A középkorban Fortuna kereke az antik toposzok nyomán az emberi élet szeszélyes forgandóságát jelképezte. Nos, legutóbbi tárgynyeremény-sorsolásunk alkalmával ez a kerék valóban jelképes helyszínen állt meg: a Nagydobronyi Rehoboth szeretetotthonnál. Keresve sem találhattunk volna jobb helyet az Ergo ’32 LED HD Ready síkképernyős televíziónak. Az idős emberek egészségügyi és szociális ellátására szakosodott szeretetotthon lakóinak élete ugyanis jól példázza, mekkorát fordulhat egy emberi sors…
Az idős emberek napközben szívesen üldögélnek a tágas előtérben, mely nappaliként, tévészobaként és egyben ebédlőként is szolgál. Balogh János, az otthon igazgatóhelyettese, aki Hidi Jenő igazgató távollétében fogad bennünket, örömmel konstatálja, hogy
korszerű nagyképernyős készülékre cserélhetik a jelenlegi kis monitorú, idejétmúlt tévét, hisz sok védencüknek gyenge a látása, így ezentúl kényelmesebben nézhetik kedvenc műsorukat.
– Az otthonunk alapkőletétele 2003-ban történt, azt Hidi László kisdobronyi kőműves helyezte el. Korábban itt egy eladó kertes ház volt, amit a holland OZO jótékonysági alapítvány – mely már évek óta támogatta a nagydobronyi idős embereket – megvásárolt és ott a Nagydobronyi Református Egyházközséggel karöltve egyedülálló otthont hozott létre.
A korszerű intézmény 2007-ben nyitotta meg kapuit – meséli Balogh János, akitől azt is megtudjuk, hogy a harminc fő befogadására alkalmas intézménybe a megye különböző járásaiból érkeznek idős emberek nemzetiségtől, nemtől vallástól függetlenül.
Több feltételnek kell megfelelniük az ide jelentkezőknek. Ilyen a 60 éves alsó korhatár, a rossz szociális körülmények, s lehetőleg olyan egészségi állapot, mely nem igényel állandó orvosi ellátást. A felvételnél előnyt élveznek azok az idős emberek, akiknek nincsenek hozzátartozóik.
– Bizony sokan kényszerülnek rá, hogy ide jelentkezzenek, naponta két megkeresés is érkezik hozzánk.
Ezért hosszú a várakozási idő, mivel korlátozott a kapacitásunk – 15 kétágyas szobával rendelkezünk. Vannak, akiket, sajnos, kénytelenek vagyunk elutasítani. Kizáró ok lehet a kórházi kezelést igénylő egészségi állapot, a szellemi fogyatékosság. Persze az idő múlásával lakóink egészségi állapota fokozatosan romlik, ennek ellenére életük végéig itt gondozzuk őket – avat be a részletekbe az igazgatóhelyettes, akinek munkáját négy műszakban két-két fős személyzet segíti. Az orvosi ellátást Katona Béla kisdobronyi családorvos biztosítja. A konyha napi háromszori étkezést biztosít az itt lakóknak, külön gondolva a cukorbetegek diétájára is. Aki szeretne, besegít az otthon konyhakertjének rendben tartásába.
A kisebb földterületen olyan zöldségeket termesztenek, amelyek az itt lakók asztalára kerülnek.
Lassan, mindennapos áhítattal, csendesen telnek az itt élők napjai. Ünnepek alkalmával a helyi gyermekotthon lakói keresik fel az itt lakókat, hogy szereplésükkel egy kis színt vigyenek a hétköznapok monotóniájába. Amikor jó idő van, szívesen vannak a szabadban, beszélgetnek, elmesélik egymásnak bajukat-bánatukat. Vannak, akiket olykor meglátogatnak a rokonaik, de olyanok is, akiket teljesen magukra hagytak hozzátartozóik.
Az otthonban dolgozók elhivatásuknak tartják, hogy az elhagyatott idős emberek utolsó éveit minél könnyebbé, szebbé, és lehetőleg gondtalanabbá tegyék.
Magyar Tímea