KISZó-kérdés: A középiskolások felének szüksége van különórákra

A Kijevi Nemzetközi Szociológiai Intézet által nemrégiben készült szociológiai kutatás a középiskolai oktatás reformjáról kimutatta, hogy az ukrajnai 10–11. osztályos diákok 50 százaléka vesz igénybe magánórákat a tanulmányi eredményeik javítása érdekében. A megkérdezett tanulók 43%-a azzal indokolja a különórákat, hogy az iskolai oktatás nem elégséges a felsőoktatási intézményekbe való bejutáshoz, ezért szükségesnek tartják a magántanárt. A maradék 7% a szülők döntése alapján vesz részt magánórákon, mivel a szülők úgy vélik, hogy az iskolai tanulás nem biztosít megfelelő felkészülést. Legutóbbi KISZó-kérdésünkben arra voltunk kíváncsiak, hogy a szülők megengedhetik-e maguknak, hogy a gyermekeiket beírassák különórákra. A nem reprezentatív felmérés szerint a többség szívesen áldoz ilyesmire. Utánajártunk, mennyibe kerülnek a különórák.

Simon Rita

A magánórák új korszakát éljük. Az elmúlt években Ukrajnában ugrásszerűen megnőtt a magántanárok iránti kereslet, különösen az angol nyelv, a matematika, az ukrán nyelv és irodalom területén. Német nyelvű oktatók, valamint az iskolakezdésre készülő gyerekekkel foglalkozó tanárok szintén egyre népszerűbbek. Az online oktatás térhódítása is jelentősen hozzájárult ehhez a trendhez.

A matematika különösen kiemelkedik a népszerű tantárgyak közül, mivel az elmúlt években a végzős diákok számára ez bizonyult az egyik legnehezebb tárgynak.

A tantárgy az ukrajnai érettségi (NMT) kötelező része lett, ami tovább növelte az iránta való igényt. Emellett a távoktatás is hozzájárult a magántanárok keresletének megugrásához, mivel sok szülő elégedetlen volt a „pizsamás tanulás” (távoktatás) hatékonyságával, és ezért inkább magánórákra fizette be gyermekét.

A matematika különórák átlagosan 450 hrivnyába kerülnek. Ez havonta 3600 hrivnyás kiadást jelent, ha a gyerekhez heti kétszer jár az oktató. Ha viszont mindkét gyermek már iskolás és mindkettőjüknek szükségük van valamiyen különórára, akkor ez havonta több mint 7000 hrivnyát jelent. És még nem beszéltünk a különböző sport vagy művészeti foglalkozásokról, amelyek szintén plusz pénzbe kerülnek.

A legnagyobb kereslet az angol, ukrán és matematika tanárok iránt van Ukrajnában, de az iskolakezdésre való felkészítés is népszerű. Az online magánoktatás iránti érdeklődés szintén gyorsan növekszik. Az óra díja függ a tantárgytól, a tanár tapasztalatától, s régiónként is változó. Kijevben és más nagyvárosokban az órák átlagosan 100 hrivnyával drágábbak, mint kisebb településeken.

Ezt a Karácsfalvai Sztojka Sándor Görögkatolikus Líceum angol nyelvtanára is megerősítette. Beregi Veronika szerint a különórák ára 200-500 hrivnya között mozog, attól függően, hogy faluról, városról vagy nagyvárosról van-e szó.

– Ungváron és Munkácson sokan euróban számolják az összeget. Egy különóráért akár 10-20 eurót is elkérnek – magyarázza a pedagógus.

– Az egyik legnépszerűbb az idegen nyelv. A külföldi munkavállalás miatt a felnőttek is gyakran raszánják magukat a nyelvtanulásra. A központi érettségi vizsgák miatt azonban mifelénk is a matematika, az ukrán nyelv és az Ukrajna történelme vezet a listán, mivel ezek kötelező érettségi tárgyak. Akik Magyarországra készülnek tanulni, azok körében a magyar nyelv és irodalom különórák is gyakoriak. De bármelyik olyan tantárgyból, amelyből vizsgázni szeretnének a gyerekek, akár itthon, akár külföldön, sokszor járnak különórára.

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó