Brinkács István alkotásai a beregszászi külképviseleten│KISZó-beszámoló

Magyarország Beregszászi Konzulátusának Munkácsy Mihály termében kerültek kiállításra a kortárs kárpátaljai festőművészet egyik kimagasló egyénisége, Brinkács István (1949-2022) alkotásai.

Hegedűs Csilla

A tárlat megnyitóján Gyebnár István, a külképviselet ideiglenes ügyvivője osztotta meg gondolatait a megjelentekkel. Kihangsúlyozta, konzulátusukon nagy jelentőséget tulajdonítanak a kulturális események megrendezésének, melybe bele tartoznak az itteni művészek, alkotók tevékenységének bemutatása is.

– Kárpátalja számos híres művésszel ajándékozta meg a világot, akiknek egyike Brinkács István. A helyi festőművészek alkotásai a kárpátaljai hagyományokból, a plein air (szabadban való festés) tradícióiból építkeznek. A sokszínű táj, az ott élő emberek kimeríthetetlen ihletforrást jelentenek az itteni művészek számára. A népviseletből, a természetből, a mindennapok egyszerűségéből vett pillanatok színes kompozíciókban tárulnak elénk. Portrék, csendéletek, tájak, életképek elevenednek meg a vásznakon, melyekbe az alkotók belecsempészik saját érzéseiket, egyéniségüket is

– fogalmazott a diplomata.

A kiállítás anyagát a Kárpátaljai Magyar Művelődési Intézet (KMMI) biztosította. Zubánics László, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség és a KMMI elnöke köszöntőjében kifejtette, Brinkács István sokoldalú festőművész hagyatékának töredéke látható a konzulátus kiállítótermében.

– Inkább az ungváriak ismerték őt, hiszen ottani festőkörökben mozgott. A családjával megegyeztünk, hogy a KMMI megszervezi munkáinak a kiállítását, és igyekszünk minden helyszínen más és más (összesen 35) alkotását bemutatni. A festményeket általában távolabbról szemléljük, de Brinkács István alkotásain a kép maga igazán csak a közelségben bontakozik ki, akkor láthatjuk, hogy pici bőrdarabkákból került összeállításra, ami bizony aprólékos munkának bizonyul

– fogalmazott Zubánics László.

Brinkács István nemcsak magas szintű mesterségbeli tudással, rajzkészséggel rendelkezett, de a technikákkal is folyamatosan kísérletezett. Egyedülállóak az általa készített bőr alapanyagú kollázsok, amelyeket esetenként más anyagokkal, tárgyakkal kiegészítve assemblageokká fejlesztett, reflektálva ezáltal korunk legkorszerűbb művészeti törekvéseire. Különös képessége volt arra, hogy ezen technikák felhasználásával, a motívumok ötvözésével a bennünket körülvevő világ lényegét ragadja meg. Mindezt a szépséget és egyediséget tekinthették meg a tárlaton részt vevők a tizenöt kiállított alkotáson.

A rendezvényen a Beregszászi Kodály Zoltán Művészeti Iskola növendékei léptek fel.

 

Forrás:
KISZó

Post Author: KISZó