Kialudt a láng Párizsban: 18 versenynap és 329 bajnok avatása után véget ért a 33. nyári olimpia. A szervezők látványos záróünnepséget rendeztek, ez legalább nem volt botrányos, mint a nyitóünnepség. Elhangzottak köszöntők, láthattunk műsort, zeneszámot, beszédet mondott Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) elnöke, a 2028-as helyszín, Los Angeles polgármestere pedig átvette az olimpiai zászlót, amelyet Tom Cruise, a világhírű színész juttatott el Kaliforniába. Magyarország és a háború sújtotta Ukrajna is elismerésre méltó teljesítménnyel rukkolt ki a francia fővárosban.
Az összesített éremtáblázaton az amerikaiak csak több ezüstérmüknek köszönhetően előzték meg Kínát. Mindkét sportnagyhatalom 40-40 aranyat szerzett. Magyarország egyetlen bronzéremmel teljesített gyengébben, mint három évvel ezelőtt Tokióban, azonban most egy hellyel előrébb végeztek a nemzetek sorrendjében.
Magyarország összesen 19 érmet szerzett, emellett további 21 pontszerző helyezést könyvelhetett el. Az érmek megoszlása a következőképpen alakult: 6 arany, 7 ezüst és 6 bronz. Ukrajna 12 éremmel a 22. helyen zárt, a tokiói eggyel szemben most három arany is összejött.
Az éremtáblázaton az előkelő 14. helyet elfoglaló magyarok aranyérmét Kós Hubert 200 méteres hátúszásban, Milák Kristóf 100 mellen, az aranytussal diadalmaskodó Siklósi Gergely, Koch Máté, Andrásfi Tibor, Nagy Dávid összetételű férfi párbajtőrcsapat, Rasovszky Kristóf a nyílt vízi úszók 10 km-es versenyszámában, Márton Viviana a tekvandósok 67 kg-os mezőnyében és a zárónapon Gulyás Michelle öttusában szállította, akiről eddig csak kevesen tudták, hogy „civilben” rendőrnyomozó.
Milák a 200 méteres mellúszás címvédőjeként Párizsban ezüstöt nyert, a döntőben veszített és lett ezüstérmes a Szilágyi Áron, Gémesi Csanád, Szatmári András, Rabb Krisztián alkotta kardválogatott, az atlétikapályán Halász Bence kalapácsvető nyakába akasztottak szépen csillogó ezüstérmet. Kajak-kenuban négy magyar ezüstérem született: a férfi egyes „királyszámában”, azaz 1000 méteren Varga Ádám ért másodikként célba, női egyes 500 méteren Csipes Tamara lett második, ugyanezen távon a párosoknál a Csipes Tamara, Gazsó Alida Dóra kettős. a férfiaknál pedig a Nádas Bence, Tótka Sándor duó lapátolt össze egy ezüstöt.
Női párbajtőrben Muhari Eszter bronzérmes lett, ő szerezte egyébként az első magyar medált. Major Veronika sportlövő szintén a dobogó harmadik fokára állhatott fel. Betlehem Dávid a 10 km-es úszás nyílt vízi számában csapott be harmadikként. Emellett három bronzérem született kajak-kenuban: női kajak-négyes ötszázon (Csipes Tamara, Gazsó Alida Dóra, Fojt Sára, Pupp Noémi), szintén a nőknél k2-ben ötszázon (Fojt Sára, Pupp Noémi) és Kopasz Bálint kajak egyesben ezer méteren.
Mint látjuk, az évtizedek óta éremhalmozó magyar sportágban, kajak-kenuban most is hét érem jött össze, ám a több számban is remélt aranyérem ezúttal sajnos elmaradt…
Mint ahogyan a csapatsportágak terén sem úgy alakultak a dolgok, mint azt előzetesen reméltük. A férfi kézilabda-válogatott nem jutott tovább csoportjából, a nőknek ez sikerült, de a negyeddöntőben Svédország hosszabbítás után búcsúztatta Golovin Vlagyimir szövetségi kapitány lányait. Szintén a nyolc között búcsúzott a női vízilabda-válogatott, Mihók Attila együttesét a címvédő amerikaiak verték meg szoros meccsen 5–4-re. A férfi pólósok Olaszország ellen szálltak vízbe az elődöntőbe jutásért, s ötméteresekkel tovább is jutottak, ám az elődöntőben Horvátország már túl kemény falatnak bizonyult, s aztán az amerikaiak elleni bronzmeccset is elbukták Varga Zsolt tanítványai.
Ukrajna pontosan egy tucat medált (3 arany, 5 ezüst és 4 bronz) szerzett, ami a háborús helyzetet alapul véve igazán elismerésre méltó teljesítmény.
Három évvel ezelőtt 19 érem került az ukrán sportolók nyakába, de akkor csupán egy a legfényesebből, most viszont három is. Az előző ötkarikás játékokon Ukrajna a 44. helyen zárt, most huszonkettedik lett. Ha azt vesszük alapul, hogy a közép-kelet-európai régióban csak Magyarország szerepelt fényesebben, még inkább dicséretet érdemelnek a sárga-kék színek képviselői.
Ukrajna első párizsi aranyérme a páston született, éspedig az Olga Harlan, Alina Komascsuk, Julija Bakasztova, Olena Kravacka alkotta női kardcsapat jóvoltából. A papírformának megfelelően, nagyon magabiztosan nyerte meg a női magasugrást a cím világcsúcstartója és világbajnoki címvédője, Jaroszlava Mahucsih. A harmadik aranyérem pedig az öklöző Olekszandr Hizsnyak nyakába került.
Az öt ukrán ezüst a tornász Ilja Kovtun, a sportlövő Szerhij Kulis, női kenu-kettes 500-on a Ljudmila Luzan, Anasztazija Ribacsok páros, a női szabadfogású birkózók 62 kg-os súlycsoportjában Irina Koljadenko, valamint a férfiak kötöttfogású számában 67 kg-ban Parviz Naszibov nyakába került.
Az atlétikai centrumban – ahol Mahucsih aranyat „ugrott” – két ukrán versenyző is dobogóra állhatott, miután Irina Herascsenko harmadik lett női magasugrásban, a férfi kalapácsvető Mihajlo Kohan pedig ugyebár a magyar Halász Bencével állhatott egy dobogón, annak is a harmadik fokán. A csapatban aranyérmes Olga Harlan egyéniben bronznak örülhetett, pályafutása során ez már a hatodik olimpiai érme a kiváló vívónak. A birkózószőnyegen Zsan Belenyuk nyert egy bronzcsatát, aki ezzel be is fejezte aktív sportolói pályafutását, most már teljes mértékben parlamenti képviselői munkájára koncentrálhat.
Párizsba először jutott ki az ukrán olimpiai labdarúgó-válogatott, de Ruszlan Rotany gárdája nem tudott továbbjutni a Marokkó, Irán és Argentína alkotta négyesből.
Ennyi volt tehát a párizsi olimpia magyar és ukrán szemszögből, soha rosszabbat, már ami az éremtermést illeti. Négy év múlva Los Angelesben lehet folytatni!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.