A külföldi szociális támogatás korlátozása nem kényszeríti visszatérésre az ukrán menekülteket

A külföldön élő ukrán menekültek szociális juttatásainak korlátozása nem kényszeríti őket visszatérésre – véli Andrij Hajduckij közgazdász és migrációs szakértő, aki az Ukrinform hírügynökségnek nyilatkozott.

„Minden családban van valaki, aki dolgozik és eltartja a többieket. Az embereknek passzív jövedelmük és megtakarításaik is vannak. A fizetési mérleg adatai szerint az ukránok havonta körülbelül egymilliárd dollárt utalnak külföldre (főként bankkártyás tranzakciók formájában), valószínűleg családtagjaik támogatása céljából” – magyarázta Hajduckij.

A szakértő szerint a háború előtt az ukránok évente átlagosan 3–3,5 milliárd dollárt költöttek külföldön, főként turisztikai kiadásokra. 2022-ben ez az összeg 20 milliárd dollárra nőtt, majd 10 milliárd dollárra csökkent.

„Az emberek nemcsak a szociális támogatásból, hanem ukrajnai jövedelmükből is fenntartják magukat, például azáltal, hogy bérbe adják saját lakásaikat. Ezen kívül a férfiak gyakran pénzt utalnak családjaik számára” – tette hozzá a közgazdász.

A migrációs szakértő szerint az ukránok rendkívül rugalmasak és mobilisak. Amennyiben egy ország politikai okokból kevésbé vonzóvá válik, könnyen átköltöznek egy másikba, amely hajlandó támogatást nyújtani.

Például 2024 decemberének közepén hetente körülbelül 100 új ukrán menekült érkezett Litvániába, és Norvégiában is folyamatos a növekedés.

„Egyes országokban a politikusok az ukrán menekültek kérdését a nacionalista és populista hangulatok erősítésére használják, mivel a helyi lakosság nyitott erre. Azonban vannak pragmatikus kormányok és népek is, akik megértik, hogy a most munkanélküli ukrán menekültek később dolgozni fognak, és már most is adót fizetnek, például a vásárlásaik után (ÁFA)” – hangsúlyozta Hajduckij.

A hírportál emlékeztet: a legtöbb ukrán menekültet Németország (1,2 millió ember, az összes menekült 27%-a), Lengyelország (975 190) és Csehország (376 885) fogadta be.

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó