Legyünk résen! Így csapnak be bennünket az üzletekben ● Kárpáti Igaz Szó

Vannak vásárlók, akik minden egyes bevásárlás után tüzetesen átnézik a nyugtát, mások el sem kérik. Rosszul teszik, mert számos vitatott kérdésben csak a nyugtával tudjuk bizonyítani igazunkat. Létezik egy harmadik típusa is a vevőknek. Ők csak a nagyobb, értékesebb vásárlások után kapott csekket őrzik meg, de a hétköznapi élelmiszerbeszerzés során nem ellenőrzik annak tartalmát. Pedig megéri! Ugyanis a kereskedők előszeretettel csorbítják jogainkat. A leggyakoribb átverésekre Anatolij Rizsikov, a megyei fogyasztóvédelmi főosztály vezetője figyelmeztet.

– Például, tegyük fel, hogy több mindent tett a bevásárlókosarába. Nyilván nem emlékszik mindenre. A pénztáros viszont akár véletlenül, akár akarattal kétszer is beárazhatja valamelyik terméket. Ezt, amikor Ön észreveszi, csakis a nyugta segítségével fogja tudni bizonyítani és elkerülni, hogy többet fizessen.

Egy másik gyakori helyzet, amikor egy termék ára nem azonos a címkén és a nyugtán. Ezt ugyancsak a számlával tudja bizonyítani.
Szintén nem ritka – főleg a nyári időszakban, amikor gyorsabban romlanak az élelmiszerek –, hogy otthon derül rá fény, romlott a vásárolt élelmiszer. Például egy kemény csomagolású sajtról vagy joghurtról a kibontás után kitűnik, hogy mondjuk penészes. Ha nem őrizzük meg a nyugtát, hiába megyünk vissza reklamálni, nem fognak szóba állni velünk a szupermarketben.

– Érdemes kitérni az akciós termékekre is – hívja fel a figyelmet a fogyasztóvédő. – Megesik, hogy a termék alatt még az akciós ár van feltüntetve, viszont a pénztárnál a teljes ára szerepel a nyugtán. A pénztáros a reklamáció esetén azt a banális magyarázatot adhatja nekünk, hogy véget ért az akció, de még nem érkeztek lecserélni az árcédulát. Nos, valójában ez is a fogyasztóval szembeni jogsértés és teljesen indokoltan tehetünk panaszt a kereskedelmi egység ellen. Ebben a helyzetben is a nyugta a döntő bizonyíték.

– Mit tehet a vásárló, ha az árcédulán és a nyugtán szereplő árak nem egyeznek? A fogyasztói jogok védelméről szóló törvény 15. cikkének 1. része előírja, hogy a fogyasztónak joga van hozzá, hogy a termékekről a szükséges, hozzáférhető, megbízható és időszerű tájékoztatást kapja, amely biztosítja a tudatos választást. A tájékoztatást a fogyasztónak a termék vásárlása vagy egy szolgáltatás megrendelése előtt kell megkapnia – magyarázza Anatolij Rizsikov. – A termékekre vonatkozó információknak tartalmazniuk kell az árra (szolgáltatásnál a tarifára), a termékek vásárlásának feltételeire és szabályaira vonatkozó adatokat. Ugyanezen cikk 3. része meghatározza az árcédulára vonatkozó követelményeket. Így az értékesítőnek feltétlenül meg kell jelölnie az ilyen termékek kategóriájának, valamint ezen termékek egy darabjának árát. Az árra vonatkozó feliratoknak világosnak és könnyen érthetőnek kell lenniük. A vételárnak tartalmaznia kell minden olyan adót és befizetést, amelyet a jogszabálynak megfelelően a fogyasztó az érintett termékek vásárlásakor kifizet.

Fontos tudnivaló, hogy a vásárlás során felmerülő különféle félreértések esetén, így az árcédulán feltüntetett és a nyugtán feltüntetett ár különbözetének visszatérítési igényével az üzlet adminisztrációjához kell fordulni. A termék árcédulán feltüntetett áron történő értékesítésének megtagadása ismét csak fogyasztói jogaink megsértését jelenti. Reklamálás előtt szerezzünk bizonyítékokat a jogsértésről, fényképezzük le az árcédulát, és természetesen őrizzük meg a nyugtát.

Amennyiben nem sikerül önállóan érvényt szereznünk fogyasztói jogainknak, ne legyünk restek és forduljunk bizalommal a Megyei Fogyasztóvédelmi Főosztályhoz (88015, Ungvár, Minaji utca 39A).

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó