Előrejelzés: az EU környezetvédelmi adójának bevezetése tönkreteheti Ukrajna gazdaságát

Ukrajna komoly gazdasági csapást szenvedhet el 2026-ban, amikor életbe lép az uniós ökoadó – jegyezte meg a Politico nyugati kiadvány.

A karbonintenzitást ellensúlyozó mechanizmus (CBAM) európai környezetvédelmi adó, ismertebb nevén a karbonadó 2026-os bevezetése milliókba kerül majd az ukrán gyártóknak, hacsak nem hajtanak végre gyors változtatásokat. Ám Ukrajnának lehetősége van elhalasztani a bevezetést, ha sürgős intézkedéseket tesznek. Ez áll a Politico cikkében.

„Bár az EU megígérte, hogy finanszírozza Ukrajna háborús erőfeszítéseit, ameddig tart is az, egy új törvényt is sürget, amely jelenlegi formájában kimerítheti az ország háború sújtotta gazdaságát. Ez egy olyan adónem, amelyet az EU a nagy szén-dioxid-kibocsátású importtermékek széles skálájára, különösen a vas és az acél esetében vezet be” – áll a kiadványban.

A háború kezdete óta az amúgy is az EU-ba irányuló exportra támaszkodó Ukrajna még inkább függővé vált termékei Európába szállításától, mivel katonai fenyegetések miatt lezárták a fekete-tengeri kereskedelmi útvonalakat. Emiatt Ukrajna komoly gazdasági csapást szenvedhet el 2026-ban, amikor a CBAM megkezdi működését. A Politico újságírója szerint az ország 1,4 milliárd dollárt veszíthet.

„A karbonadó-törvényben azonban van egy záradék kivételes körülményekre, úgynevezett vis maior helyzetekre, melybe a háború is beletartozik. Brüsszel azonban nem adott egyértelmű jelzéseket arra vonatkozóan, hogy felmentést adna Kijevnek a mechanizmus alól” – hangsúlyozza a Politico.

„Ukrajna térdre fog kényszerülni” – figyelmeztetett Jozef Csapo, az ArcelorMittal Krivij Rih, az ország legnagyobb acélgyárának technológiai és stratégiai igazgatója.

„Az EU természetesen nem érdekelt az ukrán gazdaság tönkretételében, épp ellenkezőleg. Részben emiatt tartalmaznak a karbonadóra vonatkozó szabályok rendelkezéseket a vis maiorra vonatkozóan, ami lehetővé teszi az EU számára, hogy kivételeket tegyen. Mohammed Chahim, az Európai Parlament szakbizottságának munkáját vezető holland európai parlamenti képviselő elmondta, hogy a tárgyalások résztvevői ezt a megfogalmazást „ukrán esetnek” tartják” – írja a kiadvány.

Ezt a normát azonban az Európai Parlament nem tudja egyedül elfogadni – ezt a lépést az Európai Bizottságnak kell megtennie.

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó