Kárpátalján évtizedek óta problémát jelent a háztartási hulladék begyűjtése, tárolása és újrahasznosítása. Megyénk területén még nincsenek üzembe helyezett hulladékfeldolgozók üzemek, így a háztartási hulladék jelentős hányada a szeméttelepekre kerül, de ezekből is alig több mint hatvan található Kárpátalján. Azokon a helyeken pedig, ahol nem megoldott a szemétszállítás, az emberek egyszerűen a folyók árterébe hordják a szemetet vagy illegális szeméttelepeket hoznak létre. A szelektív hulladékgyűjtés az egyik legegyszerűbb módja a környezetvédelemnek, ez viszont vidékünkön sajnos még mindig gyerekcipőben jár.
KISZó-összeállítás
A központi hulladékgyűjtést és -kezelést 36 vállalat végzi megyénkben. Többek közt az AVE Ungvár, az AVE Munkács, az AVE Nagyszőlős és a Bereg Vertikál 199 településről szállítja el a szilárd háztartási hulladékot. A falvak csaknem 20 százalékában azonban nincs szervezett hulladékgyűjtés, így a szemét illegális lerakókba, vagy a természetbe kerül. Vannak azonban olyan vállalkozások, szervezetek, magánvállalkozások és önkormányzati fenntartású kommunális szolgálatok, melyek a szelektív hulladékgyűjtés megszervezésén fáradoznak. A főosztály adatai szerint a megye 193 kistérségében gyűjtik szelektíven a hulladékot.
Ungváron a közelmúltban megnyílt a harmadik környezetbarát sziget az Hodinka Antal utcában. A helyszínen papírt, műanyagot, kartont, üveget, elemeket, alumíniumdobozokat és nagyobb hulladékokat lehet leadni. Az AVE Ungvár szemétszállító cég képviselői segítenek a helyes válogatásban. Az ökoszigeten egy „ReUse Központ” is található, ahol használt tárgyakat lehet leadni és ingyen elvinni hétfőtől szombatig 8:00-10:00 és 13:00-19:00 között. A másik két ökológiai sziget a Mihajlo Hrusevszkij utca 62. és az Adam Mickiewicz utca 9. szám alatt található.
Facebook-oldalunkon arról kérdeztük olvasóinkat, hogy ők szelektíven gyűjtik-e a hulladékot. Alternatív reakciógombos szavazásunk meglepő eredményt hozott. A válaszadók túlnyomó többségénél ez megoldott, ám vannak, akiknél továbbra is fejtörést okoz. Az egyik kommentelőnk szerint a lakosság 99,9 százaléka ezt nem tudja megoldani.
– Egyfelől ezekből a helyekből kevés van, messze is vannak, másfelől nem éri meg oda járni, még akkor sem, ha némi aprópénz jár(na) érte. 1kg papírért 3 hrivnya, 1kg műanyagért vagy polietilénért 4 hrivnyát, a PET-palackokért szintén ilyen összeget fizetnek. Senki sem fogja gyűjtögetni ennyiért – fogalmazott olvasónk.
A Kárpátaljai Megyei Ökológiai és Természeti Erőforrások Főosztály jelentése szerint Kárpátalján 62 hulladéklerakó működik, ezek közül 59 a településekről származó szilárd hulladék befogadására szolgáló lerakóhely. Az Ungvári és a Munkácsi járásban található a két legnagyobb. A börvingesi tároló mintegy 3,7 hektáron terül el, ám ez már régóta megtelt. A háború kitörése után megyénkbe több tízezer belső ukrajnai lakos települt át, ami még tovább növeli a hulladék mennyiségét. Míg korábban éves szinten 300 ezer tonna hulladék keletkezett a régióban, mostanra ez a mennyiség elérte az 500 ezer tonnát.
A probléma orvoslásaként 2027 végéig öt hulladékfeldolgozó üzem létesítését tervezik. Az erről szóló együttműködési megállapodást idén májusban írta alá Ruszlan Sztrilet, környezetvédelmi és természeti erőforrásokért felelős miniszter és Viktor Mikita Kárpátalja akkor hivatalban lévő kormányzója Kijevben. A miniszter elárulta, a tervek szerint az öt új hulladékfeldolgozó az Ungvári, a Munkácsi, a Huszti, a Rahói és a Beregszászi járásban létesül majd. Ezek a beruházások több mint 600 új munkahelyet teremtenek.
„Egy hulladékfeldolgozó üzem építése ugyanannyiba kerül, mint egy szemétlerakó létesítése. Célunk azonban az európai hulladékgazdálkodási szabványok elérése, az újrahasznosítás ösztönzése és ezáltal a hulladéklerakók számának a csökkentése” – mondta Ruszlan Sztrilet.
A Makkosjánosi határában épülő hulladékszelektáló üzembe helyezése csaknem tíz éve húzódik. A tervek szerint több mint 200 ezer ember kommunális, szelektív és zöldhulladékát lesz képes feldolgozni, ami éves szinten több mint 30 ezer tonna szilárd hulladék kezelését jelenti. Az alapkőletételre 2014 nyarán került sor, másfél évvel később egy próbaüzem keretében át is adták az objektum első elemét, a szelektáló sort. Az üzemcsarnok mellett, ahol a hulladékválogató sor található, az elmúlt fél évben lerakóudvar, azaz a depó, kiszolgáló épületek, mérlegház, víztározók, komposztáló tér, veszélyeshulladék-gyűjtőpont, rakodótér, szivattyú állomás és számos kapcsolódó közmű létesült.
Májusban a kistérség polgármestere munkamegbeszélést tartott a tervezőkkel, a kivitelezők képviselőivel, az illetékes szakemberekkel és műszaki felügyeleti szakértőkkel a komplexum építése során fellépő esetleges hiányosságok feltárása és az azokra való megoldások megtalálása érdekében, hogy a komplexum mielőbb üzemképes legyen. A tervek szerint Makkosjánosiban 41 település 88 ezer lakosának hulladéka kerül itt feldolgozásra a jövőben.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.