Lengyelországban és Csehországban történelmi mélypontra csökkent a munkanélküliség, amely jelenleg mindkét országban mindössze 2,6 százalék. Lengyelországban a munkanélküliek száma 464 ezer fő, míg Csehországban 139 ezer fő, ami az Európai Unió legalacsonyabb mutatója.
Az Eurostat adatai szerint ez a kedvező munkaerőpiaci helyzet az ukrán munkavállalók aktív jelenlétének is köszönhető. Lengyelországban jelenleg 779 ezer ukrán állampolgár dolgozik, ami az országban foglalkoztatott külföldiek 78 százalékát teszi ki. Csehországban pedig 152 762 ukrán kapott hivatalos munkát, ami jelentősen hozzájárult a gazdaság stabilitásához.
Összehasonlításképpen:
- Németországban a munkanélküliségi ráta 3 százalék,
- Spanyolországban a legmagasabb az EU-ban: 10 százalék,
- Svédországban 8,9 százalék, míg Görögországban és Finnországban egyaránt 8,7 százalék.
A Gremi Personal munkaerő-közvetítő vállalat elemzői szerint a rekordalacsony munkanélküliség több tényező együttes hatásának eredménye, ideértve az erős gazdasági növekedést, az állami munkaerőpiaci támogatási programokat, valamint az ukrán menekültek aktív munkaerőpiaci részvételét.
A cseh kormány adatai szerint az ország 397 ezer ukrán menekültet látott el ideiglenes védelemmel, akik közül sokan a munkaerőpiacon is elhelyezkedtek. Az ukrán dolgozók három év alatt körülbelül 54 milliárd cseh koronával (kb. 2,2 milliárd dollár) járultak hozzá az állami költségvetéshez, ami kétszerese annak az összegnek, amelyet Csehország humanitárius támogatásként fordított az ukrán menekültekre.
„Ezek a számok egyértelműen mutatják, hogy az ukrán menekültek milyen fontos szerepet töltenek be az európai gazdaságban. A 779 ezer lengyelországi és 152,7 ezer csehországi ukrán munkavállaló nem csupán statisztikai adat – ők azok, akik biztosítják e két ország munkaerőpiacának stabilitását és növekedését. Biztosak vagyunk benne, hogy az ukrán munkavállalóknak köszönhetően Lengyelország és Csehország rendelkezik az EU legalacsonyabb munkanélküliségi rátájával” – nyilatkozta Jurij Hrihorenko, a Gremi Personal elemzője.
Bár az ukrán munkaerőpiacon is megfigyelhető némi élénkülés, a munkaerőhiány továbbra is korlátozza a gazdaság fellendülését. A Work.ua adatai szerint 2025 januárjában 94 985 álláshirdetés volt elérhető, ami 7 százalékkal több, mint az előző hónapban. Ez megközelítőleg megegyezik a háború előtti, 2022 januári szinttel.
Az Ukrán Nemzeti Bank inflációs jelentése szerint a munkanélküliség fokozatosan csökken, de továbbra is meghaladja a háború előtti szintet. Az ukrán gazdaság szempontjából az országban maradó és a visszatérő munkaerő döntő szerepet játszik, ugyanakkor az elvándorlás miatt a munkaerőhiány még hosszú távon is kihívást jelenthet.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.