„A házasság Isten csodálatos ajándéka és gondoskodása az ember számára, amelyben a felek megtapasztalhatják a feltétel nélküli szeretet, a hűség és az őszinte megbocsátás értékét egy nekik rendelt, de nem tökéletes társon keresztül” – erre hívja fel a figyelmet a február 9-16. között zajló házasság hete programsorozat. A Biblia sem vélekedik erről másként, a házasságot szent kapcsolatként írja le, amely Isten tervéből fakad, és amelynek szeretetből, tiszteletből, hűségből és elköteleződésből kell épülnie. És hogy milyen tanításokat tartalmaz még a Szentírás a férfi és nő közti szövetségről, arról Molnár Zsoltot, a Verbőci Református Egyházközség lelkipásztorát kérdeztük.
Varga Brigitta
Molnár Zsolt 23 éve szolgál a verbőci gyülekezetben és több mint 25 éve él boldog házasságban. Ez idő alatt négy gyermekük született: 3 fiú és 1 lány. Felesége nemcsak a magánéletben, de a szolgálatban is erős támasza. Jelenleg a gyülekezet hitoktatójaként tevékenykedik, de aktív szerepet vállal a gyülekezet, különösen annak nőtagjai körében megvalósuló programok szervezésében és lebonyolításában is. A lelkipásztor elmondása szerint a köztük lévő szeretet, szerelem ma is ugyanolyan, ha nem erősebb, mint annak idején, amikor egybekeltek. Magatartásával gyermekei és a környezetében élők számára is szeretne példaként szolgálni.
Vallja, a házasság két egymást szerető ember, egy férfi és egy nő életre szóló szövetsége.
Az erre történő felkészülést pedig nem elegendő a jegyesoktatással elkezdeni. A fiataloknak már tizenévesen el kell magyaráznunk, hogy a Teremtő Isten egész életre szóló kapcsolatként tervezte a házasságot, ezért segítségét ajánlja fel mindazoknak, akik erre hűségesen kérik Őt, hogy e kapcsolat örömet, feloldódást és áldást jelentsen mindkét félnek.
Jegyesoktatás – a párok házasságkötésre való lelki felkészítése
A lelkipásztor arra törekszik, hogy személyes kapcsolatot alakítson ki a jegyesekkel, és közösen készüljenek a nagy napra, valamint a házasságkötés utáni időszakra.
– Ez 2-3 alkalomra korlátozódik. Először megismerkedünk egymással, majd szóba kerülnek a házassággal kapcsolatos legalapvetőbb tanítások, valamint a házassági eskü szövege. Gyakoroljuk továbbá a közös imát is, ami egy kiemelten fontos eleme a foglalkozásoknak. Imádság közben tárulkozik ki az ember a legőszintébben az Úr felé, ilyenkor nincsenek titkok, sérelmek vagy gátlások.
Voltak olyan fiatal párok, akik a jegyesoktatáson imádkoztak először közösen és a mai napig gyakorolják ezt.
Fontos leszögezni, hogy ezek az alkalmak a jegyesoktatást szolgálják. A hit Isten ajándéka, és nem tudjuk megmondani, mikor és kinek adja ezt meg. Általában nem úgy működik, hogy egy beszélgetés vagy ima hatására valaki megtér. Az egyháztörténelemben is voltak olyan asszonyok, akik hosszú évekig imádkoztak férjük megtéréséért, de nem láthatták meg a kívánt eredményt. Azonban a viselkedésünk és imáink révén elérhetjük, hogy a másik fél is Istenhez forduljon.
Jó példával kell meggyőznünk a másikat arról, hogy érdemes Istennel járni, és érdemes imádkozni, hogy Isten változtassa meg a szívünket, életünket.
Ezzel legfontosabb célunk, hogy megmentsük a másikat a kárhozattól és az örök haláltól. Isten szeretete is így működik: Ő azért küldte el egyszülött Fiát, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen. Az imáinkkal, könyörgésünkkel próbáljuk elérni, hogy a másik is szabaduljon meg a bűneitől és elnyerje az örök élet ajándékát.
Férfi és női szerepkörök
A férfi a családi életben gondviselő tud lenni, a feleség pedig segítőtárs. Ez évezredek óta tapasztalt és le nem becsülhető szerepmegosztás is a házasságban.
– A férfiak szerepe a házasságban, hogy „gondviselőként” szeretettel és áldozatvállalással irányítsák családjukat, követve Jézus Krisztus példáját, aki önfeláldozóan szerette az egyházat. A férj felelős a családért, a döntésekért, miközben megóvja és védi a házasságot, és biztosítja, hogy a felesége szeretve és tisztelve érezze magát. A Biblia szerint nő a házasságban a „segítőtárs”. Támogatja férjét a munkájában, valamint az ő felelőssége az otthoni és családi élet harmonikus működtetése.
A házasság, mint Isten ajándéka
A Bibliában Jézus Krisztusnak egyértelmű tanítása van arról, hogy a házasság csupán itt, a földön tart.
