Ukrajna az elmúlt héten jelentősen növelte a földgázimportot, miután orosz rakétacsapások érték az ország energia-infrastruktúráját. A Reuters jelentése szerint Kijev február 9-én, vasárnap összesen 16,3 millió köbméter földgázt importált az Európai Unió országaiból.
A legnagyobb mennyiség Szlovákiából érkezett (7,3 millió köbméter), ezt követte Magyarország (7,1 millió köbméter) és Lengyelország (1,8 millió köbméter).
Bár Ukrajna mintegy 30 milliárd köbméter földgáz tárolására képes, az ország 2022 februárja, az orosz invázió kezdete óta nem közöl pontos adatokat a tárolt mennyiségről. Ennek oka, hogy a föld alatti tárolók rendszeresen orosz rakétatámadások célpontjává válnak, ami veszélyezteti az energiaszektor stabilitását. Az orosz támadások mellett az ukrán gázkitermelés csökkenése és a tárolók elérhetőségének technikai akadályai is hozzájárulnak ahhoz, hogy Kijev kénytelen növelni az importot.
A gázellátás biztosítása érdekében Ukrajna az európai partnerekkel is tárgyal új lehetőségekről. Január végén Denisz Smihal ukrán miniszterelnök felajánlotta Horvátországnak, hogy az ukrán tárolókban helyezze el saját földgázkészleteit. Emellett Heorhij Tihij, a külügyminisztérium szóvivője bejelentette, hogy Kijev kész amerikai LNG (cseppfolyósított földgáz) tárolására is, amely Európa LNG-termináljain keresztül érkezhet a kontinensre.
A következő időszakban Ukrajnának várhatóan tovább kell növelnie a földgázimportot, hogy ellensúlyozza az ukrán kitermelés visszaesését és az energiainfrastruktúra elleni folyamatos támadásokat.