Április 4-től új szabályozás lép életbe Ukrajnában a betegszabadság utáni kifizetések terén – közölte az ukrán Nyugdíjalap sajtószolgálata.
Az új rendelkezések az ukrán társadalombiztosítási törvény módosításain alapulnak, amelyeket 2024 decemberében fogadtak el a parlamentben.
A módosítások lehetővé teszik, hogy a biztosított személyek – beleértve a magánvállalkozókat és más tevékenységet folytatókat, akik egyúttal munkaszerződés alapján is dolgoznak – jogosultak legyenek átmeneti keresőképtelenségi, terhességi és szülési segélyekre mind a fő munkahelyükön, mind a másodállásukban.
A változások 2025. április 4-től érvényesek azok számára, akik biztosítással rendelkeznek, és ezt követően betegség vagy baleset miatt nem tudnak dolgozni. Fontos tudnivaló, hogy a törvények nem korlátozzák, hány részmunkaidős állást vállaljon valaki, ami után biztosítási ellátásban részesülhet.
Abban az esetben, ha valaki baleset következtében válik keresőképtelenné, és másik biztosítónál is munkaviszonyban áll, akkor a másik biztosító is fizeti az első öt nap átmeneti keresőképtelenségi juttatását. Ekkor a kifizetés mértéke a személy átlagkeresetének (adózott jövedelme) 100%-a, függetlenül attól, hogy mennyi ideje biztosított.
Az átmeneti keresőképtelenség hatodik napjától kezdődően a betegszabadságot a Nyugdíjalap finanszírozza.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.