Hódít a KárpátHáz Civil Szervezet projektje ● Kárpáti Igaz Szó

Csonkapapiban is újraindult a néptáncoktatás

Csonkapapiban szép kezdeményezéssel indult az év. Nagy Natália, a Mezőkaszonyi kistérség Oktatási Osztályának módszerésze, a Tóhát Alapítvány elnöke volt az, aki fontosnak tartotta, hogy a faluban hosszú kihagyás után folytatódjon a néptáncoktatás.

Hegedűs Csilla

– Már korábban megfogalmazódott bennem, hogy folytatni kell a néptáncoktatás hagyományát. Kislány koromban még citeraoktatás is volt a faluban. Ezt is szeretnénk a közeljövőben feleleveníteni – hangsúlyozta Nagy Natália. Beszélgetőpartnerem elárulta, lánya is elkötelezett hagyományőrző, évekig a Rezeda Folkműhelyben táncolt, a koreográfiákra alapuló mozgás látványosan jó hatással volt az egyéniségére, a tartására.

Köztudott, hogy a KárpátHáz Civil Szervezet egyik legsikeresebb projektje a néptáncoktatás, amely mára a Bereg-vidék számos településén kiválóan működik. A szervezet aktívan jelen van a közösségi médiában is, Facebook-oldalára Natália is felfigyelt. Nagyszerű tevékenységüket látva úgy gondolta, felveszi velük a kapcsolatot, és segítséget kér tőlük.

– Sok mindenre jó a technika. Ezt kihasználva kerestem meg a KárpátHáz Civil Szervezetet, és vettem fel velük a kapcsolatot. Azonnal választ kaptam, és most Tóth Győző ügyvezető igazgató személyesen is eljött, hogy megbeszéljük az együttműködés részleteit.

Nagyra értékelem, hogy a KárpátHáz az itthon maradt magyarságot támogatja, igyekeznek a legkisebb településeket is elérni, élhető környezetet teremteni, ezzel is azt jelezve, hogy minden nehézség ellenére van jövője az itthon maradásnak.

Én is ezeket a nézeteket vallom, ezért biztos vagyok abban, hogy a kezdeményezésünket, és a jövőre vonatkozó terveinket támogatni fogják. Ugyanis terveink között szerepel, hogy a néptáncoktatást kiterjesszük a környékbeli falvakra is. A Mezőkaszonyi kistérséghez tartozó településekre szeretnénk még „elvinni”, többek mellett Beregsomba, Mezőkaszonyba, Zápszonyba.

A foglalkozásokat Komjáti Éva tartja, aki emellett szervező pedagógus a helyi általános iskolában. A gyerekek ismerik, ezért még bátrabban járnak a próbákra.

– Amikor meghirdettük, hogy lehet jelentkezni a néptáncoktatásra, nem is gondoltam, hogy ez ilyen népszerűvé válik. Tisztában voltam vele, hogy ez pluszfeladat lesz számomra, ennek ellenére örömmel vállaltam el, és januártól heti két alkalommal húsz, 1-4. osztályos kisfiút és kislányt tanítok néptáncra, de úgy hiszem, ez a szám bővülni fog, mert egyre nagyobb az érdeklődés. Véleményem szerint a gyerkőcök itt nemcsak testileg fejlődnek, hanem szellemileg is – jegyezte meg Komjáti Éva.
Bár még csak két hónap telt el azóta, hogy Papiban is belevágtak a néptáncoktatásba, a pedagógus meg van elégedve kis tanítványaival.

– Nagyon ügyesek, mindenkit megdicsérek, igyekszem őket motiválni, lelkesíteni, hogy játékosan tudják elsajátítani a lépéseket, a mozdulatokat – tette hozzá a módszerész, majd elárulta, első fellépésüket anyák napjára tervezik, amikor a gyerekek szüleiknek, nagyszüleiknek, a falubelieknek is bemutathatják, mit tanultak az elmúlt hónapok alatt.

– Mi sem bizonyítja jobban szervezetünk néptáncoktatási programjának sikerét, mint az, hogy eddigi tevékenységi területünket elhagyva immár a Mezőkaszonyi kistérségben is jelen lehetünk.

Óriási öröm számunkra, és egyben megtisztelő is, hogy most már nem mi keressük fel a falvakat, hanem minket keresnek meg, és kérik az együttműködést

– fejtette ki Tóth Győző. – Az ilyen jó dolgok, a lelkes tanárok és gyermekek adnak nekünk erőt a folytatáshoz. Reményeink szerint hamarosan Beregsomban is kezdetét veszi a néptáncoktatás, ennek elindítása egyeztetés alatt áll – tette hozzá a KárpátHáz Civil Szervezet ügyvezető igazgatója.

KárpátHázas sikertörténet: a kezdetektől napjainkig│KISZó-interjú

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó