Ami egykor elválasztott, most összeköt – hosszú évtizedek várakozása után megnyílt a Nagypalád–Nagyhódos közúti határátkelőhely. A történelmi jelentőségű esemény nemcsak új közlekedési kapcsolatot jelent Ukrajna és Magyarország között, hanem egy egész régió gazdasági és társadalmi vérkeringésének újraindítását. De mit mondanak a helyiek?
Simon Rita (Nagypalád–Ungvár)
„Százéves restanciát rendeztünk” – fogalmazott Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára a megnyitón. A politikus arra is emlékeztetett, hogy 2010 óta 45 új határátkelő nyílt meg, köztük ez a legújabb, mely a trianoni határ okozta sebeket gyógyítja.
„Amit Trianon tönkretett, azt az utóbbi években pótolni tudtuk” – hangsúlyozta Magyar Levente, aki külön kiemelte: a térség lakóinak következetes kiállása is kellett ahhoz, hogy a több mint tíz éve húzódó projekt végre célt érjen.
Bár a határátkelő április 8-án ünnepélyesen megnyílt, az első napokban nem minden zajlott zökkenőmentesen. Hiába jelentették ki, hogy a gyalogosok és a kerékpárosok előtt is nyitva áll az ellenőrzőpont, mindennap reggel 7-től este 6-ig (közép-európai idő), ez eleinte nem volt teljesen egyértelmű, ami zavart és elégedetlenséget okozott a helyiek körében – tudtuk meg a település lakóitól.
Mostanra azonban helyreállt a rend, és a gyalogosforgalom is akadálytalanul működik. Ez különösen fontos a határ két oldalán élő idős emberek, valamint az autóval nem rendelkező helyiek számára. A határátkelő napi kapacitása 200 személygépkocsi és 600 utas.
Az örömteli esemény sokakban vegyes érzelmeket keltett – különösen azokban a kárpátaljai férfiakban, akik a hadiállapot miatt továbbra sem hagyhatják el Ukrajnát. „Ez olyan volt, mint egy újabb késdöfés a mellkasba” – mondta keserűen egy helyi lakos, aki hozzátette: „Itt van már egy köpésre a határ, de mégsem tudok átmenni… ez még rosszabb, mintha nem is lenne itt.”
Megrendítő volt látni, ahogy fiatal férfiak – akik a háború kitörésekor vagy azóta a kilátástalanság miatt átköltöztek Magyarországra – feleségeikkel a határ magyar oldalán álldogálnak, és keserédes mosollyal tekintettek át az anyaországból a szülőföldre.
Intek az egyik ismerős huszonéves fiatalembernek, aki odasétál mellém, míg várjuk a szalag ünnepélyes átvágását, és csendesen megjegyezi: „Milyen jó lett volna, ha már évekkel ezelőtt megnyitják ezt a határt, amikor még hasznát is vettük volna… Most én már nem jöhetek haza, de legalább a szüleim könnyebben meglátogathatnak. Nem kell többé körbemenni. Ez is valami…”
Öröm az ürömben – teszem hozzá gondolatban.
A határátkelő egyértelműen új dimenziót ad az eddig zsákfalunak számító Nagypalád és Fertősalmás számára. Oroszi József, a Tiszapéterfalvai kistérség polgármestere szerint a nyitásnak „nem közvetlen pénzügyi, hanem gazdasági és infrastrukturális haszna” van a kistérség számára.
– Ez a két falu eddig periféria volt, most viszont összekapcsolódnak a világgal – jegyezte meg Oroszi József. – Emlékezzünk csak, milyen volt 1990 vagy 1989 előtt Tiszabecs… Szintén elszigetelt falu volt, aztán a határ megnyitásával felélénkült. Ez ugyanúgy érvényes most erre az oldalra is.
Ha pedig hamarosan megépül az autópálya Csengersimáig, akkor 15-20 perc alatt fel lehet majd rá hajtani Nagypalád irányából.
Ellenben ha valaki Tiszaújlaknál kel át a határon, akkor 40-50 perc, amíg kiér az autópályára. A tervek szerint a jövőben turistabuszok is közlekedhetnek itt, ami tovább csökkenti a zsúfoltságot más határátkelőhelyeken.
A határnyitáson részt vevő ukrán és magyar kormányzati képviselők – többek között Olekszij Kuleba ukrán miniszterelnök-helyettes és Viktor Mikita, az ukrán Elnöki Iroda képviseletében – is azt hangsúlyozták: a határátkelő megnyitása azt mutatja, hogy még a legnehezebb időkben is van tér a párbeszédre és együttműködésre.
Dr. Tilki Attila országgyűlési képviselő külön kiemelte: „egy emlékezetes nap volt ez a Szatmár–Beregben élőknek”, hiszen ez immár a harmadik határátkelő a térségben, ami Kárpátalja és Magyarország között létesült.
De az új átkelő nyitása nemcsak a diplomáciai kapcsolatok javulását mutatja, hanem valós, kézzelfogható előnyt jelent a helyi lakosoknak is.
Biró Benjámin volt az első, aki ünnepélyesen átkelt a határon. Úgy érzi, „történelmi esemény részese volt”.
Meglátása szerint a térség infrastruktúrája is fellendülhet, ha megépül a sokat emlegetett M3-as autópálya kapcsolódása, amellyel Budapest elérhetősége is jelentősen javul. Sőt, sokkal egyszerűbben mehetnek át az emberek Romániába is, hiszen a magyar oldalon a román határ karnyújtásnyira van.
– Ez egy beteljesült álom. A sok negatív után – Covid, háború – végre valami pozitív történt. Nagyon rég vártunk már erre. Az emberek most már könnyebben találkozhatnak a túloldalon élő családtagjaikkal is – fogalmazott a fertősalmási férfi, aki szerint egyelőre még csak „ízlelgetik” a határátkelőt, de valószínűleg hamarosan beindul a forgalom. Helyi üzlettulajdonos révén ő is reménykedve figyeli a változásokat. – Idővel megszokják az emberek, hogy itt is van határ, és felfedezik ezt az útvonalat. Ez nemcsak az ingázóknak, hanem a kereskedelemnek is jót tesz majd.
Így nézett ki évekkel ezelőtt a határátkelő területe:
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.