Most már biztosan tudjuk, nem lesz karácsonyi tűzszünet, holott milyen szép is lett volna, reményt adhatna arra, hogy igenis, a diplomácia erejével képesek lehetnek elhallgatni a fegyverek… Az ukrán külügyminisztérium meglehetősen barátságtalan hangnemben szólította fel a magyar kormány vezetését, hogy hagyjon fel béketeremtő missziójával, merthogy az „amorális manipuláció”.
Legutóbb ezeken a hasábokon arról értekeztem, miszerint zátonyra futott Donald Trump megválasztott amerikai elnök első tűzszüneti javaslata. Első körben a Fehér Ház korábbi és leendő vezetője a hatalmas emberveszteségekkel indokolta béketörekvéseit. Legutóbb is azt hangoztatta, hogy a valódi veszteségek sokkal magasabbak azoknál, amit a háborús felek hivatalosan kommunikálnak, és ha majd egyszer kiderülnek az igazi számok, mindenki meg fog döbbenni…
Andrij Jermak, az ukrán elnöki iroda feje szerint Ukrajna ma még nem áll készen a béketárgyalásokra. Kijev csakis az erő pozíciójából kész asztalhoz ülni, ehhez azonban sokkal több fegyverre, anyagi fedezetre és csakis a NATO-meghívás jelentette biztonsági garanciákra van szüksége. Az ukrán államfő első számú bizalmasa megengedhetetlennek tartja, hogy engedjenek Moszkva zsarolásának, ebbe Kijev semmilyen kényszer hatása alatt nem fog beleegyezni. Az jól kivehető, hogy egyelőre Brüsszel sem hajlandó figyelembe venni a Trump megválasztásával járó esetleges geopolitikai stratégiai hangsúlyváltozásokat. Kérdéses, hogy ez január 20-a, azaz az új amerikai elnök beiktatása után is így marad-e?
Igaz, hogy hivatalosan még nem Donald Trump az Egyesült Államok következő elnöke, de azért balgaság lenne elmenni szó nélkül amellett, amiket Ukrajna kapcsán mond. Jelzésértékű, hogy hibás, sőt, egyenesen buta döntésnek nevezte Joe Biden leköszönő elnök jóváhagyását az amerikai rakéták orosz területen történő bevetésére. Az pedig ennél is árulkodóbb, hogy jelezte: nem kívánja meghívni Volodimir Zelenszkijt január 20-i beiktatási ceremóniájára. Az meg végképp cinikusnak hat a részéről, hogy hozzátette: amennyiben mégis eljönne az ukrán elnök, természetesen nem zárná be előtte az ajtót…
Szűk környezete ennél is tovább megy, az ifjabbik Trump és a világ leggazdagabb embere, Elon Musk, aki hivatalt is kap az új washingtoni adminisztrációban, szemrebbenés nélkül trollkodja Zelenszkijt a közösségi médiafelületeken. Kijevnek bőben lesz teendője, hogy számára megfelelő irányba terelje ezeket az amerikai megnyilvánulásokat…
Merthogy a politikának természete, hogy a gyengeség jelének tekintsen bizonyos diplomáciai üzeneteket. A mostani ukrán hatalomnak létkérdés, hogy bizonyos erők házon belül ne bátorodjanak fel. Jurij Bojko esete a bizonyíték erre. Az egykori meghatározó Janukovics-párti politikus sok korábbi társával ellentétben – megfelelő helyezkedéssel – túlélte az oroszbarát erőkkel szembeni megtorló politikát, de most ismét eszébe jutott az ellenzékisége. Vette a bátorságot és számon kérte az orosz nyelv térvesztését eredményező törvényeket, a pravoszláv egyház oroszbarátnak mondott szárnyának felszámolására tett kísérleteket, a közös szovjet múlthoz köthető szobrok ledöntését és a településnevek ukránosítását. Bátorsága okán már be is idézték a belügyis és nemzetbiztonsági hatóságok!
Azzal nem vállalunk túl nagy kockázatot, ha kijelentjük: 2025 sorsdöntő év lesz számunkra. Ám, hogy az előttünk álló esztendő meghozza-e a milliók által remélt és vágyott békét, az már sokkal bonyolultabb kérdés. Nemrég egy ukrajnai közvéleménykutatás világosan rámutatott, az emberek többsége végtelenül belefáradt az egészbe, s békére vágyik. De leginkább maguk a fronton harcoló katonák szeretnének a lehető leggyorsabban hazatérni szeretteikhez. Karácsony előestéjén még fokozottabb az óhaj: Legyen béke!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.