Idősek otthona: ki jogosult ingyenes ellátásra, kit utasíthatnak el?

Az élet alkonyán sok idős ember szenved különféle betegségben, demenciában, ami egész napos ellátást, felügyeletet igényel. Más lehetőség híján szükség esetén idősek otthonába kerülhetnek. Az egészségügyi ellátás, a rehabilitáció azonban pénzbe kerül, amit csak bizonyos esetekben áll az állam. Lássuk ki jogosult ingyenes ellátásra, mennyibe kerül az idős otthon és kit utasítanak el.

Magyar Tímea

Kinek van joga idősek otthonába költözni

Ukrajna jogszabályai szerint ingyenes ellátásra azok jogosultak, akiknek havi jövedelme nem haladja meg a 2-4 létminimumot (9 444 hrivnya):

az I. kategóriájú fogyatékkal élők;
fogyatékkal élő gyermekek, akik árvák vagy szülői gondoskodásuktól megfosztottak;
idősek vagy II. és III. kategóriás rokkantak, ha havi jövedelmük nem éri el a munkaképtelen személyek számára megállapított két létminimumot, azaz 4 722 hrivnyát.

Azoknak, akiknek a jövedelme meghaladja a négy létminimumot, a teljes díjat ki kell fizetniük a szállásért és a szolgáltatásokért.

Továbbá, ha van szabad hely, akkor az is felvehető, akinek vannak eltartási szerződéssel rendelkező gondozói, de ez csak akkor lehetséges, ha a szolgáltatásokat teljes egészében kifizetik. de a fogyatékkal élők a szükséges rehabilitációs szolgáltatásokra ingyen jogosultak.

Mennyit vonnak le a nyugdíjból?

Ukrajna Kötelező állami nyugdíjbiztosításról szóló törvényének 48. cikkelye előírja, hogy az idősek bentlakásos otthonában élő nyugdíjasnak csak a nyugdíja 25%-át fizetik ki, azaz 75%-át elveszik az ellátás fejében.

Ha az illető rokkant családtagot tart el, akkor nyugdíja 25%-át kapja meg, de a többi részét, de legfeljebb a nyugdíja 50%-át a hozzátartozói kapják meg.

Azoknak azonban, akik teljesen vagy részben fizetik a szállásukat, vagy csak nappali ellátásban részesülnek, anélkül, hogy ott aludnának a bentlakásos intézményben vagy ott étkeznének, teljes egészében folyósítják a nyugdíjukat.

Kitől lehet megtagadni az idősek otthonában való elhelyezést?

Az idősek otthonában való elhelyezést egészségügyi okokból lehet megtagadni, nevezetesen:

bizonyos mentális rendellenességek;
tüdőtuberkulózis; a bőr és a haj gombás vagy parazitás betegségei; akut fertőző betegségek;
alkoholizmus vagy kábítószer-függőség;
HIV;
a vérrendszer betegségei;
egyéb olyan betegségek esetén, amelyek folyamatos kezelést igényelnek speciális egészségügyi intézményekben.

Ennek oka elsősorban az, hogy az ilyen személyek veszélyt jelentenek az intézmény többi lakójának egészségére vagy biztonságára.

Gondoskodás helyett erőszak és bántalmazás a minaji öregek otthonában

Forrás:
KISZó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó