Nyílt napokat szervezett a Kárpátaljai Magyar Líceum(KML), melyet a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola 2023-ban alapított annak érdekében, hogy biztosítsa a magyar nyelvű középiskolai oktatást Kárpátalján. A 2024/2025-es tanévben Beregszászban, Nagydobronyban, Tiszapéterfalván, Nagyszőlőson és Kisgejőcön indultak képzések. Jövőre pedig egy újabb oktatási helyszínnel bővül az intézményhálózat – Visken is megnyitja kapuit a diákok előtt a KML.
Varga Brigitta
A líceumhálózat népszerűsítése érdekében nyílt napokat szerveztek, amelyen a leendő diákok és szüleik betekintést nyerhettek az iskola működésébe. A KML kisgejőci bázisán Bogáthy Eleonóra helyszíni szervező és Kóré Dóra, a KML hálózati igazgatója köszöntötte a résztvevőket.
Bogáthy Eleonóra elmondta, intézményükben nemcsak a helyi gyerekek tanulnak, hanem számos településről is érkeztek hozzájuk diákok az idei tanévben: Tiszasalamonból, Palágykomorócról, Gálocsból, Rátról, Nagygejőcről, Császlócról és Tiszaágtelekről, akik informatika, szépészet és művészet szakirányban bővíthetik tudásukat.
Beszédében elárulta, a KML 2023-as alapítása a magyar tannyelvű középiskolai oktatás fenntartására irányult, és az intézmény célja, hogy biztosítsa a diákok számára a középfokú végzettség és szaktudás megszerzését anyanyelvükön.
– Az intézmény célja, hogy olyan szakirányos oktatást biztosítson, amely elősegíti a diákok szakmai fejlődését és felkészíti őket a jövő kihívásaira. Ez azt jelenti, hogy a diák választ magának egy profiltantárgyat, amit aztán emelt, heti 5-6 óraszámban tanulhat. A líceumban az érettségit különböző szakirányú képzések keretében lehet megszerezni, így az érdeklődők választani tudnak a technológia, testnevelés és művészetek területén.
E három fő szakirányon belül több mint 20 mesterség alapjait sajátíthatják el a diákok.
A regisztráció során jelezniük kell, hogy mely szakirány érdekli őket a leginkább. A technológia körébe tartozó szakirányok valamelyikének esetben minimum 3 fő, a testnevelés esetében minimum 4 fő szükséges ahhoz, hogy elinduljon az oktatás, míg a művészet témakörében ez akár egy fővel is lehetséges. Ezen felül egy-egy szakirány elindulása függ az adott intézmény felszereltségétől is. A választott szakirányok között szerepelnek a következő profilok: autószerelő, mezőgazdálkodás, erdészet, fa- és bútoripar, szépészet, informatika, kreatív divatszabó, gazdálkodás és menedzsment, turisztika, vállalkozástan, természettudományok, valamint az általános testnevelés, amelyben különböző sportmodulok közül lehet választani. A művészeti profilon belül a diákok különféle modulok között dönthetnek, mint például festészet, grafika, szobrászat, illetve a népi hangszerek és népi énekek – fogalmazott Bogáthy Eleonóra.
A helyszíni szervező hozzátette,
az intézmény célja nemcsak a szaktudás átadása, hanem a közösségépítés és a hagyományok megőrzése is,
így a diákok nemcsak elméleti tudást szerezhetnek, hanem aktívan részt vehetnek különböző közösségi programokon is.
Ezt követően Suták Jázmin és Ráti Zsófia tanulók számoltak be tapasztalataikról és ösztönözték jelentkezésre az érdeklődőket.
Kóré Dóra, a líceumhálózat igazgatója a nyílt napon elmondta, az idei tanév 72 kollégával és 250 diákkal indulhatott el. Idén pedig egy újabb oktatási helyszínnel bővül a líceumok sora.
– Szeptembertől Visken is elindul az oktatás. Itt egy teljesen új épületet vehetünk birtokba, melyet a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola biztosít számunkra, amely hatalmas tornateremmel rendelkezik és óvóhely építése is folyamatban van. Itt azonban nem állunk meg, hisz
kiemelt célunk, hogy minden olyan kistérségben, ahol megszűnik az állami magyar oktatás, ott mi nyitni tudjunk egy líceumot a hálózaton belül.
Így például tervben van egy intézmény létesítése Tiszaújlakon, Eszenyben és Minajban. Fontos megjegyezni, hogy a helyi állami magyar iskolákkal törekszünk az együttműködésre, többségében az ott dolgozó pedagógusokat alkalmazzuk mi is. Ezenfelül számos, a főiskolán nemrégiben diplomázott fiatal dolgozik nálunk. Ezeknek köszönhetően sosem szenvedtünk hiányt oktatókból, sőt inkább a túljelentkezés a jellemző.
Hozzátette, a szakirányú képzés mellett különös figyelmet fordítanak arra is, hogy a nemzeti multitesztre is felkészítsék a diákokat.
– A tanterv megengedi, hogy néhány órával mi magunk rendelkezzünk, és önállóan döntsük el, miből tartunk plusz órát. Mi plusz órát szánunk az ukrán nyelv, a matematika, az Ukrajna történelme tantárgyakra és az idegen nyelvre. Ösztönzésként a két év alatt ösztöndíjban is részesülnek a diákok.
Az első félévben egy 1250 hrivnyás alap támogatást biztosítunk, ami a későbbiekben a tanulmányi átlagtól függően nő vagy csökken.
A 12-es pontrendszerben a 10-es tanulmányi átlagot elérő, és nagycsaládos, árva vagy félárva tanulók pedig emelt ösztöndíjban részesülnek, vagyis akár 3000 hrivnyát meghaladó összegben részesülhetnek havonta. Azoktól viszont, akik nem érik el a 4-es tanulmányi átlagot vagy túllépik a megengedett igazolatlan hiányzások számát, megvonják a támogatást. Mindemellett intézményünkben a diákoknak már nem tankönyveket kell cipelniük magukkal, hanem mindenki kap egy saját táblagépet, amelyet használhatnak a tanórákon. Az intézmény továbbá kollégiumi elhelyezést is biztosít Beregszászban, Nagydobronyban, Tiszapéterfalván és Visken, a többi helyszínen pedig megoldjuk az utaztatást – fejtette ki az igazgató.
A 2025/2026-os tanévben azok jelentkezését várják, akik már rendelkeznek 9. vagy 10. osztályos bizonyítvánnyal. A regisztráció június 16-án indul. Online jelentkezni augusztus 25-ig lehet az intézmény honlapján (kml.org.ua). Ez idő alatt azonban elengedhetetlen a személyes beiratkozás is a hat oktatási helyszín egyikén, ahol szükséges a személyi igazolvány másolata, valamint a bizonyítvány, a jegykivonat és egy kérvény benyújtása.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.