A népzene egy nemzet kútforrása, és csakis e forrás vízéből táplálkozva lehetünk azok, akikké születtünk, akikké válnunk kell. A népzene egy nemzet lelke, második anyanyelve, de szíve is, hiszen szívből szól, és szívhez szól. A népzene és népdal együtt születik a néppel, és árnyékként követi azt történelme során, ezért ha meg akarunk ismerni egy nemzetet, akkor mindenekelőtt meg kell néznünk népi kultúráját, népi hagyományait. És ez a felnövekvő nemzedék, a jövő generáció feladata – emelte ki köszöntőjében Váradi Natália Beregszászban, a Szól a Fülemüle X. Kárpátaljai népzenei és néptánc tehetségkutató megnyitóján.
Hegedűs Csilla
Emlékeztetőül elmondta, 2015-ben született az ötlet, hogy létrehozzanak egy népzenei és néptánc-tehetségkutató versenyt. A program megvalósítása hamar partnerre talált a Hagyományok Háza Hálózat Kárpátaljai Kirendeltségének vezetésében, szakmai partner a Pál család lett.
– Első alkalommal, 2015-ben 350 gyermek mérettette meg magát a versenyen. 2016-ban már 388-an voltak, és pár évet ugorva, ma 391 gyermek van itt 86 produkcióval, ami azt jelenti, hogy a sok nehézség és megpróbáltatás ellenére, a fülemüle minden akadályt leküzdve szárnyal – tette hozzá a GENIUS Jótékonysági Alapítvány igazgatója.
Papp Ferenc, az ungvári főkonzulátus konzulja köszöntőjében kiemelte, a népzene, a néptánc hagyományának a továbbadása és gyakorlása olyan fontos célkitűzés, amely jelentős mértékben hozzájárul a kárpátaljai magyarság kultúrájának megőrzéséhez.
– Minden tájegységnek megvan a maga sajátos, csak rá jellemző népművészeti hagyománya, amely követése a közösségek fontos összetartó ereje. A hagyományokhoz kapcsolódó kulturális értékek ápolása és bemutatása teszi az egy területen élő embereket igazi közösségé. Ezért kiemelten fontos egy olyan generáció kinevelése, amely életének a magyar népi kultúra és hagyományőrzés szerves részét képezi. A cél tehát egy szemléletmód terjesztése, melynek fókuszpontjában népi örökségünk megőrzése és továbbadása áll. Ez a mostani rendezvény kiváló alkalom erre – fogalmazott a diplomata.
– Csak az a nép tud tisztelni más népeket – azok szokásait, hagyományait –, amely a sajátját is megbecsüli
– vallja Illyés Gyula. És ez nagyon fontos, különösen olyan régióban, ahol mi élünk, hiszen aki a sajátját ismeri, az a máséban is fel tudja fedezni az értéket. Ezek a rendezvények pont ezt a célt szolgálják: hogy megtartsák a kultúránkat, alkalmat teremtsenek arra, hogy legyen hol megismerni mások kultúráját, és hogy bemutassuk a sajátunkat is – fogalmazott Orosz Ildikó, a rendezvény házigazdája.
Hozzátette, sajnos eltűnőben vannak hagyományaink. Azok az alkalmak, ahol a táncok és dalok születtek és fejlődtek. Ma már szinte senki nem jár fonóba, elenyészőket a lekvárfőzések, és a disznótor is csak a kóstolgatásról szól.
– Ez a találkozó alkalmat teremt ahhoz, hogy a gyerekek innen inspirálódjanak, hogy legyen egy éven keresztül mire készülniük, hogy újra színpadra léphessenek, hogy újra találkozhassanak és megmérettethessenek. De nem feltétlenül a versenyről van szó, inkább a tánc és az ének közös öröméről. Ezt visszük tovább – tette hozzá a Rákóczi-főiskola elnöke.
Pál Katalin, a Hagyományok Háza Hálózat Kárpátaljai Kirendeltségének vezetője felelevenítette a kezdeteket, és örömmel jegyzete meg, a tíz esztendő alatt hová jutottak.
