Ungváron minap hagyományteremtő eseményre került sor: könyvrajongók gyűltek össze, hogy közösen megvitassák Szabó Magda Abigél című regényét. A találkozó nemcsak irodalmi eszmecserét kínált, hanem egyben közösségi élményt is, hiszen a résztvevők különböző helyről és korosztályból érkeztek, de mindannyian osztoztak az olvasás szeretetében.
Varga Brigitta
Az első Ungvári Magyar Olvasóklub február 2-án került megrendezésre a Paperova könyves kávézóban. Az esemény megálmodója elárulta, szeretné, ha a klub nemcsak az olvasás örömét teremtené meg a résztvevőknek, hanem az irodalom szeretete által egy erős közösség is épülne, amely hosszú távon meghatározó része lenne a helyi magyar közösség kulturális életének.
– Már két éve forr bennem az ötlet, hogy jó lenne egy olvasóklubot létrehozni Ungváron, de nem tudtam, hogyan lássak hozzá a megszervezéséhez. Tavaly felvételt nyertem a Mathias Corvinus Collegium Kárpátaljai Közéleti Vezetőképző programjába, ami által rengeteg ihletet, motivációt és bátorítást kaptam ahhoz, hogy belevágjak.
Célom egy olyan közösségi tér létrehozása, ahol a helyi magyar közösség számára lehetőség nyílik új ismeretségek kialakítására vagy akár régiek elmélyítésére,
élmények megosztására és közös tanulásra, valamint új könyvek és szerzők felfedezésére – avatott be a részletekbe az esemény megálmodója és a Live Learn nyelviskola vezetője, Balogh Renáta. Hozzátette, e kezdeményezésről mesélt az Ungvári Hungarológiai Központ és a megyei könyvtár idegen nyelvű osztálya vezetőjének, akik támogatásukról biztosították.
– Nekem is régi nagy álmom volt egy könyvklub létrehozása – jelentette ki Szlucky Éva. – A megyei könyvtárban működik már egy, de ukrán nyelven. A magyar látogatók száma pedig igencsak csekély, nem tudtam volna elegendő embert összehívni egy ilyen találkozóra. Nagyon örülök, hogy Renátának ez sikerült.
A napokban a Békés Megyei Könyvtár és a Munkácsy Mihály Múzeum jóvoltából 57 új kiadvánnyal gazdagodott az állományunk.
Látogatóink igényeit figyelembe véve válogattunk össze egy kívánságlistát, így érkeztek hozzánk gyerekmesék és gyerekpszichológiai, valamint krimi- és horror műfajú könyvek, történelmi novellák, az orosz–ukrán konfliktust leíró tanulmányok, önéletrajzok és családregények, továbbá kárpátaljai vonatkozású történelmi és társadalmi művek is. A nyilvántartásba vételt követően hamarosan kölcsönözhetőek lesznek a kötetek. Remélem, némelyiket a könyvklub tagjai is szívesen elemeznék – fogalmazott a Kárpátaljai Megyei Tudományos Könyvtár Idegen Nyelvű Osztályának vezetője.
A találkozón a résztvevők elsőként magukról meséltek, majd kitértek a regény fő témáira: a szabadság és az önállóság kérdésére, valamint a titokzatos Abigél alakjára. Mindenki megoszthatta gondolatait és érzéseit a történettel kapcsolatban, így izgalmas és sokszínű eszmecsere alakult ki. Volt, aki nosztalgiával idézte fel a regényt, míg mások most olvasták először, és lelkesen elemezték a karaktereket és a történet fordulatait.
A rendezvény sikerére való tekintettel Renáta szeretné havi rendszerességgel megszervezni az olvasóklubot. A következő alkalom témáját egy előzetes szavazás alapján választják majd ki, mely az olvasóklub Facebook és Instagram oldalán lesz megtekinthető.
Ez is érdekelheti:
Évadnyitó tárlat a Na’Conxypan Galériában ● Kárpáti Igaz Szó