Tudománnyal és oktatással az foglalkozik, aki reménykedik és bízik a jövőben
A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola és a GENIUS Jótékonysági Alapítvány közös szervezésében Kutatás és tehetséggondozás a Rákóczi-főiskolán címmel tartottak tudományos vitadélutánt. Az idei vitadélután a 2024-es jubileumkora kívánt reflektálni, továbbá a programon bemutatkoztak a Rákóczi-főiskola kutatóintézetei és a GENIUS Jótékonysági Alapítvány.
Hegedűs Csilla
– Hét évvel ezelőtt vezettük be, hogy az Ukrán Tudomány Napja alkalmából megtartjuk a Kárpátaljai Tudományos Diákköri Konferenciát, melynek előestéje a vitadélután. Ezen professzorok, elismert szakemberek, tudósok, sokat bizonyított kutatók mutatják be a mögöttük álló utat, amiből a diákok is nagyon sokat tanulhatnak – hangsúlyozta a vitadélután megnyitóján Váradi Natália, a GENIUS Jótékonysági Alapítvány igazgatója. Hozzátette, a tudományos vitadélután célja, hogy minél szélesebb ismeretekkel gyarapodjanak a kárpátaljai főiskolás és egyetemista hallgatók, azaz a kárpátaljai magyarság jövőjét jelentő értelmiségiek, és rálátásuk legyen a világban zajló folyamatokra, problémákra, kihívásokra.
A vitadélután mindig egy jeles eseményre, vagy évfordulóra reflektál. Idén a Malenykij robotra hurcoltak 80. évfordulójára, Váradi-Sternberg János professzor, helytörténész születésének 100. évfordulójára és a LIMES Társadalomkutató Intézet létrejöttének 25. évfordulójára fektettek hangsúlyt.
Dr. Trieb Gergely, a beregszászi külképviselet konzulja köszöntőjében kiemelte, a tudomány az a közös szál, amely az emberiség előtt álló legkomolyabb kihívások, köztük az éghajlatváltozás, a gazdasági egyenlőtlenség, a korosodó népesség, a migráció, a fiatalok munkanélkülisége, vagy az energia- és élelmiszer-biztonság megoldásában a politikai színtér szereplői számára kapaszkodót jelent. Kihangsúlyozta, büszke lehet a magyar, hiszen számos tudóst adott a világnak.
– A magyar tudós különleges bölcsőbe születik. Örökül kapja az egyedülálló magyar nyelvet, az abból adódó egyedi gondolkodásmódot, a magyar észjárást, inspirálja őt a gazdag magyar kultúra és a csodálatos Kárpát-medencei környezet – fogalmazott a diplomata, majd hozzátette, a mostani nehéz időkben életünknek számtalan területét kell újragondolni. Ebben segíthet nekünk a tudomány világa és annak eszköztára: fogódzót ad az útkeresésben, irányt mutat az új utak felfedezésében.
Dr. Kozma Tamás, a Debreceni Egyetem Nevelés- és Művelődéstudományi Doktori Program professzora a társadalmi innováció fontosságára hívta fel a hallgatóság figyelmét.
– Véleményem szerint az az igazi hozadéka egy ilyen összejövetelnek, hogy egymás munkáit megismerve új dolgok jutnak eszünkbe, hogy ez a közösség, a jelenlévők egymástól tanulnak. Ez az, amit társadalmi innovációnak nevezünk, ami új lökést ad, ez hozza előre azokat az eredményeket, amelyeket végül akár Nobel-díj koronázhat – fogalmazott az egyetemi professzor.
Csernicskó István, a Kárpátaljai Magyar Akadémiai Tanács elnöke örömmel konstatálta, hogy vannak fiatalok, akiket kíváncsiságból érdekel a tudományos kutatás, és vannak olyanok, akik szakmai elhivatottságból foglalkoznak különféle kutatásokkal.
– Ez mindenképp üdvözlendő, és ezt mi sem jelzi jobban, mint az, hogy az első főiskolai végzősök közül, akik 2001-ben kaptak diplomát, mára 46-an jutottak el a PhD fokozatig, és ez a szám az évek múlásával remélhetőleg emelkedni fog – jegyezte meg a főiskola rektora.
– Egy magyar közmondás szerint az alkalom szüli a tolvajt. Én ezt úgy szoktam használni, hogy nemcsak a tolvajt, hanem a tudóst, a tehetséges művészt, az olimpiai bajnokot – mindent az alkalom szül. Vagyis ez az a lehetőség, amikor az ember a tehetségét az érdeklődésének megfelelőn ki tudja bontakoztatni – jegyezte meg Orosz Ildikó, a főiskola elnöke, majd azt kívánta a fiataloknak, hogy éljenek az adott lehetőséggel, mert a főiskola és a szakképzési intézet is ezt a célt szolgálja. A megszerzett tudást és tapasztalatokat pedig évek múltán adják tovább, mint ahogy azt ma teszik az itt lévő professzorok, tudósok, kutatók.
