Május negyedikén lenne 100 éves Buzánszky Jenő, a Nemzet Sportolója címmel kitüntetett 49-szeres magyar válogatott labdarúgó, az Aranycsapat hátvédje, edző, sportvezető. Neve nemcsak Magyarországon ismert, határon túl is, ezen belül Kárpátalján. És ezt mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy a GENIUS Jótékonysági Alapítvány szervezésében szombaton immár 13-ik alkalommal került sor a Buzánszky Jenő Labdarúgó Kupára. A nagyszabású sporteseménynek a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Egészségügyi- és Sportcentruma adott otthont, ahová Kárpátalja számos településéről több mint 300 focista érkezett 26 oktatási intézményből. Az egynapos futballtornára sok vendég kapott meghívást, többek mellett Kulcsár Zsolt, a Debreceni Egyetem Sporttudományi Koordinációs Intézetének ügyvivője, a Buzánszky Jenő Labdarúgó Egyetemi Kupatorna alapító-ötletgazdája.
Hegedűs Csilla
– Buzánszky Jenőt mindmáig példaként lehet a gyermekek elé állítani, hiszen a világ a pozitív példáktól fog változni. Az egyetlen dolog, ami befolyásolhatja a gyermekek viselkedését, az nem más, mint a pozitív példa és a szeretet összekötött változata – hangsúlyozta Váradi Natália, a GENIUS JA igazgatója. Emlékeztetőül elmondta, a tornát tizenhárom évvel ezelőtt négy csapattal és 38 gyermekkel indították el, ma pedig 31 csapat és 313 játékos állhatott a pályára. Az elmúlt tizenhárom év alatt 179 csapatban 1776 focista játszott a Buzánszky-torna keretében.
– Buzánszky Jenő mondta anno, hogy nem mindig a jobb csapat győz, van úgy, hogy a legkitartóbb. És ez így is van, hiszen a labdarúgás valójában egy küldetés, egy hivatás, amiben fontos a sportszerűség, a tisztesség, a becsületesség, s ezek az életben is fontos erények – tette hozzá Váradi Natália, majd köszönetet mondott az edzőknek, a támogatóknak, hogy mindent megtesznek azért, hogy a fiatalok évről-évre itt lehessenek, játszanak, küzdjenek Buzánszky Jenő emlékére.
A beregszászi külképviselet nevében Jusztin Miklós köszöntötte a sportolókat. A diplomata sok sikert, eredményes meccseket kívánt a fiatalembereket, akik már alig várták, hogy pályára lépjenek.
Orosz Ildikó kihangsúlyozta, a rendezvény elsősorban a gyerekek számára fontos, hiszen a 21. században, az okostelefonok és az internet világában a gyerekek fizikális erejéről, koncentrációs képességéről a sport tud leginkább gondoskodni.
– Mivel igencsak el vagyunk kényelmesedve, a gyerekek számára nagy szükség van az ilyen jellegű kihívásokra is, hogy ne csak szellemileg fejlődjenek, hanem fizikálisan is. Kihívásra, ahol megmérettetnek, ahol bebizonyíthatják, hogy mennyire tudnak csapatban gondolkodni és dolgozni, mert csak együtt tudják a csapatukat győzelemre vinni. De tudjuk, hogy mindenki nem lehet győztes, ezért a kudarcot is meg kell tanulniuk kezelni – fogalmazott a Rákóczi-főiskola elnöke.
Magyar Zoltán, a Magyar Országgyűlési Labdarúgó Válogatott Szövetségi Kapitánya, korábban a Ferencváros és a Magyar Olimpiai és Nemzeti Válogatott igazgatója nemcsak ismerte, de jó barátjának tudhatta Buzánszky Jenőt. A szakember minden évben fontosnak tartja jelen lenni a Beregszászban megtartott emlékkupán, most sem történt ez másként.
