Egészen biztos vagyok abban, hogy mostanság mifelénk a felejthetetlen Hofi Géza repertoárjából nem a Próbálj meg lazítani! című dal a legnépszerűbb. Hogy miért? Mert van benne egy manapság ugyancsak frusztráló kijelentés. Jelesül: „Kell egy kis áramszünet…”
Hát nem kell! Egyébként is, jelenleg Ukrajnában az áramról vagy az jut eszünkbe, hogy nincs, vagy az, hogy nem lesz. Esetleg az, hogy emelik-e az árát, s ha igen, akkor mikor.
Magyarázzák a helyzetet politikusok, szakemberek. Vizsgálják gazdasági, katonapolitikai, humanitárius szempontból egyaránt. Nincs olyan nap, amikor a hírportálok ne tennének közzé tényeket, fejtegetéseket, elemzéseket. Abban teljes az egyetértés, hogy a helyzet súlyos. S abban is, hogy a megszállók egyértelműen pszichológiai fegyverként alkalmazzák az ország energetikai rendszerének pusztítását. Hogy ez mennyire hatékony, azt nehéz pontosan lemérni, de a tény tény marad: az oroszok a civil lakosság elleni támadásokkal egyidejűleg rombolnak mindent, ami a normális élethez szükséges.
A károk megdöbbentőek. Artem Martinyuk, az országos elosztóhálózat megbízott vezérigazgatója kifejtette: az ellenség folyamatosan támadja az ország energiarendszerét. „Előfordulhat, hogy kénytelenek leszünk a tarifa emelésének eszközéhez nyúlni, mert az összeg igen nagy. A rendszer felkészítésére több mint egymilliárd dollárra van szükség. A belső forrásaink nem elegendőek”.
A vezérigazgató által említett összeghez képest ugyancsak szerénynek tűnik a Denisz Smihal bejelentésében szereplő szám. A miniszterelnök azt közölte, hogy a Miniszteri Kabinet 7 milliárd 168 millió hrivnyát különített el Ukrajna energiarendszerének újjáépítésére.
Persze akadnak más források is. Például Németország 45 millió eurós támogatást nyújt Ukrajnának az energetikai infrastruktúra helyreállítására. Igaz, a támogatás bankgarancia formájában érkezik.
Igaz ez még így is csak lassan közelít a milliárd dollárhoz. Tehát marad a tarifa emelése. Annál is inkább, mivel a gazdasági minisztériumban arra a következtetésre jutottak, hogy az elmúlt évben a tarifák emelése pozitívan hatott az ország energiaellátási rendszerére.
Mikola Kolesznyik, az energetikai minisztérium helyettes minisztere kifejtette, a 2023-as tarifaemelés lehetővé tette az energiaellátási rendszer kiegyensúlyozását és az elengedhetetlen karbantartási munkálatok elvégzését.
A helyettes miniszter hozzátette, a tarifaemelés nemcsak az energiafogyasztás csökkenéséhez vezetett, hanem lehetővé tette az energiaipari vállalkozások számára, hogy gazdaságilag stabilizálódjanak.
Lehet, hogy mégis Hofi javaslata a megoldás? Próbáljunk meg lazítani!
Tettem egy kísérletet.
Nem megy…
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.