A háborús kockázatok miatt döcögősen halad az ingatlanpiac

Bár az ingatlanárak kedvezőbbek, mint az orosz invázió előtti időszakban, az ukrán lakosság a háborús kockázatok miatt továbbra is vonakodik jelentős összegeket befektetni lakásvásárlásba – áll az Ukrán Nemzeti Bank (NBU) decemberi pénzügyi stabilitási jelentésében.

Az NBU szakértői szerint az ingatlanpiacon a „vétel az albérlethez képest” mutató hosszú távú átlagérték alá csökkent, ami azt jelzi, hogy a lakásvásárlás gazdaságilag előnyösebbé vált az albérlettel szemben.

Ezenkívül történelmi mélyponton van a „vételár a jövedelemhez képest” mutató is: egy átlagos kijevi családnak körülbelül 10 éves jövedelmébe kerülne egy 70 négyzetméteres lakás megvásárlása.

Ennek ellenére a vásárlási kedv még nem tért vissza a háború előtti szintre, bár az NBU szerint a kereslet lassan növekszik.

A másodlagos piacokon a lakások négyzetméterára dollárban stabil maradt Kijevben és Ukrajna nyugati régióiban, míg más területeken enyhe csökkenést tapasztaltak. A tényleges tranzakciós árak azonban továbbra is átlagosan 25 százalékkal alacsonyabbak az ingatlanhirdetésekben szereplő áraknál. Az elsődleges piacokon, különösen a nyugati régiókban, a lakásárak emelkednek, ám az új építkezések lassú ütemben haladnak, elsősorban a források és a munkaerő hiánya miatt.

Az NBU figyelmeztetett, hogy az új lakások korlátozott ütemű építése miatt hosszú távon minőségi lakáshiány alakulhat ki Ukrajnában.

A második félévben az ingatlantranzakciók 4 százaléka történt jelzáloghitel bevonásával, ami alacsonyabb az első félév 5 százalékos arányánál. Ez a szint hasonló a 2021-es adatokhoz. A jelzáloghitel-felvételek közel fele Kijevben és a Kijev megyében zajlott.

A jelzáloghitelezés visszaesésének egyik fő oka a jeOszelja állami lakásprogram átalakítása, amely korlátozott forrásokkal működik, és lassította a vásárlások ütemét.

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó