Azok az ukrajnai állampolgárok, akik elérték a nyugdíjkorhatárt, de nem szereztek elegendő munkaviszonyt ahhoz, hogy nyugdíjban részesüljenek, átmeneti szociális segélyre számíthatnak.
2025-ben megemelték a nyugdíjba vonuláshoz szükséges munkaviszonyra vonatkozó követelményeket. Mostantól a 60 éves korban történő nyugdíjba vonuláshoz legalább 32 év szolgálati időre van szükség.
Azok, akik betöltötték a 60. életévüket, de 22 és 31 év közötti szolgálati idővel rendelkeznek, csak 63 éves koruk után kaphatnak majd nyugdíjat. Ha 15 és 21 év közötti szolgálati idővel rendelkeznek, akkor 65 éves korukban kapják meg a nyugdíjukat.
Azok az állampolgárok, akik 65 éves korukban 15 évnél kevesebb szolgálati idővel rendelkeznek, nem nyugdíjra, hanem állami szociális segélyre (öregségi szociális nyugdíj) lesznek jogosultak.
Minden évben növekedni fognak a munkaviszonyra vonatkozó követelmények, és ez a folyamat 2028-ig tart. Így
2028-ban legalább 35 év szolgálati idő lesz szükséges a 60 éves korban történő nyugdíjba vonuláshoz.
2025 februárjától a szociális segély összegét a munkaképtelenek létminimumának (2361 hrivnya) és az elmúlt hat hónap egy főre jutó havi átlagos családi jövedelme közötti különbségként határozzák meg. A kifizetés összege azonban nem haladhatja meg a 3028 hrivnyát, a munkaképes személyek számára megállapított létminimumot.
A szociális nyugdíjat hathavonta újraszámolják, figyelembe véve a vagyoni helyzet és a jövedelem változásait.
Ukrajnában az ígéretek szerint idén márciusban megejtik a juttatások indexálását.
„Luxusnyugdíjak”: ki kap Ukrajnában havonta több százezer hrivnyát?