KISZó-kérdés: A dráguló üzemanyag sem csökkenti az autóhasználati szokásokat

Az üzemanyag árának emelkedése az elmúlt időszakban egyre érezhetőbb terhet ró az autósokra. A szeptemberi adatok alapján az A-95-ös benzin ára 56 hrivnya körül mozog literenként, a prémium változat ára pedig meghaladja a 60 hrivnyát. A dízel és az autógáz ára is hasonló mértékben növekedett, mely sokakat késztethet arra, hogy újragondolja közlekedési szokásait és kiadásait.

Bujdosó Ivett

E heti KISZó-kérdésünkben arra voltunk kíváncsiak, olvasóink kevesebbet tankolnak-e az üzemanyagárak emelkedése miatt. Válaszadóink többsége jelezte, nem változatott autózási szokásain, ám néhányan csökkentették látogatásaik számát a benzinkutakon.

Mint ismert, az üzemanyagárak növekedésének egyik fő oka a jövedéki adó emelése. Szeptember 1-jétől a benzin esetében ez 211,5 euróról 242,6 euróra, a gázolaj tekintetében 139,5 euróról 177,6 euróra, míg az autógázra vonatkozóan 52 euróról 148 euróra nőtt 1000 literenként. Az emelések célja, hogy az ukrán jövedéki adók mértéke közeledjen az Európai Unióban alkalmazott adóterhekhez.

Ez azonban még csak az első lépés. 2025 januárjában újabb emelés várható, 2028-ra pedig a benzinen 359 euró, a dízelen pedig 330 euró lesz a jövedéki adó 1000 literenként. Az autógáz esetében a cél a 250 eurós szint elérése.

Korábban Dmitro Ljouskin, a Prime logisztikai cégcsoport alapítója úgy fogalmazott, hogy az ukrajnai autósok szeptember 1-től kezdődően az üzemanyagárak jelentős emelkedésre számíthatnak, ami az üzemanyagok jövedéki adójának növeléséből fakad. Akkor a benzin árát várhatóan 1,5 hrivnyával, a dízelét 2 hrivnyával, a cseppfolyósított gázét pedig 5 hrivnyával jósolta többre, ami – véleménye szerint – közvetlen hatással lesz a szállítási és élelmiszerköltségekre.

„Bár a drágulás fokozatosan lép életbe, az áremelkedés elkerülhetetlenül növeli a termékek árát, különösen az energiaigényes árucikkekét, mint a kenyér és a tejtermékek” – hangsúlyozta a szakértő. Hozzátette, az adóemelésből származó bevételeket az ukrán hadsereg finanszírozására fordítják, ami a jelenlegi háborús helyzetben elengedhetetlen a költségvetési hiány csökkentéséhez.

Annak ellenére tehát, hogy az üzemanyagárak folyamatosan növekednek, sokan úgy vélik, autójuk használata elengedhetetlen a mindennapi életvitelükhöz és munkájukhoz.

Többen úgy érzik, nincs más választásuk, mint elfogadni az ár növekedését, és ennek megfelelően átcsoportosítani kiadásaikat. Válaszadóink többsége sem változtatott tankolási szokásain, noha néhányan már kénytelenek voltak visszafogni a személygépkocsi használatát.

A szakértők szerint az üzemanyag árának drágulása komoly kihívást jelent, és egyre több autós fontolgatja majd, hogy áttér olcsóbb üzemanyagfajtákra, vagy alternatív közlekedési lehetőségeket keres. Az elektromos autók és a közösségi közlekedés iránti érdeklődés is fokozódhat, ha az árnövekedés tartós marad.

Forrás:
KISZó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó