Ukrajnában egyre gyakoribbá vált a hamis hrivnyák megjelenése, különösen a 200 és 500 hrivnyás címletek esetében. A csalók elsősorban olyan helyeken próbálják ezeket terjeszteni, ahol nagy a készpénzforgalom – például szupermarketekben, gyorséttermekben, tömegközlekedési eszközökön, vagy készpénzes ATM-eknél.
Bár a hamisítók igyekeznek lemásolni a bankjegyek biztonsági elemeit, az Ukrán Nemzeti Bank (NBU) szerint több olyan részlet is van, amely segíthet a valódi pénz felismerésében. Ilyenek például a tapintható dombornyomás, a vízjelek, a mikroszöveget tartalmazó biztonsági szál, illetve a színváltó elemek, amelyek különböző szögből más-más színben tűndökölnek.
Ha valaki gyanús bankjegyet talál, az NBU azt javasolja, hogy azonnal forduljon a rendőrséghez, vagy adja át azt az egyik pénzintézet fiókjának. Fontos tudni, hogy a hamis pénz után nem jár kártérítés – akkor sem, ha valaki jóhiszeműen fogadta el azt.
A bankok ugyan folyamatosan fejlesztik biztonsági rendszereiket, viszont a csalók módszerei is egyre kifinomultabbak, így a lakosság ébersége kulcsfontosságú a hamis bankjegyek terjedésének megakadályozásában.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.