A Collegium Talentum tehetséggondozó ösztöndíjprogram feladata a külhoni magyar értelmiség-utánpótlás támogatása, a magyar fiatalok szakmai kutatómunkájának, előrehaladásának segítése. Erre több szinten törekszik: a sikeres felvételt nyert fiatalok ösztöndíjban részesülnek, igényelhetik konferenciarészvételi és nyelvvizsgaköltségeik megtérítését, valamint részt vehetnek képzéseken, szakmai és nemzeti identitást erősítő eseményeken; tutoraik pedig honoráriumban részesülnek.
A Collegium Talentum program 2010–2016 között az EDUTUS Főiskola Kárpát-medencei tehetséggondozó programjaként valósult meg. 2016-tól a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárság, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem és a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola védnöksége és szakmai döntései alapján, a budapesti Sapientia Hungariae Alapítványt (SHA) bízta meg a Collegium Talentum program lebonyolításával.
A 2017/2018-as tanévtől a kárpátaljai ösztöndíjasok listájának meghatározását a Sapientia Hungariae Alapítvány részéről felkért „GENIUS” Jótékonysági Alapítvány által működtetett Kárpátaljai Felsőoktatási Tehetséggondozó Tanács (KFTT) végzi.
Az SHA az ösztöndíjra jelentkezőket egy felvételi elbeszélgetésre hívja össze. A jelentkezők szakterületéhez igazodva a „GENIUS” Alapítvány a KFTT tagok közül szakmai vizsgabizottságot állít fel. A vizsgabizottság állandó tagjai: a SHA kuratóriumi tagjai Dr. Weiszburg Tamás, az Országos Tudományos Diákköri Tanács elnöke, az ELTE Ásványtudományi Tanszék tanszékvezetője, a földtudományok doktora, Dr. Tonk Márton, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem dékánja, a jogtudományok doktora, Kovács Imola, a Sapientia Hungariae Alapítvány irodavezetője, a Collegium Talentum ösztöndíjprogram igazgatója, Dr. Orosz Ildikó a II.RFKMF elnöke, Prof. Dr. Csernicskó István, a II. RFKMF rektora, Dr. habil. Váradi Natália, a „GENIUS” Jótékonysági Alapítvány igazgatója.
Kárpátaljáról a 2017/2018-as tanév óta összesen 38 személy részesült CT ösztöndíjban. Vannak, akik több alkalommal is részt vettek a programban. Közülük harmincketten folytatták a tudományos pályát, tizenegyen tudományos fokozatot szerzetek és 1 fő már 2 éve tutorként vesz részt ebben a tehetséggondozó munkában.
Az ösztöndíj program minden tanévben két alkalommal megszervezi az ösztöndíjasok szakmai találkozóját valamely határon túli magyarlakta területen. A ösztöndíjasok nagy létszáma miatt mind a tavaszi mind a téli találkozó tükörrendezvényként 2 fordulóban valósul meg. Az összejövetel célja a támogatott kutatások bemutatása, a kapcsolatépítés, közösségteremtés, szakemberekkel való találkozás.
A 2024/2025-ös tanévben 2025. január 4. után január 11-én, Beregszászon valósul meg ösztöndíjasok tudományos fóruma. Az eseménynek a II. RFKMF ad otthont, ahol az intézmény vezetőségével is találkoznak a fiatalok. Az itt töltött idő alatt alkalom nyílik az ismeretszerzésre, a közösségi játékok és beilleszkedési csapatépítő gyakorlatok segítségével egymás megismerésére és közösségépítésre.
Váradi Natália, a „GENIUS” Jótékonysági Alapítvány
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.