A magyar kormány kiáll a külhoni magyar közösségek nyelvi jogai mellett, különösen igaz ez a legnehezebb helyzetben lévő nemzetrész, a kárpátaljai magyarság esetében – jelentette ki a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára a Facebookra pénteken, az anyanyelv nemzetközi napján feltöltött videónyilatkozatában.
Nacsa Lőrinc beszámolt arról, hogy támogatják a külhoni magyar fiatalok anyanyelven történő oktatását a bölcsődétől az egyetemig, évente 300 ezer gyermek számára teszik lehetővé a minőségi anyanyelvi oktatást szerte a Kárpát-medencében és a nagyvilágban.
„Folyamatos és kiszámítható támogatásban részesítjük a külhoni magyar oktatási intézményeket, hiszen ezek a magyarság megmaradásának bástyái”
– mutatott rá. Hozzátette, céljuk, hogy „csodálatos anyanyelvünk, a magyar nyelv ne csak 100, hanem 1000 év múlva is éljen, és virágozzon mindenhol, ahol magyarok élnek”.
„Nyelvében él a nemzet” – idézte az államtitkár Széchenyi Istvánt, hangsúlyozva, hogy az anyanyelv nemzetközi napján különösen fontos emlékezni erre. Úgy értékelte, büszkék lehetünk arra, hogy a világ egyik legnehezebb és legkülönlegesebb nyelvét beszéljük.
„Anyanyelvünk egyben a legnagyobb nemzetmegtartó erőnk is, hiszen ez köt össze bennünket, magyarokat, éljünk bárhol a világon”
– jegyezte meg.
Nagya Lőrinc felhívta a figyelmet arra, hogy „ötmillió honfitársunk él az ország határain túl, számukra létkérdés, hogy szabadon használhassák anyanyelvüket és megélhessék magyarságukat”.
Kapcsolódó tartalom:
Nacsa Lőrinc: „A nemzet megtartó ereje a család” ● Kárpáti Igaz Szó