Szolyván és Rahón is összegyűlt a magyarság, hogy megemlékezzen az 1848/49-es forradalom és szabadságharc hőseiről.
Közel egy évtized kimaradás után rendeztek ismét városi szintű március 15-i megemlékezést Szolyván.
A KMKSZ nemrég alakult szolyvai alapszervezete és Fekete Krisztián, a Petőfi Sándor Program ösztöndíjas szervezésében a helyi 10. Számú Oktató-Nevelői Intézményben, majd a Szolyvai Technikum dísztermében került sor a rendezvényre.
A magyar osztályba járó kisdiákok és a hétvégi iskolás magyar gyerekek az 1848-49-es forradalom és szabadságharc eseményeit elevenítették fel verses-táncos-zenés összeállításukban.
A Rahói Magyar Házban a helyi magyar iskola növendékei és tanulói tették színesebbé az ünnepet a római katolikus egyház kórusával kiegészülve.
A Magyar Ház és a Kőrösmezői Magyar Óvoda és Iskola közös szervezésében pedig került sor a Rahói járás magyar óvodáinak, iskoláinak és vasárnapi iskoláinak közös ünnepére Kőrösmezőn, a magyar iskola nagytermében.
Az anyaország nevében Erdei Péter beregszászi vezető konzul köszöntötte az ünneplőket. Ünnepi beszédet mondott Gulácsy Géza, a KMKSZ alelnöke, valamint Mikulyák László Felső-Tisza-vidéki esperes.
A programban közreműködtek a Kőrösmezői Magyar Óvoda és Iskola növendékei, a gyertyánligeti, nagybocskói és terebesfejérpataki vasárnapi iskolák tanulói, valamint a Rahói Magyar Iskola diákjai.
Kőrösmező
Aknaszlatinán rendhagyó történelemórával kezdték a megemlékezést.
Az eseménynek a Szent Anna Katolikus Óvoda adott otthont. Az előadást a Beregi Határőr Huszárezred lelkes fiatal képviselői tartották – számolt be Vargyas Ildikó, a Petőfi Sándor Program ösztöndíjasa, az esemény egyik szervezője. – A rendhagyó történelemóra után az ünnepi köszöntőbeszédek, majd a település magyar szervezeteinek közös műsora következett.
Felszólalt Kocserha János, a település alpolgármestere és Sari József, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség Felső-Tisza-vidéki Szervezetének képviseletében.
Szedlák Gyula, a KMKSZ helyi alapszervezetének elnöke is szólt az egybegyűltekhez.
A köszöntő beszédek után a Bolyai János Középiskola, a Szent Anna Katolikus Óvoda, a Nefelejcs Tánccsoport, a Nefelejcs utánpótlás-tánccsoport közös ünnepi műsorát láthatta a szép számban megjelent ünneplő magyarság. Az előadásban közreműködött a település fúvós- és citerazenekara is.
Az ünnepség után a hősökért és vértanúkért felajánlott szentmise és keresztút következett római katolikus templomban.
Megemlékezés a Kossuth-szobornál
A barátságtalan, esős, szeles idő ellenére is megtelt Kossuth Lajos szobra körül a tér. Mint minden éven, Técső magyarsága idén is összegyűlt, hogy megemlékezzen az 1848-49-es forradalom és szabadságharcról. Az ünnepségen részt vettek a magyar szervezetek, a történelmi egyházak és a városi tanács képviselői, valamint Szalai András és Bezzeg Tamás, Magyarország Ungvári Főkonzulátusának konzuljai, Erdei Péter , a beregszászi konzulátus vezető konzulja.
– Ambrus Pál, az UMDSZ Felső -Tisza-vidéki szervezetének elnöke ünnepi beszédében az összefogás, a kitartás fontosságát hangsúlyozta.
Megismételhetetlen pillanata a magyar történelemnek, amikor az arisztokrata, nemes, munkás és paraszt a haza érdekében fogtak össze. Mostanában az összefogás a leggyakrabban ismételt szó, ám nagyon fontos, hogy megfogalmazzuk az összefogás célját.
Sari József, a Felső-Tisza-vidéki KMKSZ középszintű szervezetének elnöke felelevenítette az 1848-49-es eseményeket. Kifejtette, hogy az akkori elvek ma is aktuálisak, ma, amikor meg kell védenünk szerzett jogainkat, keresztény gyökerünket.
Erdei Péter, Magyarország Beregszászi Konzulátusának konzulja, felolvasta Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnök, külhoni magyarokhoz írt levelét, majd elhelyezték Kossuth Lajos szobránál a megemlékezés és kegyelet koszorúit.
Az ünnepség a Hollósy Simon Középiskolában és Líceumban folytatódott, ahol az intézmények diákjai színvonalas előadással kápráztatták el a közönséget.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.