Életre kelt irodalom címmel szervezte meg a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség az idei Keresztyén Balázs Olvasótábort. A 2011 óta folyamatosan megrendezett programnak a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola és annak Kölcsey Ferenc Szakkollégiuma adott otthont. Az olvasótáborban a nebulók játékos formában ismerkedtek meg az irodalmi művekkel. A szervezők emellett számos szabadidős programmal készültek, amelyek mindegyike valamilyen módon kötődött az irodalomhoz.
Hegedűs Csilla
– Olyan 10-15 év közötti iskolásokkal foglalkoztunk egy héten át, akik kedvelik az irodalmat és szeretnek olvasni – hangsúlyozta Bodnár Alexandra, a tábor vezetője, majd hozzáfűzte, a rendezvény célja változatlan volt, mégpedig az, hogy a kárpátaljai magyar fiatalokból értő olvasókat neveljenek.
Az első nap az ismerkedés jegyében zajlott, hiszen Kárpátalja számos településéről érkeztek diákok. A beregszászi iskolások mellett voltak gáti, szürtei stb. tanulók.
– Minden nap igyekeztünk változatos programot összeállítani, előadásokkal színesítettük az irodalmat, olyan, vidékünkön ismert irodalmárok, írók és költők tartottak érdekes előadásokat, mint Shrek Tímea, Csordás László, Marcsák Gergely megzenésített verseket is előadott. Ellátogatott hozzánk Kurmai-Ráti Szilvia meseíró, Lőrincz P. Gabriella író online tartott előadást – tájékoztatott a táborvezető.
A gyerekek látogatást tettek a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színházba, ahol Vass Magdolna színművész drámapedagógiai előadást tartott, Rajkó Balázs, a teátrum munkatársa pedig kortárs költők verseivel ismertette meg a résztvevőket. A városi könyvtárat is felkeresték. A munkatársak bemutatták az intézményt, külön kitértek a szépirodalmi olvasmányokra, kortárs irodalmi kiadványokra. Jó dolog, hogy az alkalommal élve több iskolás beiratkozott a könyvtárba, és azonnal kölcsönzött is néhány olvasnivalót.
Alexandra elárulta, a hét folyamán kirándulásokat is szerveztek. Egy napot a Tiszacsomai Árpád vezér Látogatóközpontban töltöttek, ahol a tárlatvezetést követően a gyerekek íjászkodtak, népi játékokat játszottak, megtekintették a jurtát, lovagolhattak és kocsikázhattak.
– A hetünk az Életre kelt irodalomra épült, ennek keretében megzenésített versek, színpadi előadások, vászonra vitt művek szerettették meg még a tanulókkal a magyar irodalmat.
Megnéztük a Toldit, a János vitézt. Keresztyén Balázs emlékére a pedagógus, helytörténész által összeállított, Rákóczi virágai című mondagyűjteményből olvastunk fel a Budapest parkot díszítő Rákóczi lovasszobor árnyékában – fejtette ki Bodnár Alexandra.
A hét folyamán tehát rengeteg programot szerveztek a gyerekeknek, ezek egyik érdekessége volt még, hogy Shrek Tímea megismertette őket Örkény István munkásságával, egyperces novelláival, és arra biztatta a résztvevőket, hogy legalább egy ötvenszavas novellát írjanak. Nagyon jól szerepeltek a gyerekek ebben is, és ugyanilyen érdeklődés övezte a Fehér Rita rendező, forgatókönyvíró által tartott előadást is, melyből a fiatalok betekintést nyerhettek abba, hogyan lesz egy regényből film. És hogy még érdekesebbé váljék ez a téma, a rendező a gyerekek bevonásával A róka és a gólya című meséből kisfilmet készített.
A szabadprogramok keretében a táborozók activity-ztek, Ki mit tud?-ot játszottak, rajzoltak, Markó Veronika vezetésével kézműves foglalkozásokon vettek részt. Utolsó este Váradi Enikő vezetésével a Rezeda Folkműhely lépett színpadra, illetve táncházat szerveztek a táborozóknak.
Bodnár Alexandra, a Kossuth Lajos Líceum pedagógusa első alkalommal vezetett irodalmi tábort. A fiatal szakember elárulta, számára is nagy élmény volt a gyerekekkel töltött egy hét, hiszen látta rajtuk a lelkesedést, az érdeklődést.
– Öröm volt azt tapasztalni, hogy a gyerekek kedvet kaptak az olvasáshoz, szívesen lapozgatták a könyveket. Nagyon remélem, hogy a jövőben is lesz lehetőségem arra, hogy ilyen, vagy hasonló tábort vezessek, már most számos új ötlet van a tarsolyomba, hogy miként lehetne az iskolásokat még közelebb vinni a magyar irodalomhoz, a könyvekhez, az olvasáshoz. Ugyanis meggyőződésem, hogy az a gyerek, aki olvas, intelligens felnőtté válik.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.