A diplomácia, mint művészet

Megrendezte első Nemzetközi Tudományos Konferenciáját az Európai Integráció és Nemzeti Kisebbségek Központja. A Crossroads neves helyi és magyarországi diplomaták, kutatók meghívásával színesítette A magyar diplomácia történelmi öröksége című szimpóziumot.

A rendezvényt Dr. Prof. Kiss Éva nyitotta meg. A Crossroads – Európai Integráció és Nemzeti Kisebbségek Központ vezetője kiemelte: a magyar diplomácia történelmének közelebbi vizsgálata lehetővé teszi, hogy felneveljük a modern szakértők új nemzedékét.

Magyarország Ungvári Főkonzulátusának első embere a magyar diplomácia történetének jelentősebb állomásait említette meg, eljutva a mai ukrán–magyar kapcsolatokig.

– Az ukrán–magyar kapcsolatok jelenleg történelmi mélyponton vannak – szögezte le Buhajla József főkonzul.

– A diplomatáknak ez kihívásokkal teli időszak, viszont bízom benne, hogy innentől kezdve minden jobbra fordul. A párbeszédnek nincs alternatívája, megbeszélésekkel kell előrébb jutnunk.

– A diplomácia a lehetőségek művészete – fogalmazott köszöntőjében Szilágyi Mátyás, a beregszászi külképviselet főkonzulja.

– Minden nemzet történetében különleges szerepe van a diplomáciának, annak, hogyan jeleníti meg a nemzetközi kapcsolatokban az érdekeit. Magyarország esetében sincs ez másképp. Most számos megoldandó feladat tornyosodik előttünk a kétoldali kapcsolatokban, amit igyekszünk rendezni. Magyarország számára a szomszédkapcsolatok zavartalan működése mindig is kiemelt prioritást jelentett.

A felszólalók között volt Dr. Cseh Áron, ungvári konzul, Dr. Alen Panov, az Ukrajnai Diplomata Szövetség kárpátaljai szervezetének elnöke, Dr. Váradi Natália, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola történésze, Mihók Richárd, a Magyar Történelem és Európai Integráció Tanszék adjunktusa. A Debreceni Egyetemről több előadó érkezett. Dr. Láczay Magdolna, Paulikné Varga Barbara, illetve Lővei Kalmár Katalin értékes adalékokkal járult hozzá a téma kibontásához.

Kiss Éva a Magyar Történelem és Európai Integráció Tanszék vezetője a KISZó-nak elmondta: Ez volt a Crossroads első nemzetközi konferenciája.

A magyar diplomácia köré építettük az előadásokat, azzal a céllal, hogy a nemzetközi kapcsolatok szakos hallgatóink elsőkézből kapják a tudást, a tapasztalatokat. A diplomáciatörténet a múltról beszél, de a jelenhez szól. Megismerése pótolhatatlan eszköztár a szakma és a tudományág iránt elkötelezett diákok, kutatók és szakemberek számára. A megbeszélésen a középkori diplomáciai kapcsolatoktól eljutottunk egészen az interregionális határ menti diplomáciai együttműködésekig. Belikánics Lászlóval, a Crossroads helyettes vezetőjével hosszasan fontolgattuk, kiket kellene meghívni, hogy a lehető legszínvonalasabb előadássorozatot állítsuk össze. A szónokok névsora magáért beszél. Az elhangzottakat kötetben is kiadjuk.

Simon Rita

Forrás:
KISZó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó