A Mathias Corvinus Collegium (MCC) Beregszászi Képzési Központjában Tari Annamária pszichológus Az online tér hatalma és a családi élet a XXI. században címmel tartott előadást. Könnyebb Entert nyomni… Ez a neurológiai tény arra mutat rá, hogy mennyire kell vigyáznunk arra, hogy az olvasás-gondolkodás-kreativitás-kommunikáció lánca megmaradjon, mert ha lassan is, de kikopik a szokások közül bármelyikük, akkor mindig nehezebb újraindítani a folyamatot. És minél több erőfeszítést kíván egy kognitív tevékenység, annál kevésbé lesz népszerű egy könnyű kattintáshoz szokott világban.
Hegedűs Csilla
Nem egyszerű mondatok, gondolatok ezek, mégis ezt kívánta megmagyarázni előadásában Tari Annamária klinikai pszichológus, pszichoterapeuta, aki Magyarországról érkezett Beregszászba, hogy elsősorban azt adja át a szülőknek, pedagógusoknak, hogy neveljék, vagy ne neveljék a gyermekeket a mai, online uralmat átvett világban.
– Az offline gyermekkorral rendelkező idősebb generációk eszközként használják az okostelefont, a táblagépet, tehát nem feltétlenül örömmágnesként – magyarázta a szakember. – De ahogy haladunk a fiatalabb – Y, Z és alfa – generáció felé, az online tér használata már mindennapos, az okoseszköz állandó jelenléte mindennél természetesebb, ott látjuk, hogy egyszer csak az eszköz kilép az eszközfunkcióból, és az élet egyik fontos részévé válik. Ez jelenti azt a kapcsolatot, amit aztán nagyon nehéz visszaalakítani úgy az eszközfunkcióba, hogy ne kezdjen megzavarni érzelmi, vagy idegrendszeri működést – mondta Tari Annamária.
A pszichológus előadásában azt is kihangsúlyozta, hogy a gyermekek két, hároméves koráig óvatosan kell bánni az okoseszközökkel, mert az árthat a fejlődésben lévő idegrendszerüknek. De kiskamasz, kamasz korban is „veszélyes”, hiszen mindez nagyban befolyásolhatja a gyerek életét, a valóságról kialakított képét. Az tehát a legfontosabb, hogy legyen szó gyermekről, vagy felnőttről, valóban csak eszközként használjuk az okostelefont, a táblagépet stb., ne pedig úgy, mintha az az életben maradásunk záloga lenne.
Az MCC Beregszászi Képzési Központjának szerves része, alappillére a szülőkkel való kapcsolattartás. Ugyanis meggyőződésük, hogy ez a gyerekek jólétének, tehetséggondozásának, útjuk megtalálásának egyik legfontosabb pontja.
– Hisszük, és valljuk, hogy a szülőkkel és a tanintézményekkel való kooperáció a gyermekek fejlődését és támogatását segíti elő – jegyezte meg Dobsa Németh Beáta, az MCC kárpátaljai központjának vezetője. – Éppen ezért minden évben megszervezzük a Szülők akadémiáját, és olyan előadókat hívunk meg, akik jó tanácsokkal látják el a szülőket. Az utóbbi időben a Covid, majd a háború kitörése előtérbe hozta a mentálhigiénés kapcsolatokat, illetve azokat a szakembereket, akik esetleges pszichés kérdésekre is tudják a megfelelő választ, ezért most közkívánatra hívtuk meg Tari Annamáriát, aki napjaink egyik legfoglalkoztatottabb pszichológusa. A szakember valóban a mindenkit érdeklő témával érkezett és tartott egy igazán kiváló és hasznos előadást – tette hozzá az intézményvezető.
Kapcsolódó:
Testről és Lélekről – Egészség körkép mentős szemmel ● Kárpáti Igaz Szó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.