Akár 50 százalékos áremelkedés is várható a közeljövőben

A 2025 első félévére vonatkozó élelmiszerár-előrejelzések szerint az árak többsége tovább fog emelkedni. Az emelkedés mértéke termékenként eltérő lesz, és 10-15 százaléktól akár 50 százalékig is terjedhet.

Larisza Huk mezőgazdasági szakértő elmondta, a napraforgó alacsony terméshozama közvetlenül befolyásolja a napraforgóolaj árát, amelynek további drágulására lehet számítani. Hasonlóan, a tejhiány a tejtermékek, például a vaj árának emelkedéséhez vezet.

A szakértő szerint a vaj ára különösen érzékeny a nemzetközi piaci keresletre, amely magasan tartja az árakat az ukrajnai boltokban is. Az első félévben ezek várhatóan magasak maradnak, de hosszabb távon a globális piaci trendek határozzák meg alakulásukat.

Huk arról is beszélt, hogy a tojásárak, amelyek korábban elérték a darabonkénti 8 hrivnyát, most csökkenésnek indultak a gyártók külföldi piaci nehézségei miatt. Ez kedvezőbb árakat eredményezhet a hazai fogyasztók számára.

A hajdina ára ugyan tovább emelkedik, ám még nem érte el a 2022 decemberi rekordot, amikor 1 kilogramm hajdina ára 75 hrivnyára rúgott. A szakértő szerint azonban a piacokon gyakran előfordul, hogy a termékek árai megpróbálják elérni vagy meghaladni korábbi csúcsukat. Az ilyen rekorderek között van a só, a hagyma, a burgonya és a hajdina.

Huk véleménye szerint az árak alakulása az élelmiszerpiacon továbbra is változékony marad, és az időjárási körülmények, a globális kereslet, valamint a belföldi gazdasági helyzet jelentősen befolyásolhatják azokat.

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó