Rohanó világunkban annyi minden megváltozott, hol van már a régi szép idő, a friss levegő, a stresszmentes életvitel, a boldog világ. Az óriási változás rányomja a bélyegét az emberek mindennapjaira, s emiatt jönnek a problémák, a testi és lelki betegségek, az egészségtelen életmód. Mindez életmódváltással javítható, s szerencsére manapság már kiváló szakemberek vannak, akik jó tanácsokkal látják el a különböző problémákkal küzdő embereket. Bocskor Zita dietetikus egyike azoknak, aki segít az életmódváltásban, étkezési tanácsokkal látja el a hozzá fordulókat, válaszol a feltett kérdésekre. A szakember az Ungvári Juno Nőgyógyászati Klinika vezetője, emellett dietetikus, ott fogadja „betegeit”, de online is megtalálható. Hogy még több emberhez eljussanak a tanácsai, előadásokat is tart (időseknek, gyerekeknek, meddő nőknek). A hétvégén Nagyszőlősön, a Szelíd Lovas Népfőiskolán tartott előadást az Egészséges táplálkozással és életmóddal a betegségek ellen címmel.
Hegedűs Csilla
– Tizenöt évvel ezelőtt volt egy egészségügyi problémám. Dietetikusra lett volna szükségem, de sajnos nem találtam ilyen szakembert Kárpátalján. A páciensek, mint ahogy akkor én is, általában megkapják a javaslatot, hogy bizonyos betegségből kifolyólag diétát kell tartaniuk, de az adott szakorvos nem szán időt arra, hogy elmagyarázza ezt. Tulajdonképpen nem is kötelessége, erre valók a dietetikusok. Én sem tudtam, hogy hová, kihez forduljak, ezért autodidakta módon elkezdtem kutatni, hogyan tudnék a saját problémámra megoldást találni. Végül találtam kiutat. Aztán észrevettem, hogy rajtam kívül még nagyon sok mindenkinek szüksége van erre, kérdezték tőlem, nekem hogy sikerült. Közben baráti kapcsolat alakult ki az akkori orvosom és közöttem, aki átsegített a problémán, ő támogatott, hogy ezt az utat járjam. Tanácsát és bátorítását megfogadva ezután ne csak autodidakta módon fejlesztettem magam, hanem Kijevben szakképesítést szereztem, s immár 2018-tól dietetikusként segítem a hozzám fordulókat. Bár mára sok hozzám hasonló szakember van Kárpátalján, de magyar anyanyelvűt nehéz találni. Természetesen nemcsak a magyar, hanem az ukrán anyanyelvűek is bizalommal fordulnak hozzám.
– Rátérve az előadásra. Miért ezt a témát választotta?
– Az életmódváltás még a táplálkozásnál is fontosabb, hogy megelőzzük a betegségeket. És ez egyáltalán nem kizárólag a felnőtteknek szól, ugyanis
a legtöbb alapprobléma már gyerekkorban kezdődik. Az utóbbi években egyre több 8-14 év közötti páciensem van, akik túlsúllyal küzdenek.
Óriásit változott a világ, a gyerekek nem mozognak eleget: gyakorlatilag egész nap az iskolapadban ülnek, a jobbik eset, ha némelyiküket táncra, vagy valamilyen sportszakkörbe íratja be a szülő. Ilyenkor alakul ki a túlsúly, amit sok esetben nem vesznek komolyan a szülők, mondván, kinövi. A legtöbb esetben sajnos nem: idővel súlyosbodni fog a helyzet. A kislányoknál további problémák jönnek, vegyük akár a ciklusproblémákat, és ekkor lép fel az önbizalomhiány, a lelki problémák. Nagy divat lett, hogy a gyerekek nem uzsonnát visznek magukkal az iskolába, hanem pénzt kapnak, amiért chipset, kólát vásárolnak, ami tudjuk, mennyire egészségtelen. Tehát a szülőnek nagyon oda kell figyelnie a gyerekére, az egészséges életmódjára.
– Mi a helyzet a felnőttekkel?
– A fiatal nőknél főként gyermektervezéskor derül ki a legtöbb esetben az inzulinrezisztencia, a policisztás ovárium szindróma. Sose titkoltam, magam is megküzdöttem ezzel, itt kezdődött az egész dietetikai pályafutásom, és én vagyok rá az élő példa, hogy életmódváltással mindent le lehet küzdeni: mára három gyermek boldog édesanyja vagyok.
Sok felnőttől hallom: alig eszem és mégis hízok.
Igen, mert minél kevesebbet eszünk, a szervezetünk annál jobban ragaszkodik a felhalmozott zsírhoz, mert attól fél, hogy holnap még ennyi ételt sem kap, ezért felgyűjti a felesleget, tartalékolja a zsírt, ezért nem fogyunk.
– Hogy állít össze egy megfelelő étrendet?
– Problémafüggően mindig elmondom, hogy mi az, amit feltétlenül ki kell zárni. És itt nem az ételekre gondolok, hanem az adott alapanyagok cseréjére. Nem diétaként kell hozzáállni, csak egyszerűen más alapanyagokból kell az ételeket elkészíteni. Akár töltött káposztát is ehetünk, ha vörös hús helyett fehér húst és basmati rizst teszünk bele. Viszont a túlzott édesséfogyasztást, az élesztős pékárut, a zsíros és füstölt ételeket érdemes hanyagolni. Az én konzultációim nem 30, vagy 60 percig tartanak. Később is tartjuk a kapcsolatot a pácienseimmel, mindig nyitva hagyom a lehetőséget arra, hogy kérdezzenek. Sokszor vásárláskor fotókat kapok tőlük, és úgy választom ki, hogy melyik terméket vegye meg az illető. Tehát igen, segítek az étrend összeállításában, és az a legfontosabb, hogy olyan ételeket együnk, amelyek mellett nem szenvedünk, hanem élvezettel fogyasztjuk. Ha betartjuk az életmódváltást, észrevesszük magunkon, hogy sokkal energikusabbak, vidámabbak és boldogabbak vagyunk.
Sajnos mára népbetegség lett a cukorbaj, hogy ezt hogyan tudjuk megelőzni, arról is kiemelten szólt a szakember.
– Aki már inzulinrezisztenciás, és ezt nem veszi komolyan, akkor rövid időn belül egyenes út vezet a cukorbetegséghez. Az inzulinrezisztencia kezelhető, a cukorbetegségből viszont visszaút sajnos már nincs.
Ezért erre a problémára nagyon komoly figyelmet kell fordítani. És ugyanígy az epeproblémákra is, továbbá a magas koleszterinszintre, ami ugyanúgy étkezési problémához vezethető vissza. Az étkezés mellett nagyon fontos a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása. Sokszor döbbentem hallom egy-egy konzultáción, hogy a páciens naponta csupán egy pohár vizet iszik, amivel beveszi a gyógyszerét vagy a vitamint. Emiatt alakulnak ki az anyagcsere problémák. Az alváshiány a következő, ami szintén gyakori. Nem lehet elvárni a szervezettől, hogy normálisan működjön, ha nem pihenjük ki magunkat: minimum hét óra alvásra van szükség. Tehát mindez egy örök körforgás: nem táplálkozunk megfelelően, nem fogyasztunk elég folyadékot, stresszelünk, nem aludjuk ki magunkat, és így éljük a mindennapjainkat. A pácienseim első panasza: kimerült vagyok, nem bírok, szédülök, délelőtt tíz óra után már nem tudok koncentrálni. Ezeket a problémákat le lehet küzdeni az életmódváltással: sok-sok mozgással, egészséges táplálkozással. Nem elvárhatatlan dolgokat kell teljesíteni.
Az adott korosztálynak megfelelően kell a mozgást, az egészséges étkezést bevezetni, odafigyelni a pihenésre és ha lehet, minél kevesebbet stresszelni, mert akkor jelentősen nő a kortizolszintünk, ami hasi hízáshoz vezethet.
Tehát minden hozzáállás kérdése. Ha például nem örülünk, hogy esik az eső, akkor is esni fog, felesleges magunkat ezen felidegesíteni. És az is fontos, hogy azt a bizonyos poharat félig telinek, vagy félig üresnek látjuk. Előbbiek a szerencsésebbek. Úgy vélem, minden élethelyzethez így kell hozzáállni, mindenben meg kell találni az örömet, és nem a keserűséget keresni. És az sem árt, ha van hitünk. Mert aki hisz a Jó Istenben, számíthat a segítségére.