Eredményhirdetés és József Attila-est a Perényi Kultúrkúriában │KISZó-tudósítás

2024 decemberében a Pro Cultura Subcarpathica (PCS) civil szervezet fotó- és rajzpályázatot hirdetett Nekem a kultúra… címmel, ahová korhatár nélkül olyan alkotásokat vártak, amelyek a kultúra egyéni értelmezéseit mutatták meg a zsűri tagjainak. Összesen 121 alkotás érkezett, 52 rajz vagy festmény és 69 fotó. Mindkét kategóriában elismert szaktekintélyek értékelték a pályaműveket. Rajz kategóriában Kulin Ágnes, a Kárpátaljai Magyar Képző- és Iparművészek Révész Imre Társaságának elnöke, a Rákóczi-főiskola művészeti részlegének vezetője, Gogola Zoltán és Kutasi Csaba festőművészek. Fotó kategóriában Makó András, Fülöp László és Homoki Gábor fotóművészek. Az eredményhirdetést Beregardóban, a Perényi Kultúrkúriában tartották.

Hegedűs Csilla

A megjelenteket Orosz Ildikó köszöntötte. Mivel az átadóünnepséget a Magyar Kultúra Napjához igazították, a PCS elnöke méltatta e jeles napot, nemzeti imádságunk születését.

– Amikor imádkozunk, azért imádkozunk, hogy a magyar kultúra maradjon meg ilyen színesnek, mint amilyen színes a magyar nép is

– fogalmazott Orosz Ildikó. – A meghirdetett pályázat is azért született a mi nagyon színes kárpátaljai területünkön, hogy megmutassa, hogy most, a 21-ik században itt élő kárpátaljai magyarok mit tartunk a saját kultúránknak, a saját részünknek. Végül azt kívánta, a pályázók ezt a meglátást fejlesszék tovább, bontakoztassák ki, és ne csak ezen az éven találkozzunk, hanem egyre több helyen, egyre nagyobb kiállítóteremben. És még több alkalom nyíljon arra, hogy a meglátásukat akár fényképen, akár rajzon, vagy festmények keresztül bemutathassák a közönségnek.

Kulin Ágnes a rajz kategóriában beérkezett pályázatokkal kapcsolatos gondolatait osztotta meg a résztvevőkkel. Kihangsúlyozta, a pályamunkákat úgy kapták meg, hogy nem tudták, azok honnan érkeztek, és hány évesek alkották.

– Persze voltak „árulkodó” jelek, de nagyon sokan egyféleképpen gondolkodtak, illetve közös pontok voltak megfigyelhetők. Sok alkotáson megjelentek a magyaros, piros motívumok, vagy a táncoló kislányok pántlikáin, vagy a körvonalakban. Sok helyütt a magyar népmesék motívumait láthattuk, sőt, kalocsai hímzést is, de találkozhattunk a csodaszarvassal, a Szent koronával, a trikolórral. Azt díjaztuk, hogy a kiválasztott grafikai, vagy festészeti technikában a pályázó milyen tudást, kvalitást és milyen önálló megoldásokat mutatott be

– emelte ki Kulin Ágnes, majd azon reményének adott hangot, hogy a jövőben bővül a motívumtár, és nemcsak egy Matl Péter szoborral (Vereckei hágó), hanem több ikonikus kárpátaljai motívummal fognak találkozni.

A rajz- és festménykategória első helyezettje Tóth Rozália lett, második Szamborovszky Anna, a harmadik helyezést László Kamilla nyerte el. Különdíjban részesült Popovics Angelina és Erdődi Liza.

A fotókategória legjobbjává Kész Brigitta Elek bá’ című fotóját választották, második Radvánszky Krisztina Szüreti hagyományőrzés – Kígyós című fotója, míg a harmadik Pősze Annabella fényképe lett.

A helyezettek értékes nyereményekben részesültek. Rajz- és festménykategóriában E-book olvasót, 3000 hrivnya értékű utalványt és digitális rajztáblát, tájházi belépőket kaptak. A legjobb fotósok fényképezőgépet, 3000 és 1500 hrivnya értékű utalványt, valamint ajándékcsomagokat vihettek haza.

Az átadóünnepséget követően a szervezők József Attila-estre invitálták vendégeiket, melyre a Mondjad, Atikám! című előadással érkezett Vecsei H. Miklós Junior Príma-díjas magyar színész és Tempfli Erik magyar Artisjus-díjas zongorista. Vecsei H. Miklós előadása által egyszerre több érzést adott át a közönségnek: a monodrámában az életrajzi elemek versrészletekkel olvadtak össze. A produkciót a közönség hosszan tartó vastapssal jutalmazta.

Kapcsolódó tartalom:

A magyar zászló és címer rajz- és esszépályázat kárpátaljai nyertesei

Forrás:
KISZó/Fotó: Hegedűs Csilla

Post Author: KISZó