A kézzel írt üzenetek és öltések mestere │KISZó-interjú

A kézművesség nem csupán hobbi – sokak számára egyfajta belső csend, teremtés, önkifejezés. Hete Szilvia számára is ezt jelenti. A nagydobronyi asszony különleges érzékenységgel alkot: egyedi, kézzel égetett fatáblái és hímzett húsvéti tojásai igazi különlegességnek számítanak. Munkáiban ott rejlik a hagyomány tisztelete, a kézművesség szeretete és a jelenhez való alkalmazkodás nyitottsága is.

Varga Brigitta

Hete Szilvia több mint 7 éve foglalkozik pirográfiával. Különböző szövegeket éget fatáblákra, amelyek kiváló ajándékul szolgálnak bármilyen korosztály számára. Portékáival számos fesztiválon megfordult már. Sokan keresik fel egyéni megrendelésekkel, de a nagydobronyi Princess ajándéküzletben is megtalálhatók szívvel, lélekkel és két dolgos kézzel készített termékei.

– A kézművesség szeretetében nőttem fel. Nagyszüleim már gyerekként megtanítottak engem és a testvéreimet szőni, varrni. Emlékszem, a húsvét közeledtével minden éven hímeseket festettünk. A lánytestvérem, Herczeg Melinda jelenleg Magyarországon él és ő a sokÁ ékszermárka megálmodója. A sógornőm, Herczeg Diána szintén ékszerkészítéssel foglalkozik. Engem a pirográfia ragadott magával. Földműveléssel foglalkozunk itthon, de télen mindig előkerülnek a kézműves termékek. Az egész egy ajándékba kapott égető szettel kezdődött, amit a lányom kapott a rokonoktól. Először csak félretettük, de idővel felkeltette az érdeklődésemet és utánanéztem az interneten, miket lehet vele készíteni. Leggyakrabban házi és ároni áldások, kulcstartók, személyre szabott üzeneteket tartalmazó fatárgyak készülnek. Egy adott darab megalkotása hosszú folyamat. Nehéz jó alapanyagot találni, de ha megvan, akkor jöhet a csiszolás, a kompozíció megtervezése, felrajzolása, díszítése. Először a szöveget égetem a fára, ezt követi a minta. A magyar motívumok, különösen a kalocsai minták, nagy népszerűségnek örvendenek. Úgy tűnik, ez a művészeti vonal egyébként tovább öröklődik a családban. A lányom szintén külföldön él, de munkája mellett hőgyurmával kezdett el dolgozni, mellyel evőeszközöket, poharakat díszít vagy épp ékszereket készít.

Szilvia idén bővítette termékpalettáját és hímzett tojások is kaphatók voltak nála a közelgő ünnep alkalmából. Finom, aprólékos öltésekkel díszíti a tojásokat, ötvözve bennük a hagyományt és az egyediséget.

– Hosszú idő után újra kedvet kaptam a hímzéshez – meséli. – Régebben sok terítőt, kendőt, zsebkendőt és vőfélykendőt készítettem, leginkább saját részre vagy ajándékba. Az interneten találkoztam először a hímzett tojásokkal, és egyre jobban foglalkoztatott a gondolat, hogyan is készülhetnek. Kalocsai mintákat kezdtem hímezni fehér vászonra, amelyet aztán hungarocell tojásokra rögzítettem. Hamar népszerűvé váltak. Nem számítottam rá, hogy ilyen nagy lesz az érdeklődés. Számomra ez egy megnyugtató elfoglaltság, teljesen kikapcsolok közben. Mindenkinek ajánlom, sosincs késő belevágni.

Több mint 200 darab talált gazdára, és még az utolsó napokban is érkeznek megrendelések. A hímzett tojásokat nemcsak ajándékba vásárolják, hanem kiállításokra is eljutnak – többek között Nyíregyházára és még Angliába is.

– A legtöbbet külföldre vitték ajándékként – jegyezte meg Szilvia. – Nemcsak kalocsai minták készültek: vannak keresztöltéssel hímzett nyuszis, rózsás, levendulás tojások is. Egy-egy darab elkészítése több órát vesz igénybe. Lassan, türelmesen kell varrni. Gyorsan nem lehet szépet készíteni. Az aprólékos munkához idő kell, de megéri.

Szilvia tervei között szerepel, hogy a jövőben hímzett képeket is készít, különféle mintákkal és feliratokkal díszítve azokat.

Forrás:
KISZó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó