Az orosz–ukrán háború közel ezer napja tart. Legutóbb július végén 90 nappal, november 9-ig hosszabbította meg a parlament a hadiállapotot és az általános mozgósítást. Jelenleg több mint egymillió ukrán szolgál az ukrán hadseregben, a frontszolgálatosoktól az irodai dolgozókig. Várhatóan heteken belül a Legfelső Tanács újra napirendre tűzi a kérdést, ez lesz a 13. alkalom, amikor az ukrán parlamentben a hadiállapot és a mozgósítás meghosszabbításáról döntenek. A 2022 februárja óta tartó háborúban jelen állás szerint nem várható jelentős fordulat, így egy újabb hosszabbítás esetén, 2025. február elejéig hatályban maradnak a törvények. Mint ismeretes, május 18-án lépett hatályba Ukrajnában az új mozgósítási törvény. A jogszabály értelmében 60 napjuk volt a hadköteleseknek arra, hogy frissítsék a katonai nyilvántartási adataikat. Július 16-án járt le a törvény által előírt határidő. Az országban több mint 6 millió hadköteles személy nem végezte el időben a szükséges frissítéseket. Ezek az emberek többnyire bujkálnak a toborzás elől. Jelenleg az adatok késedelmes frissítése miatt kiszabott bírság 17 ezer és 25 500 hrivnya között mozog. A jogszabályok folyamatosan változnak, ami azt is jelenti, hogy bizony követni kell a módosításokat, akár napi szinten is. Most ezekből a változásokból adunk közre néhányat.
Szabó Sándor
Svédcsavar a 25 év alattiak és az 50 év felettiek mozgósításában
Az ukrán parlament által április 11-én elfogadott mozgósítási törvény olyan jogi kiskaput nyitott meg, amely lehetővé tette a 18 és 25 év közötti korlátozottan hadra fogható férfiak mozgósítását. Az ebbe a kategóriába tartozó 25 év alattiak mozgósítása országszerte felháborodást keltett. Hónapokig tartó hercehurca után végül szeptember végén arról született döntés, hogy az ilyen kategóriák mozgósítása csak írásbeli hozzájárulással lehetséges. Olekszij Honcsarenko parlamenti képviselő, a változtatást kezdeményezők egyik élharcosa bejelentette: „Az Ukrán Fegyveres Erők Szárazföldi Parancsnoksága 2024. szeptember 19-én direktívát adott ki melyben kimondja, hogy a 18 és 25 év közötti férfiak nem mozgósíthatók”. Ugyanakkor, mint a képviselő megjegyezte, a 25 éves koruk előtt mozgósított férfiak leszerelésére nem kerül sor.
A honatya arra is felhívta a figyelmet, hogy ugyanezen irányelv tartalmazza azt is, hogy az 50-60 év közötti férfiak csak a vezérkar által egy adott személyre vonatkozóan kiadott mozgósítási parancs alapján mozgósíthatók. Az utóbbi kategóriába tartozó hadkötelesekkel kapcsolatban egyelőre egymásnak ellentmondó információk jelentek meg. Szerhij Monukalo, a Szumi Megyei Toborzóközpont mozgósításért felelős tisztségviselője a Glavred hírportálnak adott interjújában elmondta, hogy a katonai szolgálatra kötelezettek ezen kategóriájának mozgósítása világos eljárást követ, és nincs közvetlen behívási tilalom. Az ilyen személyeket a katonai egységek írásbeli hozzájárulásával hívják be, és főként logisztikai és támogató alakulatokhoz irányítják, nem kerülnek rohamcsapatokhoz. A toborzótiszt hozzátette: a civil hivatásuknak megfelelő katonai szakterületre kerülnek, alakulatba vezénylésük kizárólag a vezérkar jóváhagyásával történik.
Elérte a minimálisan szükséges 25 ezer támogatói aláírást az az elektronikus petíció, amit az államfő honlapján jegyeztek be és aminek célja, hogy 50 évre csökkentsék a mozgósítás felső korhatárát. Miután egy petíció három hónap alatt eléri a 25 ezer támogatói aláírást, az elnöknek kötelező azzal érdemben foglalkozni, támogatni vagy elutasítani az adott kezdeményezést.
Nincs tervben a mobilizációs korhatár csökkentése
Ukrajnában időről-időre téma a mozgósítási korhatár csökkentése. A napokban Roman Kosztenko parlamenti képviselő, aki egyben a nemzetbiztonsági tanács titkára is, arról beszélt, hogy az amerikai tisztviselők nyomást gyakorolnak Kijevre, hogy csökkentse a mozgósítási korhatár. A törvényhozó elmondta, hogy egyetért a felhívásokkal, és a behívási korhatár 25-ről 18 évre való csökkentését sürgette. Volodimir Zelenszkij ukrán államfő 2024 elején a kötelező sorkatonaság nagyszabású átalakításának részeként 27-ről 25 évre csökkentette a hadkötelezettségi küszöböt.
A témával kapcsolatban Valerij Zaluzsnyij, a ukrán hadsereg volt főparancsnoka egyértelműen kifejezte ellenérzéseit a 18–25 éves fiatalok sorozásával kapcsolatban. Londoni ukrán fiatalokkal tartott találkozóján elmondta, hogy az ország jövőjét jelentő fiatal generációt csak végső esetben szabadna mozgósítani, hiszen ez a korosztály a jövő letéteményese. Zaluzsnyij szerint a 25 év alatti mobilizáció mindig is aggályos volt számára, még amikor a hadsereg élén állt, akkor is, mert a fiatalok védelme az ország hosszú távú fennmaradásának záloga.
Dmitro Lazutkin, a védelmi minisztérium szóvivője az NV-nek adott interjújában arról beszélt, hogy jelentősen megnőtt azoknak a száma, akik frissítették katonai nyilvántartási adataikat, és ez a szám jóval meghaladja a hadsereg jelenlegi szükségleteit.
„Jelenleg azoknak a száma, akik frissítették a katonai nyilvántartási adataikat, jóval meghaladja a hadsereg aktuális igényeit. Tehát jelenleg nincs halaszthatatlan igény a mozgósítási korhatár csökkentésére. Azonban a háborús helyzet sok tényezőtől függ, és ez változhat. Ám egyelőre nem látjuk szükségességét a 25 év alattiak besorozásának” – mondta Lazutkin, aki emlékeztetett, hogy 4,6 millió ember frissítette adatait, és az új mozgósítási törvény elfogadása után fokozódott a mozgósítási hullám, egyre több embert toboroznak.
Behívók postai úton
Ajánlott levélben küldik ki a hadkötelesek lakhelyére az értesítőt. Azok, akik nem frissítették adataikat, utolsó ismert lakcímükre kapják meg a behívót. Az ilyen behívókat akkor is kézbesítettnek kell tekinteni, ha azt az érintett nem veszi át személyesen, vagy megtagadja a kötelező átvételi aláírást. A közösségi oldalakra feltöltött fotók tanúsága szerint az Ukrán Posta elkezdte kikézbesíteni a katonai behívókat a kárpátaljai lakosok számára is – szúrta ki a napokban a Mukachevo.net hírportál. Az idézések az Ukrposta által kerültek kinyomtatásra, a levélen szerepel az illetékes területi toborzóközpont parancsnokának elektronikus aláírása, valamint a küldeményt QR-kóddal is ellátták és 48 órán belül postázzák ki a címzettnek. Az Ukrán Posta szeptember elején kezdte az idézések kiküldését a hadköteles állampolgárok számára, akik nem jogosultak a katonai szolgálat alól történő felmentésre. Az ukrán kormány határozatának értelmében október 1-től 7 napon belül személyesen kell megjelenniük a toborzóirodában azoknak a hadköteleseknek, akik postai úton kaptak katonai behívót. Korábban a hadkötelesnek a behívó kipostázásától számított 14 napon belül kellett megjelenniük a központban. Kivételt képez ez alól az, ha az érintett személy lakhelye a megyeszékhelyen kívül esik. Ilyen esetben 10 napja van a hadkötelesnek felkeresnie a toborzóirodát.
Változások a Rezerv+ alkalmazásban
A héten elérhetővé vált a Rezerv+ alkalmazás új, 1.2.0 verziója. A Védelmi Minisztérium applikációja egyelőre csak az iOS-es készüléket használók számára érhető el, de hamarosan az Android rendszert futtató telefonokra is megérkezik a frissítés. Az új verzióban a felhasználók ellenőrizhetik a katonai behívó érvényességét. A hatályos jogszabályoknak megfelelően a mozgósítás alóli mentességet külön halasztástípusként jelzi a megújult applikáció. A közeljövőben további funkciókkal is bővítik az alkalmazást. Erről Katerina Csornohorenko, az Ukrán Védelmi Minisztérium szóvivője beszélt. Elmondása szerint a hadkötelesek rövidesen több ügyet is ezen keresztül online intézhetnek, elkerülve a személyes jelenlétet és a hosszas várakozási időt a toborzóirodákban. A tervek szerint az applikáción keresztül elérhető lesz a katonai orvosi bizottsághoz való beutaló, katonai nyilvántartásba való regisztráció, valamint halasztás igénylése nagycsaládosok, a hallgatók és a rokkantsági alapon felmentést élvezők számára.
Elmulasztott adategyeztetés
A parlament új törvényjavaslatot nyújtott be, amely 50 százalékos kedvezményt biztosítana azon katonai nyilvántartásba vett személyek számára, akik késve frissítették adataikat. Az elképzelés szerint a kedvezmény igénybevételéhez a polgároknak önként kell kezdeményezniük a bírság kiszabását, és saját maguknak kell befizetniük a csökkentett összeget az elektronikus katonai nyilvántartási rendszeren keresztül. A javaslat szerint a bírság összege 8500 hrivnya lenne, s azokra a személyekre vonatkozna, akik 2024. július 16-ig nem frissítették adataikat a hadkiegészítőnél. A módosítás célja, hogy ösztönözze a katonai nyilvántartásban szereplőket adataik frissítésére a Rezerve+ alkalmazás segítségével. Jelenleg az adatok késedelmes frissítése miatt kiszabott bírság 17 ezer és 25 500 hrivnya között mozog. A törvényjavaslat értelmében, ha valaki élni kíván a kedvezménnyel, a szabálysértési ügy tárgyalása előtt önként nyilatkozatot kell tennie a hadkiegészítőnél, elismerve a késedelmet és beleegyezve az eljárás lefolytatásába távollétében. Ezután a bírság mértékét a minimum összegben, 8500 hrivnyában állapítják meg. Amennyiben a jogerős határozatot követő 10 napon belül a polgár befizeti a bírság összegének legalább felét, a határozatot teljesítettnek tekintik. A javaslat célja, hogy egyszerűbbé tegye az adminisztratív eljárásokat és csökkentse a büntetések összegét azok számára, akik önként vállalják a bírságot.
Kik kapnak halasztást októbertől
A május 18-án hatályba lépett mozgósítási törvény meghatározza, kik jogosultak a mozgósítás alóli halasztásra. A szakmák listáját az Ukrán Miniszteri Kabinet hagyta jóvá. Ennek értelmében október 1-jétől Ukrajna „A mozgósítás előkészítéséről és a mozgósításról” szóló törvényének 25. cikke szerint a következő szakmák alkalmazottai számíthatnak a mozgósítás alóli „foglalásra”: mentőszolgálatok; állami hatóságok és helyi önkormányzati szervek; média és kulturális vállalatok; a hadseregnek szükséges árukat előállító vállalkozások; katonai felszereléseket, gépeket és lőszereket gyártó és javító vállalkozások; mozgósítási feladatokkal megbízott vállalkozások; egyéb, az ukrán gazdaság számára kritikusan fontos vállalkozások.
A parlamenti képviselők és asszisztenseik, a kritikus vállalatok tulajdonosai, valamint a törvénytervezetek elemzésében vagy a Legfelső Tanács és a Miniszteri Kabinet információs és kommunikációs technológiai munkájának támogatásában részt vevő köztisztviselők szintén jogosultak a mozgósítási „foglalásokra”.
Az ukrán törvények szerint a kritikus vállalatok legfeljebb 12 hónapra foglalhatnak le egy alkalmazottat. Október 1-jétől ez a lehetőség a következők számára is engedélyezett: az ukrán energiaszektor zavartalan működését biztosító üzemanyag- és energiaipari vállalatok; a Dnyipropetrovszk, Doneck, Zaporizzsja, Kijev, Luhanszk, Mikolajiv, Odessza, Poltava, Szumi, Harkiv, Herszon, Csernyihiv megyében és Kijev városában a kommunikációs hálózatok működését és a sürgősségi munkálatok elvégzését biztosító vállalatok; a védelmi célú innovációk és technológiák fejlesztésére támogatásban részesült vállalkozások; erődítmények építésével foglalkozó vállalkozások; az ENSZ, a diplomáciai képviseletek és a gazdaság működése szempontjából kritikusnak elismert nemzetközi szervezetek képviseleti irodáinak alkalmazottai; az Ukrán Vöröskereszt és más ukrán nem kormányzati humanitárius szervezetek; olyan intézmények és szervezetek, amelyek az olimpiai, nem olimpiai sportágak és a fogyatékkal élők sportjának teljes munkaidős nemzeti csapatait foglalják magukban. Ha a vállalatot nem ismerik el Ukrajna gazdasága szempontjából kritikusnak, akkor csak 6 hónapra lehet mozgósítás alóli halasztást kérni, és nem az összes alkalmazottra – a „lefoglalt” személyek száma nem haladhatja meg a dolgozók 50%-át.
A Miniszteri Kabinet nemrég módosította a katonai szolgálatra kötelezett személyek halasztási eljárását. Ennek értelmében nem engedélyezik az állami szerv vagy vállalat alkalmazottjának mozgósítás alóli halasztását, amennyiben a hadköteles nem frissítette személyek adatait a katonai nyilvántartási rendszerben. Ezt az október 1-jei 1125. számú határozat tartalmazza. A kormány tehát pontosította, milyen feltételek mellett kaphat halasztást a hadköteles a munkaadója kérésére. Ez akkor lehetséges, ha a hadköteles: szerepel a katonai nyilvántartásban és rendelkezik katonai nyilvántartási okmánnyal (papíron vagy elektronikus formában); frissítette a katonai nyilvántartásban szereplő adatait; nem szerepel körözési listán.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.