utalt volna. Mivel a gépkocsi nyugalmi állapotban volt, az üzemzavar is kizártnak tűnt. A tűz okát nem sikerült tisztázni. A biztosító végül nem tehetett mást: fizetett.
Balogh Csaba
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.