Ukrajna gazdasága a háború harmadik évében is rendkívüli kihívásokkal néz szembe. Miközben a makrogazdasági mutatók lassú helyreállást mutatnak, a lakosság életminősége tovább romlik az infláció, az adóemelések és az energiaválság következtében. A 2024-es év során a bruttó hazai termék 4 százalékkal növekedett, ám ez a bővülés kevéssé érzékelhető a mindennapokban, mivel az élelmiszerek és alapvető szolgáltatások árai történelmi csúcsokat döntöttek. A háborús gazdaság továbbra is a nemzetközi segélyektől függ, miközben a belső munkaerőpiac, az infrastruktúra és az energiaellátás helyzete folyamatosan kihívások elé állítja az országot.
Bujdosó Ivett
2024 – a makrogazdasági növekedés árnyékában
Ukrajna bruttó hazai terméke (GDP) 2024 decemberéig 4 százalékkal növekedett – áll a gazdasági minisztérium jelentésében. Mindezt főként a közlekedési, építőipari és feldolgozóipari szektorok, valamint az állami támogatási programok, például a Nemzeti cashback program ösztönözték. Az Ukrán Nemzeti Bank (NBU) frissített előrejelzése szerint az éves GDP-növekedés továbbra is csak lassú helyreállást jelent a 2022-es 30 százalékos gazdasági visszaesést követően.
Ugyanakkor a háztartások ezt a javulást nem érzik.
Az infláció az év végére 11,2 százalékra emelkedett, ami különösen az alapvető élelmiszerek drágulásában mutatkozott meg. Például a zöldségek ára 63 százalékkal, a tojásé 54 százalékkal, míg a kenyéré és a tejtermékeké 15-30 százalékkal emelkedett.
Az inflációt az energiaárak emelkedése, az alacsonyabb mezőgazdasági hozamok, valamint a hrivnya árfolyamának gyengülése (38-ról 42 hrivnyára egy dollárhoz képest) hajtotta.
Adóemelések és csökkenő vásárlóerő
A 2024 decemberében bevezetett adóemelések tovább súlyosbították az ukrajnai családok helyzetét. A hadiadó mértéke 1,5 százalékról 5 százalékra emelkedett, mindezt pedig a magánvállalkozókra is kiterjesztették. A harmadik csoportba tartozó magánvállalkozóknak emellett 1 százalékos jövedelemadót is kell fizetniük, míg az első és második csoportba tartozóknak a minimálbér 10 százalékát kell megfizetniük.
Bár a hivatalos adatok szerint 2024-ben a havi átlagbér 22 százalékkal nőtt, elérve a 20 592 hrivnyát, az emelt adóterhek és az infláció következtében a tényleges vásárlóerő csökkent. A nettó jövedelem átlagosan 15 856 hrivnya, amely jelentősen alacsonyabb, mint az év elején várt szint volt.
Energia- és árfolyamproblémák
A hrivnya árfolyamának 2024-es gyengülése szintén tovább terhelte az importált termékek árait. Az NBU által alkalmazott rugalmas árfolyamrendszer a kezdeti stabilizációt követően engedte, hogy a dollár értéke elérje a 42 hrivnyát. Az ukrán kormány előrejelzései szerint 2025-ben az árfolyam elérheti a 45 hrivnya/dollár szintet, amely tovább ronthatja az inflációs kilátásokat.
Az energiaellátás helyzete sem javult jelentősen. A 2024-es év második felében az orosz támadások tovább rontották az energiainfrastruktúrát. Az Ukrenergo jelentése szerint a téli időszakban az energiaellátás 15 százalékos hiánya várható, ami a termelési költségek növekedéséhez vezet.
2025 – mérsékelt növekedés és stabilitás nemzetközi segítséggel
A 2025-ös évre vonatkozó előrejelzések szerint a gazdasági növekedés lassulni fog. Az IMF és a Világbank becslései 2,5-3 százalékos GDP-növekedést prognosztizálnak, míg a Nemzeti Bank optimistább, 4,3 százalékos növekedést vár. Az infláció az év végére várhatóan 6,9 százalékra mérséklődik, bár a magas energia- és élelmiszerárak ezt a csökkenést lassíthatják.
A költségvetési hiányt továbbra is nemzetközi segélyek fogják finanszírozni. A G7-ek által ígért 50 milliárd dolláros támogatási csomag, amely részben befagyasztott orosz vagyonokból származik, lehetővé teszi az alapvető állami funkciók fenntartását. Emellett az IMF és az Európai Unió további 15 milliárd dolláros hitelcsomagot biztosít Ukrajnának.
A Nemzeti Bank szerint az energiaágazatba történő beruházások, valamint a mezőgazdasági termelékenység javítása segíthet mérsékelni az inflációt és stabilizálni a piacokat, ugyanakkor a háború elhúzódása továbbra is jelentős kockázatot jelent.
A 2025-ös év küszöbén a kérdés tehát az, hogy Ukrajna képes lesz-e fenntartani gazdasági ellenállóképességét, miközben a lakosságra nehezedő pénzügyi nyomás enyhül, vagy a háború következményei tovább mélyítik a társadalmi és gazdasági szakadékot.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.