Az év minden szakában várják vendégeiket
Csodálatos környezet, az esztendő minden szakában friss levegő, és megannyi szórakozási, tanulási lehetőség. Ezekkel a szavakkal lehetne röviden jellemezni a Tiszacsomai Honfoglalási Emlékpark mellett kialakított látogatóközpontot és lovardát, mely Árpád vezérről kapta a nevét. A bejáratnál Vörösmarty Mihály Szózatából való idézet olvasható: „Itt küzdtenek honért a hős Árpádnak hadai…”.
Hegedűs Csilla
– Igazából nyár elején nyitottuk meg a kapunkat, de egy-egy alkalmat már egy évvel ezelőtt szerveztünk, természetesen szerényebb körülmények között. Azóta szépen felfejlődtünk, számos programmal kedveskedünk a hozzánk látogatóknak, lehet lovagolni, lovaskocsikázni, különböző ismeretekkel gazdagodni. Nullától százévesig mindenkit nagy szeretettel várunk, mert hisszük, hogy itt mindenki megtalálja a számára legkedvesebb elfoglaltságot – kezdte beszélgetésünket Mester Viola, a központot működtető, Kárpátaljai Vállalkozás és Régiófejlesztés Alapítvány vezetője.
– Kitől származik a látogatóközpont megnyitásának ötlete? – érdeklődtünk tovább Violától.
– A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) ötlete volt, hiszen a honfoglalási emlékparkot is a szövetség tartja fent, ezért szinte adta magát, hogy a közvetlen mellette lévő területet és az ott lévő ingatlant is kihasználják, ami már évek óta a tulajdonukban volt. Sikeres pályázatnak köszönhetően az épületet felújították, és egy honfoglalás kori kiállítótermet alakítottak ott ki. A félbevágott jurtává átalakított termet Kész Barnabás történész rendezte be korabeli eszközökkel. Láthatunk Árpád-kori viseleteket, használati tárgyakat. Képeken is megtekinthetjük őseink életét, kultúráját, amiket tárlatvezető mutat be magyar és ukrán nyelven.
Nem titok, hogy a Covid előtti években nagy népszerűségnek örvendett a Tiszacsomai Honfoglalási Emlékpark. Amellett, hogy határon innen és túlról érkező turisták gyakorta felkeresték a parkot, megannyi rendezvényt is ott bonyolítottak le. A KMKSZ és a Kárpátaljai Magyar Turisztikai Tanács ezt szerette volna visszahozni, ezért alakították ki a látogatóközpontban az Árpád lovardát, ahol nemcsak megtekinthetőek a nemes állatok, lovaglás-oktatásra is lehetőség van. Az oktatásra hat éves kortól bárki jelentkezhet. Hat éven aluliak számára kizárólag szülői közreműködéssel. A gyerekek emellett felkereshetik az állatsimogatót is, ahol sertések, libák, kacsák, kecskék, bárányok, pónik vannak. Azok a haszonállatok, melyeket már az őseink is tartottak.
– Oktatóink arra szeretnék tanítani a lovagolni vágyókat, hogy ne csak használják a lovat, tanulják meg a csutakolását, felnyergelését. Majd a lovaglást (kötőféken, vezető száron, vezető szár nélkül) követően a ló leszerelését, csutakolását. Egy program keretében a nyár folyamán Kárpátalja szinte minden magyar tanintézményéből fogadtuk a hetedikes tanulók. A fiatalok a lovaglás mellett megismerkedhettek magával a lovaskultúrával is, illetve íjászkodhattak – magyarázta Viola.
Ugyanilyen népszerű a sétakocsikázási lehetőség csoportok számára. A kocsikázást max. 20-25 fő számára tudják biztosítani. A vendégek kétlovas turistaszekérrel kijelölt útvonalon ismerhetik meg a kocsikázás varázsát és a látogatóközpont közvetlen környezetét. A kocsikázás három típusa vehető igénybe: Rövid – a központ közvetlen környezetében, ami 15-20 percet jelent. Közép hosszú, melynek keretében a vendégek idegenvezető csatlakozásával a következő útvonalon kocsikáznak: Árpád vezér Látogatóközpont – Mezőgecse (Kajdy kúria, református templom, rendezvényközpont) – Tiszacsoma – Badaló (református templom) – Árpád vezér Látogatóközpont. Ez másfél órás kocsikázás. És végül a hosszú, amikor a vendégek szintén idegenvezetővel az Árpád vezér Látogatóközpontból indulnak Mezőgecsére (Kajdy kúria, református templom, rendezvény központ), onnan Beregszászba (Kishegyi süvegcsúcs emlékhely), Macsolára (református templom), majd vissza az Árpád vezér Látogatóközpontba. Ez két és fél órás kocsikázás.
A lovaglás és a lovaskocsikázás után nincs emberfia, aki ne éhezne meg. A látogatóközpontban erre is gondolnak: a konyhájuk isteni és természetesen a hagyományos ételeken alapul. Általában babgulyást és almás porlóst tálalnak fel ebédre. Violától megtudtuk, a nyár folyamán az egyik legnagyobb rendezvény a nagycsaládosok gyereknapja volt, amikor legalább 700 főre főztek a központban, és kivétel nélkül mindenki dicsérte az ízletes ételeket.
– Rossz idő esetén is fogadják a látogatókat?
– Úgy terveztük, hogy egész évben nyitva tartunk, ezért természetesen rossz idő esetére is van B tervünk. Mivel zárt lovardánk van, ott a lovaglás mellett az íjászat is folytatódhat, mint ahogy a népi játékok. Kollégánk azokat a természetes anyagokból készült népi játékokat mutatja be, amelyek lassan a feledés homályába merülnek, éppen ezért érdekes velük játszani a mai gyermekeknek is. Ide tartozik a célba dobálás fakarikával, zsákban ugrálás, a jurtatájházban rovásírással ismerkedhetnek meg a gyerekek, illetve a vidékünkön működő tájházakat bemutató kisfilmet is megtekinthetik. Tehát a következő hetekben is bő programkínálattal várjuk a vendégeinket. Bár mindig nyitva tartunk, központunkat előre megbeszélt időpontban érdemes felkeresni, ugyanis a vendégeinknek négyórás programot szoktunk megszervezni, s ehhez ott kell, hogy legyen a tárlatvezető, és a lovász, illetve a gyerekekkel foglalkozó kolléga.
Ha szerencsénk van, hosszú, szép őszünk lesz, és egy igazán kellemes délutánt mindenképpen érdemes eltölteni a látogatóközpontban akár családoknak, akár tanulóknak, vagy bárkinek, aki úgy dönt, hogy ideje egy kicsit kikapcsolódni.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.