– Egykori hitvallástanárom úgy fogalmazott, hogy a mennyben is ismerni fogjuk a házastársunkat, de ott már Isten lesz a fontos mindenek felett.
Istennek ez egy földi időszakos ajándéka.
Pál apostol a házasságot Krisztus és az Egyház viszonyaként ábrázolja. Ez azt jelenti, hogy ahogyan a férj szereti a feleségét, annak Krisztus áldozatos szeretetét kell tükröznie az Ő népe iránt. Hasonlóképpen, a feleség tiszteletének és támogatásának jelképeznie kell az Egyház Krisztus iránti odaadását. A házasságot Isten a férfi és nő közötti szoros, egyesült kapcsolatként látja, ahogyan azt a Máté 19:5-6 igevers is hangsúlyozza: „Ezért elhagyja a férfi apját és anyját, és feleségéhez ragaszkodik, és lesznek ketten egy testté”.
A családi és társadalmi minták szerepe
Azok a kapcsolati minták, amelyeket gyermekkorban tapasztalnak (akár a szüleinktől, akár a közvetlen környezetünkből), mély hatást gyakorolnak a későbbi társas életükre.
– Ezek a minták formálják a hozzáállásunkat a szeretethez, a kötődéshez, a hűséghez. A fiatalok gyakran azt a modellt követik, amit otthon látnak, ezért elengedhetetlen, hogy a házasságot Isten szemszögéből lássák, és a szülők is jó példát mutassanak. A szülők nem a szavaikkal nevelnek, nem az számít, hogy mit mondanak, hanem a magatartásukkal, a gondolkodásukkal, az életvitelükkel formálnak. Ezért kell jó példával járniuk gyermekeik előtt. A modern világ is számos rossz szokást és változást hozott a családi élet terén. A házasságok már nem mindig az élethosszig tartó elköteleződés szimbólumai. A fogyasztói társadalom hatására egyre inkább azt a szemléletet látjuk, hogy a házasságot, mint bármi mást, „meg lehet újítani” vagy „cserélni” akkor, amikor a kapcsolatok nehézségekkel szembesülnek. A válás egyre gyakoribb, és sokan inkább a problémák elkerülésére, mint a megoldásukra koncentrálnak.
A Biblia szerint a szeretet, tisztelet, megbocsátás és Istenbe vetett hit a tartós házasság alapjai.
Minden kapcsolatnak kihívásokkal kell szembenéznie, azonban a Szentírás arra emlékeztet bennünket, hogy viseljük el egymást, és bocsássunk meg, ahogy Krisztus is megbocsátott nekünk.
Modern és tradicionális szertartások
Régen a polgári esküvő után az egyházi házasságkötés következett, amire a templomban került sor. Mára ennek menetén sokan változtatnak.
– A filmipar és egyéb tényezők hatására mára divatossá vált, hogy a szabadban vagy különleges helyeken szeretne az ifjú pár örök hűséget fogadni. Ez kivitelezhető, hisz egyedül Isten az, aki megáldja a házasságot, nem a lelkész, nem a templom vagy az adott körülmények. Én azonban azt vallom, hogy Isten népe a gyülekezet otthonában, a templomban kérjen áldást, ha lehetséges. Ott, ahol megismerte az Istent, ahol dicsérte szent nevét, és ami többek között erre a célra teremtetett. „Az esküdni kívánó jegyespár az Úr asztalához megy legalább két tanú kíséretében” – a mi istentiszteleti rendtartásunk ezt tárja elénk, lehetőségként, példaként, és én ezt látom jónak.
Beszélgessetek a házasságotokért!
A házasság hete idei mottója talán soha nem volt ennyire aktuális, mint napjainkban. Felgyorsult világunkban nagyon kevés idő jut az őszinte, mély beszélgetésekre.
– Az én fiatalkoromban az udvarlás teljesen másképp zajlott, mint ma. Akkor még nem telefonon, nem cseten vagy e-mailben zajlott a megismerkedés, hanem személyesen. Volt valami varázsa annak, amikor egy beszélgetésből elindult az ismerkedés, ami végül szerelemmé, majd elköteleződéssé, és végül házassággá alakult. A házasságban pedig a párok mindent megbeszéltek – sokszor az asztalnál, például vacsora közben, vagy akár egy autós utazás során. Azonban
a mai digitalizált világban a képernyő előtt töltött idő sokszor elvonja a figyelmet azoktól a pillanatoktól, amelyek valóban értékesek lehetnek.
A gyülekezetünkben sokan mezőgazdasággal foglalkoznak, így a házaspárok egyúttal munkatársak is. Nagy örömmel szemléljük, amikor együtt dolgoznak a fóliasátorban, a kertben, és nem csak a munkáról, hanem sok más dologról is beszélgetnek. A házasságban a kommunikáció alapvető. Sok múlik azon, hogy miként tudják a párok jól kifejezni az egymás iránt érzett megbecsülésüket, kifejezésre juttatni érzéseiket, szükségleteiket. Nincs helye egyoldalú döntéseknek, mindent közösen kell mérlegelni és eldönteni.