A GENIUS Jótékonysági Alapítvány szervezésében a hétvégén Collegium Talentum ösztöndíjasok találkoztak a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán. A Collegium Talentum Tehetséggondozó Program olyan Kárpát-medencei program, amely megpróbálja nemcsak a fiatal tehetséges kutatókat, a kutatói pálya iránt érdeklődőket támogatni, hanem fontosnak tartja azt is, hogy kialakuljanak olyan kapcsolati hálók az egész Kárpát-medencében, amelyek segítik a fiatalok pályáját.
Hegedűs Csilla
A Kárpát-medence számos felsőfokú tanintézményéből érkezett vendégeket Váradi Natália köszöntötte, akik között ott volt Závodszky Péter, a Sapientia Hungaria Alapítvány elnöke, Tomka Márton, a Sapientia Magyar Tudományegyetem rektora. A GENIUS JA igazgatója kifejtette, a főiskola minden magyar második otthona, hiszen a vezetőség arra törekszik, hogy aki belép az épületbe, érezze nagy elődeink szellemiségét, és azt, hogy a jó Isten a jó ügyet soha nem hagyja el.
– A mostani alkalom is ezt bizonyítja, hiszen sokan érkeztek Felvidékről, Délvidékről, Vajdaságból, ide, egy háborús országba, így sok magyar szellemiség, tudományosság lehet egy helyen. Külön hála és köszönet, hogy a kárpátaljai magyar fiatalok részesei lehetnek ennek a vérkeringésnek – hangsúlyozta Váradi Natália.
Prof. dr. Weiszburg Tamás, az Országos Tudományos Diákköri Tanács elnöke, a Collegium Talentum szakmai vezetője köszöntőjében kiemelte, a program meghatározó találkozója a jövő Kárpát-medencei értelmiségének.
– Nagyon fontos, hogy a most itt megjelent doktoranduszok, haladó mesterszakos diákok megismerjék egymást, egyfajta kapcsolatrendszer alakuljon ki közöttük. Annak, hogy most Kárpátalján kerül megrendezésre a találkozó, külön jelentősége van, az egyik, hogy az itt élők megtapasztalhassák, hogy együtt érzünk velük, a másik pedig, hogy az Erdélyből, Felvidékről, Délvidékről ide érkezett fiatalok megismerkedhessenek az itteni főiskolásokkal, az itteni élettel
– hangsúlyozta a szakember. Hozzátette, a program nagyon népszerű, sok jelentkezőből választják ki a legkiválóbb diákokat. Azokat, akik a legkíváncsibbak, legszorgalmasabbak. És ami talán a legfontosabb, azokat a hallgatókat támogatják, akik nem Nyugaton képzelik el a jövőjüket, hanem a szülőföldjükön működő intézményrendszerbe szeretnének beépülni.
– Örülök, hogy 16 évvel ezelőtt megkaptuk azt a feladatot a Sapientia Egyetemmel együtt, hogy a határon túli magyar tudományosság eredményes nevelése érdekében folytassuk az ösztöndíjrendszert, melynek az a célja, hogy mindenki eljusson a tudományos fokozatig – magyarázta Orosz Ildikó. – Ez egy Kárpát-medencei programmá vált, ahol a fiatalok megismerhetik egymást, összejárhatnak, eszmét cserélhetnek. Ám a program titkára kitalálta, hogy ne csak egymást ismerjék meg, hanem azokat a régiókat is, ahonnan érkeztek. Eddig még nem volt alkalom, hogy Kárpátaljára jöjjenek, terveztük, de közbeszólt a háború, viszont örülök, hogy úgy döntöttek, Bereg megyének a csonka beregi részében tartják a találkozót. És az, hogy ilyen sokan, több mint félszázan vállalkoztak arra, hogy megismerjék a vidékünket, az intézményünket, hogy az itteni doktoranduszokkal is találkozzanak, mindenképpen örömteli. Megtisztelő, hogy ezúttal mi láthatjuk vendégül azokat a fiatalokat, akik a Kárpát-medencében a magyar tudományosságot a jövőben művelni fogják – fogalmazott a Rákóczi-főiskola elnöke.
– Minden felsőoktatási intézmény, így a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola is érdekelt abban, hogy a tudományos utánpótlás nevelésében részt vegyen, hogy segítse a fiatal kádereket a fejlődésben. Számunkra éppen ezért fontos együttműködési partner a Collegium Talentum. Fontos, hogy oktatóink tutorként, vagyis a fiatalok munkáját segítő oktatóként bekapcsolódjanak ebbe a munkába, mert meggyőződésünk, hogy a tapasztalt, rutinos tudós fejlődését is segíti az, ha fiatalokkal foglalkozik. Másrészt pedig abban is érdekeltek vagyunk, hogy tudományos utánpótlást neveljünk magunknak. Tehát stratégiai célunk, hogy együttműködünk a Collegium Talentummal – magyarázta Csernicskó István. – Nagyon örülünk, hogy ilyen sok tudásra éhező fiatal gyűlt itt össze, örülünk annak is, hogy kíváncsiak ránk. Az is nagyon jó, hogy a főiskola oktatói, hallgatói és a Collegium Talentum Alapítvány vezetői közötti együttműködés gyümölcsöző és eredményes, és egyre több olyan fiatal van, akik évekkel ezelőtt még csak részt vettek ebben a programban, most pedig már tudományos fokozattal rendelkeznek, s immár kollégákként tevékenykednek – tette hozzá a Rákóczi-főiskola rektora.
A főiskola vendégei szemmel láthatóan jól érezték magukat a beregszászi intézményben. Tudták, hogy a háború ellenére hála Istennek ez a régió nyugodt és biztonságos. Közvetlen tapasztalatokat szereztek arról, hogy itt az élet él és élni akar. Az a tény, hogy az itt élő embereknek továbbra is vannak vágyaik, terveik és elképzeléseik, számukra is építő jellegű, számunkra pedig az nyújt segítséget, hogy érdeklődnek irántunk, és látják, hogy minden nehézség ellenére dolgozni akarunk, előre lépni, a jövőbe tekinteni.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.