– Minden közösségi esemény, beleértve a sporteseményeket is, a gyerekeknek nagyon fontos. A mai világban ugyanis életük nagy részét a szobában töltik, a számítógép előtt ülnek, és ez bizony nagy probléma. Az, ha egy gyerek felkel szombaton hajnali négykor például Aknaszlatinán, és nem otthon tesped, szerintem jó út a férfivá válás felé, úgy szellemileg, mint fizikailag. De az is fontos, hogy ez a kupa Jenő bácsinak méltó emléket állít. Volt szerencsém nagyon jól ismerni Buzánszky Jenőt, mondhatom, barátok voltunk, sokszor együtt jártuk a Kárpát-medencét. Mindig azt mondta, annyi mindent köszönhet a labdarúgásnak, hogy ebből szeretne minél többet visszaadni. Amikor visszavonult, minden meghívásnak eleget tett, szívből vett részt minden sporteseményen, legyen az bárhol is a Kárpát-medencében – emlékezett vissza a futball-legendára Magyar Zoltán.
Buzánszky Jenő fia, és mára az unokája is futballal foglalkozik, akikkel szintén jó kapcsolatot ápol Magyar Zoltán.
– A fia is hasonlít Jenő bácsira, de az unokája szakasztott nagyapja, épp úgy néz ki, mint Jenő bácsi a fiatalkori fényképein. A legifjabb Jenő most hasonló korú, mint az itt lévő futballisták, ezért is felemelő érzés évről-évre itt lenni. Azt pedig fantasztikus tapasztalni, hogy vannak ilyen „kistestvérek”, mint ez a torna, és már bátran mondhatom, hogy nem is annyira kicsi, hiszen az, hogy nyolc helyszínen zajlanak a meccsek, kimondhatjuk, hogy kinőtte magát – hangsúlyozta Magyar Zoltán, majd a pálya széléről figyelte a meccseket, bátorította az ifjakat.
A focisták körmérkőzéses rendszerben 5+1-es felállásban mérhették össze ügyességüket (kispályás mérkőzés), 1×15 perces játékidőben. A verseny két kategóriában, 8 pályán zajlott: Barátság Stadion, I. pálya, Barátság Stadion, II. pálya, Beregszászi Bethlen Gábor Líceum, Beregszászi Kossuth Lajos Líceum, II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Egészségügyi és Sportcentruma, II. RF KMF Felsőfokú Szakképzési Intézete, Nagyberegi Dobrai Péter Középiskola, valamint Pásztor Ferenc Közösségi és Zarándokház sportpályája. A labdarúgó torna végén minden résztvevő elismerő oklevélben részesült, az 1-3. helyezettek pedig kupákat, érmeket, okleveleket, valamint labdákat vehettek át.
A labdarúgó kupa eredménye:
Általános iskolás fiú csapatok (15 éves korig)
I. hely: Zápszonyi Gimi (Zápszonyi Gimnázium)
II. hely: FC Visk (Viski Kölcsey Ferenc Líceum)
III. hely: Szernyei Focisuli (Szernyei Általános Iskola)
Legjobb mezőnyjátékos: Becske Sándor (Viski Kölcsey Ferenc Líceum)
Legjobb góllövő: Nagy Milán (Zápszonyi Gimnázium)
Legjobb kapus: Tar Áron (Szernyei Általános Iskola)
Középiskolás fiú csapatok (15-17 éves korig)
I. hely: Nagyberegi Farkasok (Nagyberegi Dobrai Péter Középiskola)
II. hely: Kaszony FC (Kaszonyi Arany János Líceum)
III. hely: Bethlen FC (Beregszászi Bethlen Gábor Líceum)
Legjobb mezőnyjátékos: Balog Jenő (Nagyberegi Dobrai Péter Középiskola)
Legjobb góllövő: Bedő Dániel (Beregszászi Bethlen Gábor Líceum)
Legjobb kapus: Borka József (Dédai Gimnázium)