A magyar tehetséggondozás nemzetépítés, a magyar tehetségnek nem lehet határt szabni – mondta Sulyok Tamás köztársasági elnök a XVI. Kárpát-medencei Tehetségnapon Budapesten.
Simon Rita
A magyar államfő kiemelte, a Magyar Tehetségsegítő Szervezetek Szövetsége is jól látta, hogy nemzeti alapra kell helyezni a magyar tehetséggondozást, nem elválasztva magyart a magyartól, tehetséget a tehetségtől.
Hozzátette, a program Kárpát-medencei lefedettsége ezt jól jelképezi, mert a magyar szellem sosem ismert határokat, így a magyar tehetség is határtalan. A szövetség tagjai azt is kifejezik, hogy a nemzet jövője az egész nemzet kezében van, nem csak egy részében – mondta Sulyok Tamás.
„Mindenki ugyanúgy felelős a másik magyarért és a jövő magyarságáért, mindenki ugyanúgy köteles talentumait kamatoztatni, kihozni magából, tudásából és képességeiből a legjobbat” – fogalmazott, hozzátéve: mindez kötelesség, de tartás kérdése, hogy az ember kész-e kötelességét teljesíteni.
A Matehetsz csaknem két évtizede élen jár a tehetséggondozásban – emlékezetett az államfő, hozzáfűzve: köszönet illeti azokat, akik évről évre bővítik a lehetőségeket, keresik a fejlődés útjait, kutatják a tehetséges magyarokat és sikeresen meg is találják őket.
„A nemzetet a mindennapi helytállás viszi előre” – mutatott rá, hozzátéve: a fiatal tehetségek eredményeire tekintve megszűnünk aggódni a jövőért, hiszen látjuk, a magyar jövő jó kezekben lesz, s arra kell összpontosítanunk, hogy szellemi fejlődésük terén minden segítséget, minden eszközt megadjunk és lehetőségeket biztosítsunk számukra.
A Kulturális és Innovációs Minisztérium fiatalokért felelős helyettes államtitkára azt mondta, az első és fontos alapvetés a munkánkban, hogy mindig a teljes Kárpát-medencében gondolkodunk, amikor a magyar tehetségekről van szó. Nagy-Vargha Zsófia hozzátette: a tehetséggondozás nemzeti ügy, a Kárpát-medence pedig a tehetségek földje. A program idén lett 17 éves, ez idő alatt több mint 20 ezer projektet támogatott több mint 40 milliárd forint értékben – közölte.
Bajor Péter, a Matehetsz ügyvezető elnöke a Kárpát-medencei tehetséggondozás különlegességének nevezte, hogy állami és civil együttműködéssel, társadalmi összefogással valósul meg.
„A tehetséggondozás főszereplői és fő célcsoportja a fiatalok, az ő tehetségük kibontakozását hivatott támogatni a Matehetsz ösztöndíja is” – ezt már Balogh László, a Matehetsz elnöke mondta.
Hozzátette: az elmúlt 16 évben 239 tehetséges fiatal részesült az elismerésben és ösztöndíjban, idén a fődíjasok 150 ezer, a különdíjasok pedig 80 ezer forintot fordíthatnak céljaik elérésére.
A Nemzeti Tehetségsegítő Tanács (NTT) nagy sikerű Felfedezettjeink elnevezésű pályázata a kimagasló teljesítményt nyújtó 6–20 éves fiatalokat díjazza. Az idei különdíjasok között van a kárpátaljai Újfalusi Blanka is, akit a GENIUS Jótékonysági Alapítvány (dr. Váradi Natália igazgató és Páva Judit, a Tiszapéterfalvai Tehetségpont koordinátora közreműködésével) terjesztett fel a díjra.
– 14 fiatal nyerte el a Felfedezettjeink díjat Kárpát-medence-szerte, közöttük én voltam az egyetlen kárpátaljai diák – mondta el lapunknak a Tiszapéterfalvai Kölcsey Ferenc Alap- és Középfokú Oktatási Intézmény 11. osztályos tanulója. – Ez az elismerés számomra elsősorban erkölcsi jelentőséggel bír, ugyanakkor komoly segítséget is nyújt.
Hálával tölt el, hogy határon túli magyarként nem felednek el, és még inkább ösztönöznek a kitartásra, támogatnak a terveim megvalósításában.
Ez a díj megerősít abban is, hogy a jelenlegi ukrajnai nehézségek ellenére sem szabad feladni a céljainkat. A három éve tartó háború megnehezíti mindannyiunk életét – különösen a pályakezdő fiatalokét. A jövővel kapcsolatos bizonytalanság, a karriertervezés akadályai mind komoly kihívást jelentenek. De hiszem, hogy minden probléma leküzdhető, ha világos cél lebeg a szemünk előtt. Úgy gondolom, ha bármilyen módon hozzájárulhatunk a társadalom, a kultúra, a gazdaság vagy a tudomány fejlődéséhez, akkor a befektetett munka már nem volt hiábavaló. Természetesen az ösztöndíj anyagilag is nagy segítséget jelent: hozzájárul a tanulmányaim finanszírozásához, és bővíti a tanulási lehetőségeimet.
Hosszú távú céljaim között szerepel az egyetemi felvételi, a jövőben jogászként vagy politológusként képzelem el magam.
Újfalusi Blanka évek óta állandó résztvevője a megyei és járási tantárgyi vetélkedőknek, összukrajnai olimpiáknak, ahol rendszerint dobogós helyezéseket ér el földrajzból és fizikából.
2019 őszén részt vett a Nemzetközi Fizika Konferencián Krakkóban, ahová egy angol nyelvű bemutatóval készült. 2023-ban és 2024-ben is első helyezést ért el az országos szintű magyar nyelv és irodalom diákolimpián, így Ukrajna Tudományos és Oktatási Minisztériuma elismerésében részesült. 2024 októberében az Édes anyanyelvünk nyelvhasználati verseny Kárpát-medencei döntőjén Sátoraljaújhely város emlékplakettjét kapta kiemelkedő eredményei elismeréseként. 2024-ben és 2025-ben is ő képviselte Kárpátalját az Implom József Helyesírási Verseny országos döntőjén Magyarországon.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.