Az olvasó kérdez – a szakember válaszol: megörökölhető-e a nyugdíj?

Sokakban felmerül a kérdés, vajon hová kerül az évek során befizetett nyugdíjjárulék abban az esetben, ha az adott személy elhalálozik, mielőtt nyugdíjassá válhatna. Vajon megörökölhetik-e az összeget az elhalálozott személy rokonai? A kérdésre Szerhij Korobkin nyugdíjszakértő válaszolt.

Magyar Tímea

– Ukrajnában jelenleg szolidáris nyugdíjrendszer van érvényben. Ez azt jelenti, hogy amíg az ember munkaképes, addig dolgozik és adót fizet. A pénzt a jelenlegi nyugdíjasok nyugdíjának kifizetésére fordítják. Amikor az illető nyugdíjba megy, az állam már a tovább dolgozók adója terhére utalja neki a havi juttatást. Ez a generációk szolidaritása.

A Nyugdíjalap gyakorlatilag egy „pénzügyi piramis”, hisz mindenki hozzájárul, de csak azok részesülnek belőle, akik elérik a nyugdíjkort.

Ha az ember egész életében dolgozott és nyugdíjjárulékot fizetett, akkor a nyugdíjkorhatár elérésekor az állam látja, hogy részt vett ebben a szolidaritási rendszerben és jogosult a nyugdíjra. A nyugdíj összegének kiszámításakor figyelembe veszik a befizetett járulékok összegét, a munkával töltött éveket.

Amennyiben valaki nem éri el a nyugdíjkort, a béréből átutalt járulék ottmarad a Nyugdíjalapban. Bármennyire cinikusan hangzik, ez azt jelenti, hogy az illető nem élt a nyugdíjhoz való jogával. Az állam így értelmezi az ilyen helyzetet.

Jelenleg az aktív munkavállalók által a Nyugdíjalapba befizetett járulék összege nem fedezi a nyilvántartott 10 millió idős ember juttatását. Emiatt a hiányt az állami költségvetésből kell kipótolni, amelyben ugyancsak hatalmas lyuk tátong.

Ami az öröklést illeti. Az érvényben lévő szolidáris nyugdíjrendszerről szóló törvény konkrétan nem írja le, hogy az egy életen át fizetett nyugdíjjárulék az állami pénztárban marad, ha valaki nem éli meg a nyugdíjkort. Azt sem konkretizálja, mi történik a fennmaradt összeggel. És itt jutunk el a felhalmozó magánnyugdíjhoz. A 2004-ben elfogadott 1058. számú törvény ugyan előírja a bevezetését, ám eddig nem került rá sor. Ez előírja, hogy a munkavállaló adójának egy része nem a Nyugdíjalapba folyik be, hanem az illető magánnyugdíj számlájára kerül s egy életen át ott halmozódik, akárcsak egy bankszámlán. Így amikor valaki megérdemelt pihenőre vonul, juttatása egy részét a Nyugdíjalaptól, másik részét a magánszámlájáról fogja kapni. A magánszámlán fennmaradó összeg valóban megörökölhető lenne a tulajdonos elhalálozása esetén. Az erről szóló törvénytervezet már több éve a Legfelső Tanács előtt van, de egyelőre nem került elfogadásra. Amennyiben holnap rábólintana a parlament, annak hatását már nyilván csak a következő nemzedék érezné meg, magyarázta el a szakember.

2024-ben a juttatások indexálását ígérik● Kárpáti Igaz Szó

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó