Az idősek megsegítése kiemelt társadalmi felelősség│KISZó-riport

A Dorcas Jótékonysági Alapítvány minden olyan kezdeményezést támogat, amely egy-egy közösség megerősítését szolgálja. Emellett a jótékonysági szervezet kiemelt figyelmet fordít az egyedül és nehéz körülmények között élő, sokszor magatehetetlen idősek támogatására. Az alapítvány munkája jelentős részét a Kárpátaljai Református Egyházkerülettel közösen viszi véghez. Tevékenységükről Soós Zsolt tiszaújfalui és tiszaásványi református lelkipásztort számolt be lapunknak.

Varga Brigitta

A Dorcas Jótékonysági Alapítvány tevékenysége során kiemelt figyelmet szentel az idős, egyedül álló és nehéz körülmények közt élők megsegítésére.

A „Fogadj örökbe egy nagymamát!” elnevezésű programjuk 2019-ben indult és Kárpátalja több mint harminc településen mintegy 560 idős emberen tudnak segíteni általa.

Elsősorban a helyi református gyülekezetek közreműködésével érik el a rászorulókat. A program részeként a gondozottak negyedévente élelmiszer- és higiéniai csomagokat kapnak. Ezenfelül a jótékonysági alapítvány kétoldalú kapcsolatot tart fenn a holland adományozók és a kárpátaljai rászorulók között, ugyanis a program keretében a holland felajánlók, akik többnyire magánszemélyek, idézőjelesen örökbe fogadnak egy-egy nagymamát Kárpátalján, akikről a továbbiakban gondoskodnak. A nagyik ennek fejében évente többször készítenek különböző üdvözlőlapokat, valamint rendszeresen beszámolnak adományozóiknak arról, hogyan alakul a sorsuk, és miként segíti őket a kapott támogatás. Emellett a Dorcas helyi önkéntesei különféle közösségi eseményeket szerveznek, amelyekbe a fiatalokat és az időseket egyaránt bevonják, ezáltal erősítve a generációk közötti kapcsolatokat.

– Tiszaújfalu egy éve került be a támogatottak körébe, Tiszaásvány viszont már csaknem két évtizede partnerszervezete a Dorcasnak – árulta el Soós Zsolt, e két település református lelkipásztora. – A segítségnyújtás nálunk két fő irányt ölel fel:

  • materiális támogatást, melynek keretében élelmiszercsomagok és higiéniai termékek kerülnek átadásra,
  • közösségi alkalmak szervezését, melyek az érintettek lelki és szociális jólétének elősegítését célozzák.

Kezdetben három fő alkalmunk volt: húsvéti összejövetel, nyári kirándulás, valamint egy adventi kézműves alkalom. Ettől mostanra már jelentősen elrugaszkodtunk. Az évek során a programkínálat bővült, és új, állandósult események is születtek. Ilyen például a „nagyis kávéház”, ahol az idősek egy kávé és egy sütemény mellett beszélgethetnek, megoszthatják egymással életük apró örömeit, gondjait. Ezenfelül egészségügyi tanácsadást és jogi segítségnyújtást is szerveztünk már.

Éves szinten több mint 50 rendezvény valósul meg Kárpátalja 36 református gyülekezetében a Dorcas Jótékonysági Alapítvány támogatásával

– fogalmazott a lelkipásztor.

A Dorcas több olyan projektet is működtet, amelyek a közösségi összefogásra építenek. Az egyik legismertebb akció a Kék Vödör program, amelyben a gyülekezetek és partnerek kapják a kék vödröket, és feladatuk, hogy megtöltsék azokat tartós élelmiszerekkel, majd azonosítsák a rászorulókat, és személyesen juttassák el számukra az adományokat. A kampánynak köszönhetően a tavaly decemberben közel ötszáz idősnek és rászoruló családnak tették szebbé a karácsonyát.

Soós Zsolt lelkipásztor és a program egyik támogatott nagyija

– Az utóbbi egy évben sok helyen elapadtak a támogatások, ami érzékelhető volt a gyülekezetek életében is. Sokkal többen fordultak az alapítványhoz, mint korábban, talán ennek tudható be az is, hogy bővült a támogatott kezdeményezések listája, és már nemcsak a pénzbeli segítségnyújtásban, hanem a közösségi események megszervezésében is kulcsszerepet vállalunk. Ezek az összejövetelek különleges jelentőséggel bírnak, hiszen nemcsak a fizikai szükségletek kielégítésére szolgálnak, hanem lelki feltöltődést is adnak a résztvevőknek. Az idős emberek számára különösen fontos ez. Számukra a legnagyobb problémát nem a fizikai megélhetés jelenti, hanem sokkal inkább a lelki magány és elzárkózottság, amelyek egyre inkább jellemzik mindennapjaikat. Mindig az első alkalomra nehéz elhívni a nagyikat, aztán már ők maguk kérik, hogy rendezzünk még hasonlókat, és ez bizonyítéka annak, hogy nemcsak fizikai értelemben maradtak egyedül, hanem lelkileg is – fejtette ki Soós Zsolt.

A szervezet különösen fontosnak tartja, hogy a helyi partnerszervezetek ne csupán támogatást kérjenek, hanem saját erőforrásaik felhasználásával is hozzájáruljanak az idősek segítéséhez. A lelkipásztor elmondta, a Dorcas új megközelítést alkalmaz, amelyben a hangsúly az önfenntartásra és a közösségek saját erőforrásainak kiaknázására épül. Céljuk, hogy a helyi gyülekezetek és közösségek önállóan találjanak lehetőségeket a források előteremtésére a projektek megvalósításához, és ezáltal minél kevésbé függjenek a külső támogatásoktól.

– A hosszú ideje, 15-20 éve segített közösségek hamarosan ki fognak kerülni a támogatásból, hogy újabb gyülekezeteknek is lehetőséget biztosítsanak a részvételre. Ez nem jelenti azonban azt, hogy teljesen megvonják tőlük a támogatást.

Egészségügyi tanácsadást és jogi segítségnyújtást is szerveznek

A Dorcas ugyanis egy olyan innovatív programot indított, melynek keretében egyszeri, nagyobb összegű támogatást kapnak, amelyet jótékonysági vállalkozás indítására fordíthatnak. A cél, hogy ezek a kezdeményezések hosszú távon jövedelmet termeljenek, és fenntarthassák a korábbi támogatott programokat. Például a tiszaújfalui gyülekezetben egy jótékonysági zarándok pizzériát fogunk indítani. Minden második hétvégén (pénteken és szombaton) meghirdetünk egy pizza- és kenyérsütést, melyek megvásárolhatók lesznek. A befolyt összegből továbbra is lehetőségünk lesz 15 idős embert támogatni. Kaszonyban egy épületet újítanak fel, melyet turisztikai célokra használnak majd, Csongoron pedig egy melegház épült, melynek gazdája vállalta, hogy a termés egy részével támogatja a gyülekezet ingyen konyháját. Sok-sok ötlet van, melyek remélhetőleg az idén meg is valósulnak. 2027-ig van ideje a jelenleg támogatást élvező gyülekezeteknek a teljes önellátásra berendezkedniük. Ezenfelül az egységcsomagok tartalma is változik majd, ugyanis figyelembe lesz véve a támogatottak egészségügyi állapota, vagyis, aki cukorbeteg vagy gluténérzékeny, akkor az a táplálkozási szükségleteinek megfelelő élelmiszereket fog kapni – részletezte a lelkipásztor.

A Dorcas Alapítvány célja, hogy a gyülekezetek saját erőforrásaik révén biztosíthassák a jövőbeni programjaik lebonyolítását, így szavatolva a fenntarthatóságot és stabilitást.

Támogatás, ami jövőt épít│KISZó-háttér

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó