Ön szerint veszélyben van a házasság intézménye? – kérdeztük olvasóinktól legutóbbi online felmérésünkben. A kérdés annak kapcsán vált aktuálissá, hogy megjelent a tavalyi idevágó statisztika, s kiderült, tovább csökkent az anyakönyvvezetők elé járulók száma Ukrajnában. Hiába az egyszerűsített eljárás nyújtotta lehetőség, melynek keretében akár a kérelem napján, a menyasszony és a vőlegény egyike vagy mindkettejük fizikai távollétében, videokapcsolat segítségével is megköthető a frigy, a tendencia negatív irányba mutat.
Magyar Tímea
A kérdésünkre adott válaszok között igen kicsi a különbség, válaszadóink 54 százaléka vélte úgy, hogy nincs veszélyben a házasság intézménye. Pedig a számok a másik tábor véleményét erősítik: 2023-ban Ukrajnában összesen 186 051 frigyet jegyeztek be, ami a 2022-es évhez mérten 17 százalékkal kevesebb. Eközben harmadával nőtt a válások száma, 24 108-an mondtak búcsút egymásnak.
Kárpátalján 5065 pár döntött a nász mellett és 371 válást regisztráltak. Megjegyzendő, mind az esküvők, mind a házasságok felbontása terén Kijev viszi a prímet.
Mi állhat a házasságkötések visszaesésének hátterében? A szociológusok több magyarázattal is szolgálnak. Tény, hogy rohamosan csökken azok száma, akik hivatalosan is elkötelezik magukat társuk mellett, de Ukrajnában még mindig magasabb a házasságkötési arány, mint Európában, itt továbbra is fontos a családalapítás. Megfigyelték a házassággal és a családdal kapcsolatos hozzáállás közötti különbséget Ukrajna régiói között. A szociológusok megjegyzik, hogy a nyugati régiókban, ahol vallásosabb a lakosság, jobban őrzik és tisztelik a családi hagyományokat, kevesebb a válás.
A Rating csoport szociológiai adatai szerint a negatív tendenciát a karanténkorlátozások, az elöregedő népesség, a háború okozta migráció is nagyban befolyásolta. A fiatalok külföldre mennek tanulni és dolgozni. Ukrajnában változóban van a kapcsolatok hivatalos regisztrációjához való hozzáállás, egyre gyakoribb jelenség a házasságkötés nélküli együttélés.
– Többnyire olyan emberek élnek együtt, akiknek már volt negatív tapasztalatuk az első házasságukban, ezért előbb szeretnék próbára tenni kapcsolatukat egy másik személlyel, és csak később bejegyezni a frigyet – mondja el lapunknak Natalija Brataszjuk pszichológus. – A fiatalok együtt élnek, számukra ez egy próbaidőszak. Azt nem tudjuk, Ukrajnában mennyien lehetnek, akik soha életükben nem lépnek házasságra, mivel az utolsó népszámlálás több mint húsz éve történt. Egy vizsgálat viszont azt mutatta, hogy 2017–2018-ban a 30–34 éves fiatalok magas arányban voltak házasok. A helyzet lassan változik. A kapcsolatok „modernizálódnak”. Ez a globalizálódó társadalom törvényszerűsége, mert változnak az életkörülmények – mondja a pszichológus.
A 2014-es események, majd a világjárvány miatti korlátozások, a két éve kitört orosz–ukrán háború kiváltotta gazdasági, politikai instabilitás miatt kevesebben vállalkoznak a családalapításra és az anyaságra. A társadalom nehéz megpróbáltatásokon megy keresztül.
– Az ukránok még ma is fiatalabb korban házasodnak, mint a nyugat-európaiak. A férfiak többsége 28-29, a nők 26 éves korban köteleződnek el. Az ukrán állampolgárok első házasságainak 95 százaléka 35 éves kor előtt köttetik. Annak ellenére, hogy a nők eltökéltebbek a családalapítás és a gyermekvállalás mellett, az elmúlt években nagyobb hangsúlyt fektetnek tanulmányaikra, karrierjükre, sikeresek akarnak lenni. A háztartási munkák egy részét szeretnék átadni a férfiaknak, mivel próbálnak szakmailag kiteljesedni, kevesebb idejük jut a házi munkára. Az ukrajnai férfiak azonban még mindig nem nagyon állnak készen a „nőies” feladatok ellátására, amelyeket rutinszerű és nem fizetett munkának tartanak, és nem sokra becsülik – foglalja össze a szakember.
Aktuális kérdésünk:
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.