A 2025-ös Müncheni Biztonsági Konferencia a világ egyik legjelentősebb nemzetközi eseménye, ahol globális vezetők vitatják meg a legfontosabb biztonsági kihívásokat, köztük az ukrajnai háborút és annak lehetséges lezárását. Az ukrán delegációt Volodimir Zelenszkij elnök vezette, aki éles és meghatározó kijelentésekkel hívta fel magára a nemzetközi közösség figyelmét. A TSN összefoglalta az elnök legfontosabb nyilatkozatait.
Az USA háborúlezárási terve
Zelenszkij szerint az Egyesült Államoknak még nincs kész terve a háború befejezésére Ukrajnában, noha Kijev kész a nemzetközi jog és a törvények keretein belül tárgyalni.
„Bármikor hajlandó vagyok valós párbeszédet folytatni. Tisztában vagyunk országunk földrajzi helyzetével. Készek vagyunk megvitatni mindent: a kontingensektől kezdve a biztonsági garanciákon és a NATO-tagságon át. Nyitottak vagyunk minden olyan javaslatra, amely segíthet megállítani Putyint” – jelentette ki az elnök.
Az orosz megszállás alatt álló területek
Az elnök hangsúlyozta, hogy Ukrajna soha nem fogja jogilag elismerni a megszállt területeket Oroszország részének.
„Soha nem ismerjük el ezeket a területeket orosz területként. Ezek ukrán földek, és ez a mi alkotmányunk és szuverenitásunk vörös vonala. Erről kizárólag az ukrán nép dönthet” – mondta.
Támadás a csernobili atomerőmű ellen
Zelenszkij kiemelte, Putyin nem akar békét. Szerinte a csernobili atomerőmű hírhedt 4-es blokkja fölé épített szarkofágot ért támadás egyértelmű üzenet arról, hogy Putyin nem akar megállni.
Mint arról beszámoltunk, február 14-én újabb aggasztó támadás rázta meg Ukrajnát: egy orosz drón csapódott be az erőműbe.
Együttműködés az Egyesült Államokkal a ritkaföldfémek terén
Ukrajna egy fontos partnerségi memorandumot nyújtott át az Egyesült Államoknak a ritkaföldfémek kitermelésével kapcsolatban.
„Ez a memorandum alapja lehet egy vagy akár több gazdasági megállapodásnak. Rendkívül fontos lépés az ország természeti erőforrásainak védelme érdekében” – mondta Zelenszkij, és köszönetet mondott Scott Bessent amerikai pénzügyminiszternek a látogatásáért.
Orosz csapatmozgások a belarusz határnál
Zelenszkij figyelmeztetett, hogy Oroszország idén mintegy 15 hadosztályt, 100-150 ezer katonát képez ki és mozgósít a belarusz határ mentén.
„Tény, hogy ilyen nagyságú csapatokat telepítenek Belaruszba. Nem tudhatjuk, hogy Ukrajna ellen vetik-e be őket, vagy esetleg Lengyelország és a balti államok irányába. Egy ilyen őrültet nem lehet szép szavakkal megállítani” – figyelmeztetett.
Európa – a következő célpont?
Az ukrán elnök szerint Európa felismerte, hogy Oroszország nem állna meg Ukrajnánál, és ezért továbbra is növelni fogja az Ukrajna iránti támogatását.
„Európa egyre inkább egységesedik Ukrajna támogatása körül. Lassan mindenki felismeri, hogy ők lehetnek a következő célpontok. Egyesek ezt még mindig nem értik, de szerencsére egyre kevesebben vannak” – mondta.
Oroszország nem került teljes elszigeteltségbe
Zelenszkij szerint Oroszországot eddig nem sikerült teljesen elszigetelni a nemzetközi színtéren.
„Mindenki a saját győzelmére játszik. Az Egyesült Államok is győzni akar, Oroszország szintén. És Ukrajna? Mi is megérdemeljük a győzelmet. Ezért lesznek nehéz tárgyalások, különösen, hogy nemcsak Amerika, hanem a globális dél és több európai ország is részt vesz benne” – magyarázta.
NATO-tagság és hadseregfejlesztés
Ha Ukrajnát nem veszik fel a NATO-ba, akkor kénytelen lesz megduplázni a haderejét – figyelmeztetett Zelenszkij.
„Nyitottak vagyunk bármilyen konstrukcióra, amely segít Putyin megállításában: Ukrajna NATO-csatlakozása, NATO-erők Ukrajnában vagy biztonsági garanciák. Jelenleg azonban az Egyesült Államok és Trump nem hajlandó erről tárgyalni, mert eszkalációtól tartanak. Ha így marad, akkor a hadseregünk létszámát egymillióról másfél millióra kell növelnünk” – közölte.
Az USA támogatásának folytatása
Az elnök Münchenben találkozott amerikai szenátorokkal, akik megerősítették, hogy folytatni fogják Ukrajna támogatását.
„Rendkívül fontos és pozitív tárgyalások zajlottak. Nem részletezhetem, de elmondhatom: továbbra is kiállnak mellettünk” – számolt be Zelenszkij.
Katonai kontingens Ukrajnában
Zelenszkij elárulta, hogy már elkészült a katonai erők ukrajnai telepítésének terve.
„A térkép már kész, és a katonai vezetők is dolgoztak rajta. Ez nem nyilvános információ, de pontosan tudjuk, hol és milyen erőkre lesz szükség” – mondta.
Tárgyalások Oroszországgal: milyen feltételekkel?
Az ukrán elnök kifejtette, hogy csak egy esetben hajlandó tárgyalni Oroszországgal.
„Készen állunk a tárgyalásra, ha az Egyesült Államok és a szövetségeseink konkrét válaszokat adnak a kérdéseinkre, és közös álláspontot képviselnek Putyin veszélyességével kapcsolatban. Csak akkor kezdhetünk bármilyen párbeszédet az oroszokkal” – jelentette ki Zelenszkij.
Az elnök közösségi oldalán vissza lehet nézni a sajtótájékoztatót és a panelbeszélgetésről készült felvételt is:
Ez is érdekelheti:
Trump felhívta Putyint, megkezdődhetnek a tárgyalások a békéről