KISZó-kérdés: Amerika kezében van Ukrajna sorsa?

A 2022-es teljes körű orosz invázió kezdetétől 2023 végéig messze az Egyesült Államok volt Ukrajna legnagyobb támogatója. Az elmúlt két évben több mint 47 milliárd dollár értékben szállítottak felszereléseket az ukrán fegyveres erőknek. Ez több mint a másik kilenc legnagyobb támogató ország által biztosított eszközök összértéke. Viszont az Ukrajnának nyújtott amerikai segélyek 2023 ősze óta be vannak fagyasztva, mivel az ide vágó törvényjavaslat különböző változatai – belpolitikai játszmák és a közelgő amerikai elnökválasztás miatt – kisiklottak. Az amerikai Kongresszusban hónapok óta zajlik a vita az Ukrajna további katonai támogatásáról szóló törvényről, ami a Fehér Ház szándéka szerint 60 milliárd dollárt biztosítana a háborúban álló ország segítésére.

KISZó-összeállítás

Legutóbbi KISZó-kérdésünkben arra voltunk kíváncsiak, hogy olvasóink szerint Amerika továbbra is elkötelezett-e Ukrajna támogatása mellett. A Facebook-oldalunkon indított, reakciógombos, nem reprezentatív felmérés kiegyenlített eredményt hozott, de azért többen (56 százalék) voltak, akik úgy gondolják, hogy az USA folytatja Ukrajna támogatását az orosz invázió elleni védekezésben. Ezzel szemben 44 százalék szerint elzáródhatnak az amerikai pénzcsapok. Több kommentelő is azzal érvelt, hogy Amerika csak addig támogatja Ukrajnát, amíg hasznot húzhat belőle, amíg az érdekei úgy kívánják. Egy másik Facebook-felhasználó arra mutatott rá, hogy Donald Trump a megválasztása esetén a támogatás elapadhat, és az USA támogatása nélkül véget ér a háború. Sokan vannak, akik ebben bíznak. Meglátjuk…

Az amerikai katonai segélyt a 2022-es és 2023-as költségvetési évben leginkább a törvényhozás által megszavazott költségvetés-módosításokon keresztül tudták finanszírozni, melyek teljes összege 48,7 milliárd dollár volt. A háború első évében a Kongresszus még gond nélkül, kétpárti támogatással megszavazta a segélycsomagot, azonban az abban meghatározott keretet mostanra nagyrészt ki is merítették a Kijevnek küldött felszerelések, miközben a háború változatlan intenzitással folytatódott. Ahhoz, hogy Ukrajna tovább tudja folytatni a védekezést az orosz támadások ellen, további forrásokra van szüksége, ezért az amerikai kormány még a múlt év végén meg is kezdte egy új, 2024-es csomag előkészítését – ez azonban az előző akcióval szemben belpolitikai játszmák eszközévé vált. A republikánusok ragaszkodnak ahhoz, hogy Ukrajna támogatása mellett az Egyesült Államoknak saját problémáival – mint az illegális bevándorlás – is foglalkoznia kell.

A Biden-adminisztráció 2024-re tervezett, több mint 100 milliárd dolláros katonai csomagját (ezen belül 60 milliárd dollárba kerülnének az Ukrajnának járó fegyverek) már több mint egy hónapja blokkolják a Kongresszus (annak két kamarája, a Szenátus és a Képviselőház) republikánus képviselői. Eközben a korábbi segélycsomag kerete gyakorlatilag kimerült, emiatt ebben az évben az Egyesült Államok létfontosságú felszerelést, például légvédelmi rakétákat vagy tüzérségi lőszert sem szállított még, amelyek meghatározó szerepet játszanak a háború alakulásában.

Legutóbb egy Ukrajnának, Izraelnek és Tajvannak szánt 95 milliárd dolláros segélycsomagot fogadott el a Szenátus kétpárti támogatással, de Mike Johnson házelnök nem volt hajlandó szavazásra bocsátani azt a Képviselőházban. A Politico brüsszeli hírportál már arról írt: Brüsszelben egyre nagyobb a félelem, hogy az EU magára maradhat, és az Egyesült Államok hozzájárulása nélkül egyedül kell viselnie Ukrajna támogatásának terheit.

Ukrajnai és nemzetközi szakértők egybehangzó véleménye szerint az ukrán hadsereg felszerelés- és fegyverhiánya vezetett a közelmúltbeli orosz területi előrenyomulásokhoz, beleértve a megszállt Doneck közelében lévő kulcsfontosságú város, Avdijivka elfoglalását, ahol hónapokig heves harcok folytak. A Fehér Ház előre figyelmeztetett, hogy ez lesz, ha a Kongresszus nem fogadja el a kiegészítő támogatást és az ukrán katonák nem kapják meg a szóban forgó fegyvereket és hadianyagot, amilyen gyorsan csak lehetséges. Február végén Joe Biden amerikai elnök elismerte, nem bízik abban, hogy a finanszírozás megtörténik, mielőtt Ukrajna további területeket veszítene el. Biden közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, hogy reménykedik a Kijevnek nyújtott amerikai katonai segély folytatásában, amelynek megszavazását jelenleg akadályozzák a Kongresszusban. Amikor azonban megkérdezték tőle, biztos-e abban, hogy további amerikai finanszírozás érkezik, mielőtt Ukrajna még több területet veszít, Biden elismerte, nem bízik ebben. Egy biztos, az ukrán hadsereg minden egyes nappal súlyos árat fizet a késlekedésért.

Elemzők hónapok óta figyelmeztetnek, hogy Kijev támogatása az idei amerikai választások miatt kellemetlen téma Joe Bidennek, ugyanis egyre kevesebben gondolják úgy az Egyesült Államokban, hogy az amerikai adófizetők pénzét az ukrajnai háborúra kellene költeni. Donald Trump amerikai elnökjelölt-aspiráns világosan megmondta, hogy célja békét teremteni az orosz–ukrán háborúban.

Aktuális KISZó-kérdésünk:

Forrás:
KISZó/Fotó: MTI/EPA/Ukrán elnöki sajtószolgálat
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó