Július 16-án az euró árfolyama átlépte a 45 hrivnyás lélektani határt, újabb csúcsot elérve az ukrán valutapiacon. Az árfolyamok emelkedése a bankokban és pénzváltókban is jelentős drágulást mutatott. Az újabb csúcs aggodalmat váltott ki a lakosság és a pénzügyi szektor szereplői körében, miközben a valutaárfolyamok alakulása számos tényezőtől függ, beleértve a gazdasági helyzetet és a nemzetközi piaci hatásokat.
Bujdosó Ivett
E heti KISZó-kérdésünkben arra voltunk kíváncsiak, olvasóink szerint elértéktelenedik-e a hrivnya? Válaszadóink 85 százaléka úgy véli, nincs esély az ukrán fizetőeszköz értékének fenntartására, míg 15 százalékuk lát reményt a hrivnya stabilitásának megőrzésére.
Ennek kapcsán a pénzügyminisztérium honlapjára látogattunk. A közzétett információk alapján a hrivnya dollárhoz és euróhoz viszonyított leértékelődési indexe az elmúlt 16 évben jelentős változásokat mutatott, tükrözve az ország gazdasági és politikai helyzetének alakulását.
2008: Jelentős ingadozások
2008-ban mindkét valutához viszonyítva jelentős ingadozások voltak tapasztalhatók. Az év második felében különösen erős volt a leértékelődés, amit a globális pénzügyi válság okozott. A hrivnya értéke jelentősen csökkent mind a dollárral, mind az euróval szemben, az éves leértékelődési indexek drámai növekedést mutattak.
2009-2013: Viszonylagos stabilitás
2009 és 2013 között az indexek kisebb ingadozásokat mutattak mind a dollárhoz, mind az euróhoz képest, de általában stabilnak mondhatók. Az éves indexek ebben az időszakban viszonylag állandóak voltak, jelezve, hogy a hrivnya értéke alapvetően stabil maradt mindkét valutával szemben.
2014-2015: Politikai és gazdasági válság hatása
2014-ben és 2015-ben a hrivnya értéke drámaian csökkent mindkét valutával szemben a politikai és gazdasági válság miatt, amelyet az orosz-ukrán konfliktus váltott ki. Az éves leértékelődési indexek ebben az időszakban jelentős növekedést mutattak, tükrözve a hrivnya erős leértékelődését.
2016-2020: Stabilizációs kísérletek
2016 és 2020 között a hrivnya értéke lassan stabilizálódott mind a dollár, mind az euró viszonylatában. Az éves leértékelődési indexek ebben az időszakban mérsékeltebb ingadozást mutattak, bár a COVID-19 világjárvány ismét bizonytalanságot okozott, és az éves indexek emelkedtek.
2021-2023: Újabb kihívások
2021-ben a hrivnya erősödést mutatott mindkét valutával szemben, de 2022-ben teljes körű orosz-ukrán háború jelentős leértékelődést eredményezett. Az éves indexek ismét emelkedtek, jelezve a hrivnya értékének csökkenését. 2023-ban az indexek stabilizálódtak, bár még mindig magasabbak voltak a korábbi éveknél.
2024: Jelenlegi trendek
2024-ben az év első felében a hrivnya értéke továbbra is ingadozott mindkét valutával szemben. Az aktuális adatok arra utalnak, hogy a hrivnya értéke továbbra is változékony marad, ami kihívást jelent a gazdaságpolitikai döntéshozók számára.
Az adatokból látható, hogy a hrivnya dollárhoz és euróhoz viszonyított leértékelődési indexe jelentős ingadozásokat mutatott az elmúlt években. A 2007-2013 közötti viszonylagos stabilitást követően a 2014-es politikai és gazdasági válság jelentős leértékelődést eredményezett mindkét valutával szemben. Az ezt követő években az indexek lassan stabilizálódtak, bár az újabb válságok, mint a koronavírus-járvány és az orosz-ukrán háború, ismét ingadozásokat okoztak.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.