A magyarság képviselői számos helyen gyűltek össze, hogy méltassák az 1848-as forradalom évfordulóját. Március idusának megünneplését mindenütt a visszafogott, ám méltóságteljes légkör jellemezte. Técsőn a református templomban adóztak az 1848/49-es forradalom és szabadságharc hősei emlékének. A megemlékezésen részt vettek egyházi méltóságok, civil szervezetek és oktatási intézmények vezetői is.
Bökényi Magdolna
László Károly técsői református lelkész köszöntötte az egyházi és világi előjárókat, a diplomácia és a polgármesteri hivatal képviselőit, a gyülekezet tagjait. Köszöntő beszédében kifejtette, hogy az igazság felmagasztalja a nemzetet, a bűn pedig gyalázatára van a népnek. Méltatta a márciusi ifjak saját alkotmány és törvényhozás iránti törekvését, amiért nem akartak úgy élni, hogy a saját hazájukban idegenek mondják meg, hogyan éljenek. Tisztelettel adózott azon magyarok emlékének, akik fel mertek szólalni a nemzet érdekében, és annak a Felső-Tisza-vidéki közel nyolcszáz magyar és ruszin ifjúnak, akik elindultak és részesei lettek a szabadságharcnak.
Igyártó Csenge Radnóti Miklós Nem tudhatom című versével köszöntötte az egybegyűlteket, majd Hunyadi Attila, Máramaros–Ugocsa egyházmegyéjének esperese szólt a gyülekezethez Jeremiás siralmainak könyvében található 3:21-23 igeversével:
„De ha újra meggondolom, reménykedni kezdek. Szeret az Úr, ezért nincs még végünk, nem fogyott el irgalma, minden reggel megújul. Nagy a te hűséged.” S arra biztatott: „bárhova is helyez az Úr, ne szégyelljünk bizonyosságot tenni az Isten szeretetéről”, majd Isten áldását kérte a gyülekezetre.
Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnökének köszöntő levelét Trieb Gergely, a beregszászi külképviselet konzulja olvasta fel.
Sari József, a KMKSZ Técsői Alapszervezetének elnöke mondta el gondolatait március 15-e kapcsán: „A szabadságért minden időkben meg kellett küzdeni, a szabadságért most is meg kell küzdeni, itt Kárpátalján, a nyelvtörvény és az oktatási törvény árnyékában.”
Az ünnepi beszédek végeztével csendes koszorúzásra került sor Kossuth Lajos szobránál, ahol az egyházi és civil szervezetek vezetői elhelyezték a kegyelet koszorúit.
Az ünnepi megemlékezés a Técsői Hollósy Simon Líceumban folytatódott, ahol a nézők, az intézmény diákjai segítségével történelmi kiránduláson vehettek részt, meg- megállva az 1848/49-es események fontosabb állomásainál.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.