A vitadélutánon a főiskola és a főiskolához tartozó szakkollégium diákjai vettek részt, akiknek nyolc elismert szakember tartott előadást. Többek mellett dr. habil. Bank Barbara, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága tagja, az ungvári nemzeti egyetem képviselői, a főiskola Lehoczky és Hodinka Társadalomkutató Intézet, a Fodor István Kutatóközpont előadói.
Másnap, ugyancsak a Rákóczi-főiskola Apáczai Csere János Könyvtár Központi olvasótermében megtartott XVIII. Kárpátaljai Tudományos Diákköri Konferencián immár a diákok mutatták be kutatómunkáikat.
Ám mielőtt még kezdetét vette volna az érdemi munka, köszöntötték a vendégeket, akik között ott volt Buhajla József, Magyarország Kijevi Nagykövetségének első beosztott nagykövete, Kovács Attila, az ungvári főkonzulátus konzulja, Gyebnár István, a beregszászi konzulátus ideiglenes ügyvivője. Ez utóbbi az ungvári és a beregszászi külképviselet nevében köszöntötte a résztvevőket.
– Isaac Newton mondta, hogy a tudásunk egy csepp, amit nem tudunk, az egy egész óceán. Ezt pedig Albert Einstein megtetőzte, amikor azt fogalmazta meg, hogy a valósághoz mérten minden tudományunk primitív és gyerekes dolog, és mégis ez a legnagyobb értékünk. A tudás tényleg hatalom. Ezért döntött úgy a főiskola 18 évvel ezelőtt, hogy megszervezi a Kárpátaljai Tudományos Diákköri Konferenciát – hangsúlyozta Váradi Natália, a GENIUS Jótékonysági Alapítvány igazgatója. Hozzátette, az elmúlt hónapokban 43 pályamunka érkezett be, melyeket 128 bírálat ért, természetesen pozitív értelemben, hiszen ebben kizárólag szakmai segítséget, tanácsokat fogalmazott meg a 46 opponens, akik közül 25 kárpátaljai kolléga.
Prof. dr. Weiszburg Tamás, az Országos Tudományos Diákköri Tanács elnöke, a HTDK program szakmai vezetője három fontos dolgot említett, ami nem más, mint a jelenlét, az összekapaszkodás és a normálisnak maradás.
– Ezt a három hívószót gondoltam ma aktuálisnak, és mindenképp kötődik a mai találkozóhoz. Egyrészt jelen vagyunk már évek óta, határon innen és túlról. Összekapaszkodunk, hiszen már számos ország számos városa adott és ad helyszínt az ilyen konferenciáknak. A normálisnak maradni kapcsolattal pedig fontos kihangsúlyozni, hogy sajnos olyan világban élünk, amikor nem tudjuk, mi lesz holnap, ezért kell az, hogy folyamatosan arra gondoljunk, hogy mi a normális élet. Ezen a konferencián a diákok ezt meg tudják élni. Mi pedig olyan normákat igyekszünk adni, amik igazi kapaszkodók lehetnek a mai fiataloknak – jegyezte meg dr. Weiszburg Tamás.
– Rákóczi mondása szerint a jó ügyet az Isten nem hagyja el. És mi ennek a tanúi vagyunk – kezdte köszöntőjét Orosz Ildikó. – Az ukrán tudományosság napján, háborús körülmények között is sikerült megtartani a tudományos diákköri konferenciát, a jelen lévő fiatalok megmutathatják a tehetségüket. És rátalálhatnak arra az útra, ami a Jó Isten által elő van írva, és abban az Úr biztos segíteni fogja őket, ahogyan a főiskolát is segíti már harminc éve – zárta szavait a főiskola elnöke.
– Tudománnyal és oktatással az foglalkozik, aki reménykedik és bízik a jövőben – hangsúlyozta Csernicskó István. – Mi itt ma egy tudományos konferenciára gyűltünk össze, ami azt jelenti tehát, hogy bízunk a jövőben. Bízunk egyrészt abban, hogy lesz még szőlő, lesz még lágy kenyér, és bízunk abban is, hogy azok a fiatalok, akik bemutatják tudományos kutatásaik első eredményeit, elindulnak a tudományos pályán. A mai, felgyorsult világban a fiatalok is „felgyorsultak” és képesek a választásra, kiválasztják a számukra leginkább megfelelő területet. A Kárpátaljai Tudományos Diákköri Konferencia regionális elődöntője az Országos Tudományos Diákköri Konferenciának, amely egy olyan mozgalom, ahol a kutatás és a tehetséggondozás szorosan összekapcsolódik, ezért is nagy öröm számunkra, hogy idén is sokan próbálkoznak, megmérettetik magukat, bemutatják a saját kutatásaikat – tette hozzá a főiskola rektora.
A tudományos konferencián mind a 43 pályázó bebizonyíthatta, hogy a tudományos életpályára született, itt van dolga, itt kell tevékenykednie. Ők a hét szekció egyikében 41 zsűritag előtt mutatkozhattak be.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.