Ezt Natalija Bulga, a Socioconsulting szociális projektek monitorozási és értékelési osztályának vezetője mondta A belső menekültek társadalmi integrációjának nyomon követése: program és kutatási eredmények című előadása során.
„Megkérdeztük a válaszadókat a jövőre vonatkozó terveikről: szeretnének-e tovább maradni ebben a közösségben, ezen a helyen, vagy a közeljövőben lakóhelyet váltanak? A megkérdezettek 70 százaléka azt mondta, hogy mindenképpen a maradást tervezi, a többiek a nehéz válaszolni vagy haza fogok térni opciót jelölték meg. A többség tehát abban a városban fog élni, ahol a felmérést készítettük velük. Talán életük végéig is maradnak…” – mondta Bulga.
A válaszadókat emellett az őket aggasztó problémákról is kérdezték.
„A legtöbben anyagi helyzetük, lakhatásuk, foglalkoztatásuk miatt aggódnak, a gyermeket nevelőket az oktatás elérhetősége és minősége is foglalkoztatja. A megkérdezettek egyharmada a pszichológiai vagy jogi segítségnyújtás elérhetőségét is fájlalja” – magyarázta a szakértő.
Azt is megjegyezte, hogy a válaszadók 56 százaléka mondta azt, hogy problémái vannak az alapvető szükségletek kielégítésével.
„Olyan emberekről van szó, akiknek nincs elég pénzük sem ételre, sem ruhára” – fejtette ki.
„Általában a családban egy fő kap fizetést. A megélhetés többi részét különféle kifizetések jelentik: a lakóhelyüket elhagyni kényszerültek szociális segélyei, az állam egyéb kifizetései, nyugdíjak vagy más anyagi segélyek, a nemzetközi szervezetek által biztosított kifizetések” – mondta Bulga.
Kifejtette, még a dolgozóknak is komoly anyagi gondjaik vannak. A munkával, fizetéssel rendelkezők 40 százaléka nyilatkozott úgy, hogy nem tudja kielégíteni alapvető szükségleteit.
A felmérés eredményei szerint a válaszadók 77 százaléka panaszkodott a lakbér és a közüzemi szolgáltatások magas költségeire. 58 százalék attól tart, hogy ismét elveszíti a tetőt a feje felől.
A tanulmány a Phoenix projekt keretében készült a Kelet-Európa Alapítvány és az Európai Unió támogatásával annak érdekében, hogy felmérje az ukrajnai belső menekültek társadalmi integrációjának minőségét, és azonosítsa az e területen felmerülő sürgető problémákat.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.