– Bizton állíthatom, hogy ez a műfaj az egész Kárpát-medencében a határon túli területek közül a legdinamikusabban Kárpátalján terjed és fejlődik. Örömmel láttam, hogy immár azok a fiatal pedagógusok hozták a gyerekeket, akik tíz évvel ezelőtt még fellépőként szerepeltek a találkozón. Az, hogy immár tíz éve együttműködünk a GENIUS Jótékonysági Alapítvánnyal, a sikeres találkozások és csapatmunka kiváló bizonyítéka. A kárpátaljaiak nap mint nap megélik a csapatépítést, és meg tudnak újulni, ezért sikeres ez a programunk is. Az eltelt évek alatt olyan oktató gárdát sikerült kinevelnünk, akik nemcsak Kárpátalját erősítik, de Magyarországot is, és mi, akik immár fél évszázada műveljük a néphagyományt, úgy dolgozunk, hogy azt újra és újra tovább adjuk a következő generációnak. Azt kívánom, hogy a fülemüle még nagyon sok évig szóljon itt, Kárpátalján – hangsúlyozta Pál Katalin.
Csernicskó István elárulta, szereti nézni és hallgatni, ami az ilyen alkalmakon a színpadon történni szokott, hiszen nagyon kedveli a népzenét, a népi kultúrát, a táncot, az éneket.
– Ezért is örülök annak, hogy otthont adhatunk ennek a kiváló rendezvénynek, annak pedig még inkább, hogy annak ilyen sok résztvevője van – hangsúlyozta a Rákóczi-főiskola rektora, majd átadta a színpadot a gyerekeknek, akik már nagyon várták, hogy végre bemutathassák zenei, ének és tánctudásukat a határon innen és túlról érkezett szakmai zsűrinek.
A tehetségkutatóra az autentikus magyar népzene, néptánc bármely tájegységéhez kötődő produkcióval lehetett jelentkezni két korosztályban (6-11 és 12-17 éves), négy kategóriában: hangszeres szólista, hangszer együttesek, táncospárok/szóló táncos, néptáncegyüttesek.
A rendezvény színvonalát a Kárpátalja Táncegyüttes fellépése emelte, a kiváló táncosok Utazás a Kárpát-medencében című előadásukkal mutatkoztak be.
A rendezvény végén oklevelek és emléklapok kerültek átadásra. A zsűri a népzene- és néptáncoktatókat is értékelte. Pedagógiai különdíjban részesült Mészár Katalin, Kurendás Szilvia, Becske Adrienn, Botos Boglárka, Várady Enikő és Orosz Péter. Valamennyi versenyző az általa bemutatott produkció alapján arany, ezüst vagy bronz minősítést szerzett. Közülük kiemelt arany minősítést kaptak az alábbiak:
Hangszeres szólista 6-11 éves korosztály
Kiemelt arany I. hely: Körözsi András
Kiemelt arany II. hely: Balogh Máté
Kiemelt arany III. hely: Fudella Csenge
Hangszeres szólista 12-17 éves korosztály
Kiemelt arany I. hely: Jőrös Ádám
Kiemelt arany II. hely: Botos Diána
Kiemelt arany III. hely: Makó Jázmin
Hangszeregyüttes 6-11 éves korosztály
Kiemelt arany I hely: Dobronyi Rózsák
Kiemelt arany II. hely: Kisgejőci Tulipán Tanoda citeraegyüttese
Kiemelt arany III. hely: Tücsök zenekar
Hangszeregyüttes 12-17 éves korosztály
Kiemelt arany I. hely: Rezeda Band
Kiemelt arany II. hely: Mezővári Harmonikások
Kiemelt arany III. hely: Viski Banda
Táncos szólista/táncospár 6-11 éves korosztály
Kiemelt arany I. hely: Ljahovics Vszevolod
Kiemelt arany II. hely: Tóth Noémi és Paszerbovics Emir
Kiemelt arany III. hely: Kossey Péter
Táncos szólista/táncospár 12-17 éves korosztály
Kiemelt arany I. hely: Csizmadia Márk
Kiemelt arany II. hely: Pércsi Márton
Kiemelt arany III. hely: Jancsik Szilveszter és Móricz Viktória
Néptáncegyüttes 6-11 éves korosztály
Kiemelt arany I. hely: Cseprente Néptáncegyüttes
Kiemelt arany II. hely: Ungvári Tulipán Néptánccsoport
Néptáncegyüttes 12-17 éves korosztály
Kiemelt arany I. hely: Beregszászi Rezeda Néptáncegyüttes
Kiemelt arany II. hely: Viski Szivárvány táncegyüttes – nagy csoport
Kiemelt arany II. hely: Reménység Néptáncegyüttes
Kiemelt arany III. hely: Eszenyi Ritmus Néptáncegyüttes
Kiemelt arany III. hely: Napsugár Hagyományőrző Gyermekcsoport
Kiemelt arany III. hely: Téglási Orchidea Néptáncegyüttes
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.